بازار کار و درآمد شغل مکانیک خودرو

بازار کار مکانیک خودرو

از جمله موقعیت هایی که یک مکانیک و تعمیرکار خودرو می تواند مشغول به کار شود، کارخانه جات تولید کننده خودرو و شرکت های وابسته به آن ها مانند شرکت های تولید کننده قطعات و لوازم یدکی خودرو، نمایندگی های فروش کمپانی های تولید خودرو، تعمیرگاه ها و گاراژهای مجاز در سطح شهر ها، و همچنین تعمیرگاه های مستقل، می باشند. برخی افراد نیز به صورت تعمیرکار و مکانیک سیار کار می کنند. به این صورت که، اگر فردی در جاده یا در مناطق دور افتاده، و جایی که دسترسی به تعمیرگاه ندارد، با خرابی ماشین مواجه شود، می تواند به مراکز امداد خودرو زنگ بزند تا تعمیرکار سیار به محل اعزام شده و مشکلش را حل کنند.

با توجه به گسترش بازار جهانی خودرو، روزانه اتومبیل های جدید با سیستم های و تکنولوژی های پیشرفته، به بازار عرضه می شوند. همچنین مطابق با تغییر سبک زندگی امروزه، که اغلب مردم می خواهند در کمترین زمان و با راحتی هر چه بیشتر، به امورات خود بپردازند، نیاز به وجود وسایل نقلیه شخصی، روز به روز بیشتر و بیشتر احساس می شود. رفتن به سر کار، مسافرت های تفریحی و کاری، جا به جا شدن درسطح شهر برای انجام کارهای شخصی، خرید و کارهای اداری، از جمله واضح ترین موارد مصرف یک ماشین شخصی است. مطلبی که در کنار همه این مطالب باید گفته شود، این است که اتومبیل ها در ازای خدماتی که به ما می دهند، نیاز به سرویس دهی و خدمات ویژه نیز دارند. اغلب رانندگان، از مباحث خرابی ماشین اطلاعاتی ندارند و برای این منظور به مکانیک ها و تعمیرگاه ها مراجعه می کنند. در نتیجه می توان به این جمع بندی رسید که بازار کار تعمیرات خودرو و مکانیک، از رونق و تحرک مثبت بسیار زیادی برخوردار است.

بازار کار مکانیک خودرو

یک تکنسین خدمات خودرو، می تواند با همت و تلاش زیاد و مستمر، انجام کار با کیفیت، داشتن برخورد مناسب با مشتریان، کسب تخصص و دانش لازم و کافی برای این شغل، درآمد بالا و خوبی برای خود داشته باشد. بنا به دلایلی که در بالا ذکر شد،  آینده شغلی این افراد تضمین شده و رو به پیشرفت است.

یک تکنسین و مکانیک خودرو چه کاری می کند؟

تکنسین ها و مکانیک های خدمات خودرو ممکن است در ایستگاه های بنزین یا فروشگاه های قطعات ، لوازم جانبی و لاستیک خودرو کار کنند. اما اکثریت قریب به اتفاق آنها برای فروشندگان خودرو یا در صنعت تعمیر و نگهداری خودرو کار می کنند. تکنسین ها و مکانیک های خدمات اتومبیل انواع وسایل نقلیه را تعمیر و بازرسی می کنند ، نه فقط انواع موتورهای گازوئیلی .این تکنسین ها از اهمیت ویژه ای در جامعه اتومبیل سوارهای ما برخوردار هستند. بیشتر ما با چهار چرخ به مشاغل خود رفت و آمد می کنیم. ما برای سفرهای جاده ای خانوادگی ، و هنگامی که نیاز به کار داریم ، خودروهای سواری و SUV های ما تقریبا همیشه حمل و نقل مورد نظر هستند. به همین دلیل است که مردم اهمیت زیادی برای یافتن مکانیک با کیفیت بالا قائل هستند. از کارهای خیلی معمول مانند تعویض روغن خودرو یا تعویض فیلتر هوای آن گرفته تا کارهای پیچیده تر مانند آزمایش قطعات و سیستم ها برای اطمینان از عملکرد صحیح آنها ، تکنسین های خدمات اتومبیل نقشی اساسی در اطمینان از در امان ماندن رانندگان در جاده و در حال حرکت دارند. دایان لارسون یک مکانیک با سابقه، می گوید که کار معمول یک مکانیک دامنه وسیعی را در بر می گیرد و هر روز کار منحصر به فردی انجام می شود. هر روز معمولاً نوعی غافلگیری یا چالش را برای آنها به وجود می آورد ، خواه یافتن پمپ آب باشد، که نشت می کند یا مسائل پرکارتر و سخت تر.

اگر به شغل مکانیکی خودرو علاقه دارید میتوانید در دوره آموزش مکانیک خودرو آموزشگاه پایتخت فناوری شرکت کنید

شغل مکانیک خودرو

مکانیک خودرو شخصی است که بصورت تئوری و عملی، با انواع تعمیرات در این زمینه آشنایی دارد و بخوبی تمامی مشکلات و راه حل های آن ها را می داند. او به تمام قسمت های مکانیکی و الکتریکی خورد مسلط است و تجربه های خوبی در تعمیر آن ها دارد.

از جمله وظایف دیگری که از یک شخص تعمیرکار می توان انتظار داشت، توانایی تعمیر سیستم فرمان و تعلیق، تعمیر جعبه دنده و دیفرانسیل، تعمیر دستگاه های الکتریکی خودرو، تعمیرات قفل درها و شیشه بالابر ، تعمیر و تنظیم موتور و … است. که هر یک از آن ها در صورت تعمیر نشدن و خراب بودن، خسارات مالی و جانی برای رانندگان به جا خواهد گذاشت.

تکنسین خودرو بر اساس کاری که انجام می دهد، باید دقیق، با حوصله و متعهد باشد. او همچنین علاوه بر مهارت های فنی، توانایی عیب یابی وسیله نقلیه شما را دارد. ممکن است در برهه ای زمان مجبور باشید بصورت تمام وقت بعنوان یک مکانیک کار کنید. پس باید صبور باشید و خود را برای کار کردن در شرایط سخت آماده کنید.

همچنین مکانیک خودرو کارهایی مانند یافتن عیوب خودرو، دادن توضیح کافی به مشتریان درباره نوع تعمیرات و یا قطعات مورد نیاز، تخمین زمان و هزینه کار برای مشتریان ، انجام تعمیرات و تعویض قطعات صدمه دیده و آزمایش خودرو پس از تعمیرات  را برای مشتریان انجام می دهد.

درآمد بازار کار مکانیک خودرو

 

آیا مکانیک شدن ارزش دارد؟

این به دلایل شما برای انجام آن بستگی دارد. اگر تنها دلیل شما برای انجام این کار فقط یادگیری تعمیر اتومبیل خودتان است ، ارزش آن را ندارد. هزینه آموزش، گران است و انجام بیشتر برنامه های حین کار سال ها به طول می انجامد. مکانیک شدن علاقه می خواهد؛ علاقه به ماشین. بیشتر افرادی که در حال حاضر مکانیک هستند می گویند تمام روز در اطراف اتومبیل ها کار میکنند و بعد به خانه می روند. از ماشین شخصی خود که همیشه برای رانندگی آماده است، لذت می برند چون مطمئن هستند که از آن نگهداری می کنند. بیشتر افرادی که مکانیک می شوند این کار را انجام می دهند زیرا آنها از قبل ماشین می شناسند و شاید تجربه کار به تنهایی را داشته باشند.  این علاقه و آشنایی به ماشین می تواند از دوران کودکی شروع شده باشد. یا با خرید اولین ماشین تان. تعویض چراغهای جلو ، باتری ، ترمز، تعویض روغن ، لاستیک چرخان ، فقط چند مهارت اساسی مورد نیاز هر مکانیک است، که بسیاری از ماشین داران آن ها را می دانند. مکانیک شدن می تواند ارزش تلاش را داشته باشد اگر به آن پایبند باشید ، و می توانید با انجام این کار درآمد خوبی بدست آورید ، اما اگر قصد ندارید این کار را برای امرار معاش انجام دهید ، فقط به تعمیرات اتومبیل خود پایبند باشید. راهنماهای یوتیوب زیادی وجود دارد (حتی بعضی از مکانیک ها در تعمیرگاه خود هنوز از آنها استفاده می کنند) و شما خیلی سریع می توانید تحت فشار تقاضای جسمی و روحی شغل قرار بگیرید. حتی تکنسین های معتبر کارشناسی ارشد که بیش از ۲۰ سال در مغازه بوده اند ، مستعد خشم های گاه به گاه هستند. بنابراین انتظار آسان بودن آن را نداشته باشید و این کار را انجام ندهید، مگر اینکه قصد استفاده از آن را داشته باشید. اگر یاد بگیرید فقط در کنار خود کمی پول بدست آورید ، کاملاً خوب است ، اما فقط برای اینکه هرگز به اتومبیل دیگری دست نزنید ، گواهینامه دریافت نمی کنید. برای شما چندین سال در تعمیرگاه هزینه وجود خواهد داشت، یا شاید مجبور باشید هزینه دوره های مختلف را بپردازید.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟