ماشین ظرف شویی ظرف­ ها را به خوبی خشک نمی­کند!

این که پس از اتمام یک چرخه­ ی شست و شو درب ماشین ظرف شویی را باز کنید و ببینید که ظرف­ ها همگی نم دار یا خیس هستند بسیار ناخوشایند است.یعنی ماشین ظرف شویی ظرف­ ها را به خوبی خشک نمی­کند!

عواملی که می­توانند مانع از خشک شدن کامل ظرف ­ها شوند شامل نحوه ­ی قرارگیری ظرف­ ها در داخل ماشین و خرابی یا عملکرد نادرست قطعات ماشین ظرف شویی می­شود.

در این مطلب به این مسئله می پردازیم که چرا ماشین ظرف شویی ظرف ­ها را به درستی خشک نمی­کند و راه حل­ هایی برای حل این مشکل نیز ارائه می­کنیم.

ماشین ظرف شویی ظرف­ ها را به خوبی خشک نمی­کند!

المنت گرمایی

               ماشین ظرف شویی ظرف­ ها را به خوبی خشک نمی­کند

عملکرد نادرست المنت گرمایی می تواند علت خشک نشدن ظرف­ ها باشد. برای تست کردن المنت گرمایی ابتدا باید مطمئن شوید که ماشین ظرف شویی خاموش است و به آن برق رسانی نمی­شود. پس از آن با استفاده از مولتی متر تداوم جریان الکتریکی را بسنجید.

نحوه­ تست کردن المنت گرمایی ماشین ظرفشویی:

 1. قبل از انجام تست ماشین ظرف شویی را از برق بکشید.
 2. محل قرارگیری المنت گرمایی، داخل ماشین ظرف شویی و متصل به کف مخزن است. ممکن است روی آن پوشیده باشد و یا بدون پوشش باشد. اگر المنت دارای پوشش است آن را بردارید.
 3. برای جدا کردن المنت گرمایی باید پنل دسترسی زیرین را جدا کنید. با جدا کردن آهسته و بادقت کانکتورهای فلزی، سیم هایی را که به پایانه­ های المنت متصل هستند جدا کنید، هرگز خود سیم را نکشید تا جدا شود.
 4. برای تست کردن المنت باید مولتی متر را روی R×۱ تنظیم کنید و سپس هر میله را به یک پایانه تماس دهید. عددی که میبینید باید بین صفر و بی نهایت باشد که این بسته به مدل ماشین ظرف شویی شما دارد و باید به دفترچه راهنمای آن مراجعه نمایید. اگر عدد خود صفر یا بی نهایت باشد یعنی المنت گرمایی خراب است.
 5. اگر عددی که مشاهده می­کنید با عددی که در دفترچه راهنما نوشته شده است فرق دارد یعنی لازم است که المنت را تعویض کنید.

ترموستات با محدودیت بالا

ترموستاتی که دما را کنترل می­کند یک قطعه­ی امنیتی است که ماشین ظرف شویی را از داغ شدن بیش از حد محافظت می­کند. اگر این ترموستات خوب کار نکند قبل از این که ظرف­ها کاملاً خشک شوند گرمادهی را متوقف می­کند.

چگونگی تست کردن ترموستات با مولتی متر:

 1. قبل از شروع این کار مطمئن شوید که ماشین را از برق کشیده­اید.
 2. این ترموستات در پایین مخزن و پشت پنل دسترسی زیرین قرار دارد. محل آن را پیدا کنید و با مولتی متر پیوستگی جریان در آن را بسنجید.
 3. مولتی متر را روی R×۱ تنظیم کنید و میله های آن را به پایانه­ های ترموستات تماس دهید. وقتی که ترموستات در دمای اتاق است مولتی متر باید بی نهایت را نشان دهد. اگر ترموستات را در کنار یک چراغ گرم قرار داده­اید باید عدد صفر را مشاهده کنید.
 4. اگر ترموستات شما اعداد متفاوتی را نشان می­دهد لازم است که ترموستات با محدودیت بالا را تعویض کنید.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی به صورت عملی ویژه بازار کار در مجتمع فنی پایتخت

دیسپنسر کمک آبکشی

دیسپنسر کمک آبکشی نیز می تواند مانع از خشک شدن کامل ظرف ­ها شود. بدون دیسپنسر کمک آبکشی آب روی ظرف ­ها به خوبی خشک نمی­شود. چگونگی تست کردن دیسپنسر کمک آبکشی:

 1. این بررسی بسیار ساده است و اصلاً لازم نیست که ماشین را باز کنید. برای این کار به ابزارهای خاصی نیز نیاز ندارید.
 2. این دیسپنسر در داخل درب یافت می­شود و کافی است که پوشش را از روی آن بردارید. پس از این که مطمئن شدید دیسپنسر کمک آبکشی در داخل محفظه در جای خود قرار گرفته است باید پوشش و محفظه را بررسی کنید که در آن­ها رنگ پریدگی، خمیدگی یا هرگونه آسیب دیگری وجود نداشته باشد. مطمئن شوید که درپوش به راحتی باز و بسته می­شود و به راحتی آب را تخلیه می کند.
 3. اگر در حین این بررسی مشکلی در دیسپنسر کمک آبکشی پیدا کردید لازم است که آن را تعویض کنید.

ظرف­ های داخل ماشین را بررسی کنید

                  علت درست کار نکردن ماشین ظرفشویی

همان طور که گفته شد چیدمان ظرف­ ها در داخل ماشین نیز بر روی خشک شدن آن­ ها تأثیر دارد. قبل از انجام هرگونه بررسی و تعمیرات بررسی کنید که ظرف­ ها را در کجا و چگونه قرار داده­اید.

بعضی از مواد مانند سرامیک و شیشه زودتر از سایرین خشک می­شوند. آب و رطوبت به میزان زیادی تمایل دارد که روی ظروف پلاستیکی باقی بماند.

محل قرار دادن ظرف­ ها را بررسی کنید. در حین فرایند خشک کردن ظروف باید بین آن­ ها فضای کافی وجود داشته باشد تا هوا به گردش دربیاید. قرار دادن ظرف­ ها در داخل یکدیگر یا نزدیک به همدیگر باعث ضعیف تر شدن گردش هوا می­شود.

این مسئله سبب می­شود که بعضی از ظروف نم دار باقی بمانند در حالی که بعضی از ظروف کاملاً خشک می­شوند.

چرخه­ های ماشین ظرف شویی را بررسی کنید

                    ماشین ظرف شویی

هر ماشین ظرف شویی دارای چرخه­ ها و قابلیت­ های خاص خود است. بعضی از ماشین­ها دارای چندین نوع تنظیمات خشک کن هستند که متناسب با حجم ظروف داخل ماشین قابل تنظیم است.

اگر ماشین دارای گزینه­ ی خشک کن گرم است با وجود این که انرژی پیشتری مصرف می­شود برای بهبود عملکرد از این گزینه استفاده کنید.

 

دریچه را بررسی کنید

بسیاری از ماشین های ظرف شویی دارای دریچه­ ای هستند که هوای گرم و بخاری که در طول چرخه­ی آبکشی ایجاد می­شود را تخلیه می­کند. اگر این دریچه به طور کامل باز نباشد، ماشین ظرف شویی روی ظروف رطوبت باقی می­گذارد. دریچه را بررسی کنید و مطمئن شوید که به درستی عمل می­کند.

به علاوه، ممکن است این دریچه دارای یک موتور فن نیز باشد. دفترچه راهنمای ماشین ظرف شویی را مطالعه کنید و ببینید که چگونه می­توان موتور دریچه را تست کنید. اگر موتور به درستی کار نمی­کند لازم است که آن را تعویض کنید.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟