انواع مختلف پی ال سی – راهنمای جامع پی ال سی

انواع مختلف پی ال سی

انواع مختلف پی ال سی

کنترل کننده منطقی برنامه پذیر یا پی ال سی نوعی کامپیوتر است که در اتوماسیون صنعتی به کار برده می شود. این کنترل کننده می تواند فرآیند های خاص،  فعالیت ماشین ها و حتی کل فرآیند تولید محصول را به شکل اتوماتیک درآورد. پی ال سی به علت ساختار مقاومی که دارد در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و برنامه پذیری آسان و سیم کشی ساده آن موجب شده است که طرفداران زیادی پیدا کند. پی ال سی ها انواع مختلفی دارند و شرکت های مختلفی در زمینه تولید آن ها فعالیت می کنند. بعضی از این پی ال سی ها ساده تر و برخی پیچیده تر و تخصصی تر هستند. کسانی که تازه کار هستند آموزش ها و فعالیت های خود را از پی ال سی های ساده تر شروع می کنند و به مرور زمان می توانند بر انواع مختلف آن تسلط کافی را به دست آورند. در این مقاله انواع مختلف پی ال سی را بررسی می‌کنیم.

انواع مختلف پی ال سی

عملکرد پی ال سی به چه صورت است؟

پی ال سی اطلاعات را از طریق سنسورهای متصل به آن یا دستگاه های وروردی دریافت می کند، این اطلاعات را پردازش می کند، و در نهایت با توجه به محاسبات و پردازش های انجام شده و برنامه ای که قبلاً در آن وارد شده است خروجی های مناسب را تولید می کند.

بر اساس ورودی ها و خروجی ها  یک پی ال سی می تواند فعالیت ها و فرآیندهای مختلفی را کنترل کند. برای مثال، کنترل میزان بهره وری یک ماشین یا دمای فعالیت، راه اندازی و متوقف کردن خودکار فرآیندها، به صدا درآوردن زنگ هشدار در مواقعی که ماشین آلات درست کار نمی کنند و غیره از جمله وظایف پی ال سی هستند. کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر سیستم هایی پرقدرت و منعطف هستند که تقریباً با هر نوع کاربردی سازگاری دارند.

زبان های مختلفی برای برنامه نویسی پی ال سی وجود دارد اما بیشتر نرم افزارهای برنامه نویسی پی ال سی از زبان قدیمی منطق نردبانی استفاده می کنند. روش برنامه ریزی این کنترلر به این صورت است که برنامه روی یک کامپیوتر نوشته می شود و سپس روی پی ال سی بارگذاری می گردد. البته نرم افزارهای برنامه نویسی هم وجود دارند که از شیوه های جدیدتر و نوآورانه تری برای برنامه نویسی پی ال سی استفاده می کنند.

معرفی انواع پی ال سی

پی ال سی هایی که توسط شرکت های مختلف ساخته می شوند به سه شکل تولید می گردند : پی ال سی های مینی، پی ال سی های کمپکت یا ادغام شده، و پی ال سی های ماژولار یا تکی.

پی ال سی های مینی

پی ال سی های مینی کوچکترین نوع پی ال سی هستند که وظایف و عملکرد آن ها مانند پی ال سی های دیگر است با این تفاوت که تعداد ورودی ها و خروجی های آن ها کمتر است. این پی ال سی ها در شرکت های مختلف با نام های مختلفی شناخته می شوند.پی ال سی های مینی

مثلاً در شرکت امرون با نام زِن و در مدل زیمنس به PLC LOGO معروف هستند. اغلب مینی پی ال سی ها یک صفحه گوچک با تعدادی دکمه دارند که با استفاده از همین صفحه و بدون استفاده از کامپیوتر می توان آن ها را برنامه نویسی کرد. تعداد ورودی ها و خروجی های این نوع پی ال سی کم است و برای پروژه های کوچک استفاده می شوند.

پی ال سی های کامپکت

پی ال سی کامپکت یا ادغام شده از سه بخش تشکیل شده است که همگی در داخل یک باکس قرار گرفته اند. در اصل علت نام گذاری این پی ال سی ها همین است که واحدهای تغذیه، پردازنده و ورودی و خروجی در داخل یک باکس ادغام شده اند.

در این نوع پی ال سی ظرفیت خروجی ها و ورودی ها توسط سازنده تعیین شده است نه کاربر. بعضی از انواع پی ال سی کامپکت دارای این امکان را به کاربر می دهند که ورودی و خروجی بیشتری به آن اضافه کند.

شرکت هایی که پی ال سی های کامپکت را تولید می کنند آن ها را در انواع مختلفی می سازند که برخی دارای قابلیت های بیشتر و نرم افزارهای قوی تر و برخی دارای امکانات کمتر هستند. این پی ال سی ها در مدل زیمنس به S7-200 معروف هستند. تعداد ورودی ها و خروجی های این پی ال سی ها از پی ال سی های مینی بیشتر است و برای پروژه های متوسط استفاده می شود.

پی ال سی های ماژولار

ماژول به معنای یک واحد تک است و چون در این نوع پی ال سی ها هر سه واحد اصلی به صورت مجزا از همدیگر وجود دارند به آن ها پی ال سی ماژولار گفته می شود. در پی ال سی های ماژولار ماژول تغذیه، CPU یا پردازنده، و ورودی ها و خروجی ها به شکل جدا از هم وجود دارند که همگی به یک رک متصل شده اند و باید آن ها را کنار هم قرار دهیم تا بتوانیم یک پی ال سی کامل تشکیل دهیم.

در این نوع پی ال سی امکان افزایش دادن ظرفیت ورودی ها و خروجی ها وجود دارد و تعداد ورودی ها و خروجی هایی که می توانیم به ان ها اضافه کنیم به قدرت پردازنده پی ال سی بستگی دارد.  این نوع پی ال سی ها تطبیق پذیر و چندکاره هستند و برای همین منظور طراحی شده اند.

در مدل های زیمنس این نوع پی ال سی به S7-300 معروف است. تفاوتی که پی ال سی های ماژولار با پی ال سی های کامپکت دارند این است که مراقبت از آن ها و تعمیر کردنشان ساده تر از پی ال سی های کامپکت است. به دلیل این که پی ال سی های ماژولار از واحدهای جداگانه تشکیل می شوند اندازه آن ها بسیار بزرگتر از انواع دیگر پی ال سی است و برای پروژه های بزرگ و استفاده در صنایع مختلف مناسب هستند.

پی ال سی های رَک

در واقع رک ها در پی ال سی قطعاتی هستند که همه چیز را در یک کنترل کننده کنطقی برنامه پذیر کنار همدیگر نگه می دارند. رک ها در اندازه های مختلفی موجود هستند و بسته به مقدار نیاز کنترلر برای نگه داشتن ماژول ها کنار یکدیگر از آن ها استفاده می شود.پی ال سی های رَک

پی ال سی های رک مشابه پی ال سی های ماژولار هستند با این تفاوت که این پی ال سی ها به شکل عمودی نصب می شوند و در پشت آن ها یک ماژول مرکزی وجود دارد که تمام ماژول ها و ورودی ها و خروجی ها را به همدیگر پیوند می دهد.

این در حالی است که در پی ال سی های ماژولار واحد های مختلف به همدیگر وصل می شوند و ماژول مرکزی وجود ندارد که آن ها را به هم مرتبط سازد. این نوع پی ال سی در مدل زیمنس به S7-400 معروف است. با توجه که تعداد ورودی ها و خروجی های این پی ال سی بسیار زیاد است و می توان تعداد ورودی و خروجی آن را تا ۵۰۰۰ عدد افزایش داد در پروژه های بزرگ و سنگین از آن ها استفاده می شود.

معرفی برندهای مختلف پی ال سی

همان طور که گفته شد در دنیا شرکت های مختلفی وجود دارند که در زمینه تولید انواع پی ال سی فعالیت می کنند. در این قسمت مطرح ترین شرکت های تولید کننده پی ال سی را که در کشور ما مورد استقبال قرار گرفته اند به شما معرفی می کنیم.

پی ال سی دلتا

پی ال سی دلتا جزو پر فروش ترین کنترل کننده های منطقی در کشور است که در حوزه اتوماسیون صنعتی استفاده می شود. قیمت این نوع پی ال سی ها ارزان و رقابتی است و برای کاربردهای مختلف از CPU های مختلفی در آن ها استفاده می شود.پی ال سی دلتا

پی ال سی زیمنس

پی ال سی های زیمنس یکی از معروف ترین پی ال سی ها هستند و در انواع مختلفی تولید و عرضه می شوند. پی ال سی های زیمنس در انواع ماژولار و کامپکت تولید می شوند و می توان برای مقاصد ساده و پیچیده از پی ال سی ها مختلف آن استفاده کرد.

شرکت های اشنایدر الکتریک، LS، امرون، آلن بردلی، ABB، میتسوبیشی و FATEK شرکت های دیگری هستن که پی ال سی های مختلف تولید می کنند. پی ال سی های تولید شده توسط این شرکت ها مدل های مختلفی دارند و هر مدل برای هدف خاصی تولید و عرضه می شود. برای این که بتوان پی ال سی مناسب با سیستم را انتخاب کرد باید ویژگی ها و خصوصیات هر یک از آن ها را مورد بررسی قرار داد.

پیشنهاد ویژه: در این مقاله انواع مختلف پی ال سی را با هم بررسی کردیم. اگر علاقه مند به دوره آموزش PLC هستید، پیشنهاد می‌شود دوره‌های فنی و آموزشی آموزشگاه فنی پایتخت با ارائه مدرک فنی و حرفه ای را از دست ندهید.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟