آموزش فرش بافی

آموزش فرش بافی در آموزشگاه فن و کار در سه سطح بافت فرش درجه 2 ، بافت فرش درجه 1 و بافت تابلو فرش برگزار می شود. سرفصل های مهم این دوره ها به ترتیب عبارتند از :

آموزش فرش بافی درجه 2 شامل: شناخت مواد اولیه ( متناسب با تولیدات قالی در هر منطقه) ، آشنایی با دار و ابزار بافت فرش ، آموزش شناخت انواع طرح فرش ، چله كشی و چله دوانی ، بستن كوجی، بافت گلیم در ابتدا و یا انتهای فرش ، شروع بافت فرش، شیرازه زدن، نقشه خوانی و اصلاح نواقص ، پایین كشی و جداسازی فرش از دار و توانایی شناخت و رفع معایب فرش در حین بافت و … (مدت دوره : 60 ساعت )

آموزش فرش بافی درجه 1 شامل : آموزش کارشناسی فرش ، آموزش شناخت و تعیین ضخامت مواد اولیه متناسب با رج شمار، آموزش شناخت مكانیزم های بافت فرش و نوع پودگذاری ، شناخت انواع گره متداول در مناطق ، افت فرش به صورت گرد ، بیضی یا چند ضلعی ، آموزش بافت فرش سوف و برجسته ، آموزش بافت فرش دو رو ، آموزش مراحل تكمیلی بعد از بافت ، آموزش بازار کار و راه اندازی و مدیریت كارگاه تولیدی فرش و… (مدت دوره : 60 ساعت )

آموزش بافت تابلو فرش : شامل شناخت انواع نخ های بکار رفته در فرش های تابلویی ، آموزش مراحل مقدماتی آماده سازی جهت بافت ، آموزش گره های متداول در بافت فرش تابلویی ، آموزش بافت فرش های منظره و توانایی سایه زدن ، آموزش بافت فرش های چهره و آموزش قلق های بافت و مراحل نهایی آماده سازی تابلو فرش و… (مدت دوره : 60 ساعت )

این دوره بصورت عملی در کارگاههای مجهز آموزشگاه فن و کار برگزار می شود و پس از اتمام دوره در صورت موفقیت در آزمون نهایی مدرک معتبر فنی حرفه ای دریافت می کنید. همچنین این دروه از مزایای پشتیبانی دائمی ، امکان تجدید رایگان دوره در صورت عدم یادگیری به هر دلیلی ، اموزش در کارگاههای عملی و … برخوردار است.

معرفی دوره آموزش فرش بافی آموزشگاه فن و کار

نام دوره: آموزش فرش بافی
مدت دوره: 60 ساعت
سطح دوره: مبتدی تا پیشرفته
نحوه برگزاری: حضوری و آنلاین
پیش نیاز: ندارد
جنسیت: بانوان و آقایان
شرایط سنی: 12 سال به بالا
مدرک تحصیلی: مهم نیست

هزینه دوره آموزش فرش بافی

شهریه دوره آموزش فرش بافی درجه دو
4,500,000 (تومان)
شهریه دوره خصوصی قالی بافی درجه دو
7,600,000 (تومان)
شهریه دوره آنلاین قالی بافی درجه دو
3,800,000 (تومان)
شهریه دوره اموزش فرش بافی درجه یک
7,000,000 (تومان)
شهریه دوره خصوصی قالی بافی درجه یک
11,900,000 (تومان)
شهریه دوره آنلاین قالی بافی درجه یک
6,000,000 (تومان)
شهریه دوره آموزش بافت تابلو فرش
5,000,000 (تومان)
شهریه دوره خصوصی بافت تابلو فرش
8,500,000 (تومان)
شهریه دوره آنلاین بافت تابلو فرش
4,300,000 (تومان)
توانمندی‌هایی که در دوره آموزش فرش بافی بدست می‌آورید

تسلط به شناخت مواد ابتدایی و پایه بر طبق تولیدات مناطق :

در این دوره ضمن شناخت انواع خصوصیات نخ پنبه، پشم و ابریشم ، توانایی کاملی در روش های ریسیدن آنها را متناسب با چله و پودزیر و پود رو بدست می آورید و واحدهای اندازه گیری ضخامت پنبه، ابریشم و پشم را به خوبی یاد می گیرید.

تسلط به مباحث مرتبط با دار و وسایل :

در این دوره با ساختمان انواع دار ماندد زیردار متحرک، سردار متحرک، گردان، فندک دار ، همچنین خصوصیت جنسهای دار فلزی و چوبی ، کوجی و هاف و… آشنا می شوید و یاد می گیرید چگونه با انواع ابزار مانند ابزار گره زدن، پودکشی، شانه، ابزار کنترل سلامت بافت و… آنها را عیب یابی کنید.

تسلط بر شناسایی طرح های مختلف فرش :

در این دوره با انواع نقوش و طرح ها را در فرش از جهات مختلف مانند فرم و حرکت و نحوه اجرای آنها را یاد می گیرید. همچنین توانایی کاملی در نحوه محاسبه تعداد چله ها و روش استفاده از طرح های شماره گذاری شده بدست می آورید.

توانایی کامل نحوه چله کشی در هنر قالی بافی :

در این دوره انواع روش های چله کشی را یاد می گیرید. و توانایی کاملی درنحوه چله دوانی و بستن نخ ها، اصول سیه بندی، پخش چله در سردار و زیر دار، انجام تنظیمات کشش چله ها و موارد کاربردی دیگر در هنر قالیبافی بدست می آورید.

تسلط به فرایند بستن کوجی یا نیره :

در این دوره ضمن شناخت کوجی و اجزا کوجی، روشهای انتخاب نخ مناسب و موراد مرتبط دیگر ، توانایی کاملی در نحوه تعیین قطر چوب در کوجی، نحوه خلاصی نخ های پیوند، تعیین محل مناسب استقرار کوجی و … به دست می آورید.

توانایی کامل در فرآیند بافتن گلیم برای ابتدا و انتهای فرش :

در این دوره ضمن شناخت روش های گلیم (فارسی، یک لا، چندلا، آذری، ساده، صوف باف، ملیله دورنگ و چند رنگ)، اصول بافت ابتدا یا انتهای فرش و انواع روشهای زنجیره بافی متداخل قایقی و … را یاد می گیرید.

تسلط به بافت فرش :

در این دوره انواع گره زدن ها، روش های پود گذاری زیر و رو، شانه کردن پرزها، میزان کوبیدن رج، روش های صحیح قیچی کردن، اتصال پودها و موارد کاربردی و مهم دیگر را با جزئیات کامل آموزش خواهید دید.

توانایی انجام فرآیند شیرازه زدن :

در این دوره انواع شیرازه ها ( شیرازه متصل، ساده، پیچی، متخاصم، متقاطع، چند ردیفه، شطرنجی، منفصل و … )، نحوه کارکرد و روش اتصال آنها را یاد می گیرید و توانایی کاملی در این زمینه بدست می آورید.

تسلط به نقشه خوانی قالی و تصحیح نقص ها :

در این دوره فرآیند واگیره ونحوه اجرای آن در حاشیه نقشه فرش در طول و عرض را یاد می گیرید و توانایی کاملی دراصول اجرای نقوش تکراری در زمینه فرش و تنظیمات تعداد چله ها با توجه به تعداد تکرار بدست می آورید.

تسلط به فرایند پایین آوردن و جداکردن فرش از دار :

در این دوره انواع روشهای پایین کشی فرش از دار متناسب با نصب چله کشی ها را یاد می گیرید و توانایی کاملی درنحوه جداسازی فرش از دار بدست می آورید.

تسلط به عیب یابی و رفع ایرادات فرش در زمان فرآیند بافت فرش :

در این دوره ضمن شناخت دلایل بروز عیوب در حین بافت فرش از جمله پایین زدگی و بالا زدگی، سره، شانه، لوچه، شمشیری، کجی، کیسی، بد پود بودن، شل بافی، خلوتی، دو دستی بافت، لول شدن لبه، بید خوردگی و… ، روشهای رفع عیوب و ایرادات را به خوبی یاد خواهید گرفت.

تسلط بر ارتقاء بهره وری و نکات بهداشتی و ایمنی :

در این دوره موارد بهداشت فردی و اجتماعی و کارگاهی مرتبط با فرشبافی را یاد خواهید گرفت و عواملی که باعث افزایش بهره وری و ارتقاء کیفیت می شود را آموزش می بیند.

تسلط بر انواع گره زدن های تکنیکی :

در این دوره اصول انواع گره زدن ها از جمله تمام گره زدن، نیم گره زدن و ¼ گره زدن  و  گره های تزیینی را به صورت کامل و جامع آموزش خواهید دید.

توانایی تشخیص محل گره های تکنیکی :

در این دوره ضمن شناخت مفاهیم نقطه کردن طرح تابلویی ، اصول متناسب کردن نقشه تابلویی با رج شمار ، از بین بردن مرزها و ایجاد سایه با فرآیند پخش رنگ و بسیار موارد دیگر مربوط به گره های تکنیکی را یاد می گیرید.

تسلط بر فرش بافی تکنیکی و تابلویی :

در این دوره به روش های بافتن فرش های تکنیکی به لحاظ محتوا از جمله منظره بافی یا سایه دار بافی، چهره بافی و خط بافی یا شعر بافی و… تسلط پیدا خواهید کرد.

توانایی شناسایی فرش های مختلف از جهت جنس و ابعاد :

در این دوره با انواع فرش ها از نظر جنس پرز (مانند: پشمی، کرک پشم، کرک پشم و ابریشم، ابریشکی)، از نظر ابعاد (بزرگ پارچه، قالی، پرده ای، کناره، دوذرع، قالیچ، ذرع و نیم، ذرع و ارک، پادری و…)، از نظر جنس چله و پود (ماندد: پشم، پنبه، ابریشم) و فرش های صوف باف پود رو فلزی (طلا یا نقره) آشنا می شوید.

توانایی شناخت و تشخیص نوع ضخامت مواد ابتدایی مناسب با رج شمار :

در این دوره تسلط کاملی به شناخت وتشخیص انواع رج و رج شمار: ذزع (آذری، فارسی، کرمانی) – چارک (آذری، فارسی، کرمانی) – گره ذرعی (آذری، فارسی) ، با مناطق محاسبه رج شمار (تبریز، اصفهان، نائین) ، با تناسب ضخامت چله و رج شمار انواع پود(نازک، همقطر، ضخیم)،  و… را بدست می آورید.

تسلط بر شناسایی ساز و کارهای بافت فرش و انواع پود گذاری :

در این دوره انواع مکانیزم های بافت فرش (چله صاف، لول، نیم لولتخت، جفت نما و …)، انواع شیوه های پودگذاری (نازک، ضخیم، دوپود، هم قطر و …) و شناسایی اصول مکانیزم های بافت فرش و پودگذاری را به خوبی یاد می گیرید.

تسلط به شناخت گره های معمول و رایج در مناطق :

ضمن شناخت گره های تک متقارن و تک نامتقارن، گره های جفتی و جفتی پیوسته و نا پیوسته، جفتی متقارن و نامتقارن و … ، به عمل سرکش و روش دست گردن و اصول شناخت گره متداول در مناطق تسلط پیدا خواهید کرد.

تسلط به مراحل پایانی بعد از فرآیند بافت:

در این دوره به انواع شورفرش و اصول انتخاب آن، انواع شیرازه منفصل، دارکشی، رنگ گذاری، لکه گیری، نحوه خشک کردن، کز دادن و اطو کردن و موارد کاربردی دیگر مربوط به مراحل تکمیلی فرش تسلط پیدا خواهید کرد.

تسلط با بافت انواع فرش های گرد، بیضی و چند ضلعی :

در این دوره ضمن شناخت اصول محاسبه فرش های گرد و بیضی ، یاد می گیرید که چگونه اصول ترسیم فرم فرش بر روی چله را انجام دهید و همچنین اصول گلیم باقی قسمتهای بدو گره و اصول بافت فرش ها به شکل گرد و بیضی را آموزش می بینید.

تسلط به بافت انواع فرش سوف :

در این بخش از آموزش اصول انواع بافت های فرش از قبیل بافت فرش سوف ساده، فرش زمینه گلابتون و فرش زربفت را یاد می گیرید.

تسلط به بافت انواع فرش های برجسته :

در این دوره اصول قیچی کاری با انواع قیچی را آوزش می بینید و ضمن شناخت اصول قیچی کاری فرش های برجسته ، یاد می گیرید چگونه فرم های برجسته را ثابت نگه دارید.

تسلط به بافت انواع فرش های دورو :

در این دوره انواع چله کشی در فرش های دورو، تقسیم بندی چله ها، پودکشی، اصول بافت فرش های دورو و … را یاد می گیرید.

توانایی فعال سازی و کنترل کارگاه های تولیدی فرش :

در این دوره با انواع سلیقه مشتری در انتخاب نقش و رنگ فرش ها آشنا می شوید. و به اصول نحوه کاهش هزینه های انبارداری، خواب سرمایه، هزینه های تولید محصول و نحوه افزایش بهره وری تسلط پیدا خواهید کرد و یاد می گیرید چگونه یک کارگاه فرش بافی را راه اندازی کنید.

سرفصل‌های دوره آموزش فرش بافی

سرفصل های آموزش فرشبافی درجه 1

شناخت انواع مختلف فرش از جهت جنس و ابعاد :

 • شناخت و بررسی انواع مختلف فرش به جهت جنس پرز و کاربرد آن
 • شناخت و بررسی انواع مختلف فرش به جهت جنس چله و پود و مکان مورد استفاده
 • شناخت و بررسی انواع فرش ها از جنس تمام پشم
 • شناخت و بررسی انواع فرش ها از جنس تمام ابریشم
 • شناخت و بررسی انواع فرش های صوف باف پود رو فلزی
 • شناخت و بررسی فرش های مختلف از جهت اندازه و ابعاد
 • شناخت اصول و پایه در نوع های مختلف فرش از جهت جنس و اندازه
 • و…

آموزش شناخت و تشخیص نوع ضخامت مواد ابتدایی مناسب با رج شمار :

 • شناخت رج و رج شمار
 • شناخت روش های حساب کردن رج شمار به شکل منطقه ای
 • روش متناسب کردن رج شمار با چله از جهت ضخامت
 • شناسایی ضخامت انواع پود
 • نحوه تشخیص محل عبور انواع پود (پود زیر، پود رو)
 • برابری ضخامت انواع پود با رج شمار
 • متناسب بودن ضخامت پشم های مختلف ماشین ریس (خامه) با رج شمار
 • متناسب بودن رج شمار با ضخامت کرک های ماشین ریس و مقدار لای آن ها
 • تناسب رج شمار با ضخامت نوع های ابریشم پرز
 • تناسب رج شمار با نوع های پشم ریس شده به وسیله دست
 • پایه و اساس شناسایی و مشخص کردن مواد ابتدایی در تناسب با رج شمار فرش بافته شده
 • و…

آموزش شناخت ساز و کارهای بافت فرش و انواع پود گذاری :

 • شناسایی ساز و کارهای مختلف فرش بافی
 • فرآیند پود گذاری
 • پایه و اساس تشخیص ساز و کارهای بافتن فرش و آشنایی با انواع پود گذاری
 • و…

آموزش شناسایی گره های معمول و رایج در مناطق

انوع گره های تک

انواع گره های دوتایی یا جفتی

فرآیند سرکش

آموزش فرآیند دست گردن

اصول و پایه شناخت انواع گره های معمول و کاربردی در منطقه ها

اصول و پایه گره های معمول و متداول در منطقه ها

آموزش شناسایی مرحله های پایانی بعد از فرآیند بافت :

 • شناخت اساس نارک کاری در فرش
 • آموزش شناخت نوع های مختلف شور فرش
 • شناخت شیرازه های مختلف منفصل
 • شناخت شیوه های مختلف فرآیند مهارکردن سر و ته فرش
 • شناخت عمل دارکشی
 • شناخت فرآیند رنگ گذاری
 • شناخت نحوه رنگ برداری و لکه گیری
 • شناخت روش شورفرش ها با مقاومت کم
 • روش های فرآیند خشک کردن فرش ها
 • شناخت روش های فرآیند کز دادن و عمل اطو کشیدن و دیگر مرحله های فرآیند زیبا سازی
 • شناخت روش های رفو کردن و از بین بردن ایرادات باقی مانده در فرش
 • مراحل پایانی بعد از عمل بافتن
 • و…

آموزش بافت انواع فرش های گرد، بیضی و چند ضلعی :

 • اصول حسابرسی انواع فرش های گرد، بیضی و چندضلعی
 • نحوه انتخاب نوع و اندازه خامه، چله و پود زیر بر طبق مساحت فرش
 • شناخت رسم شکل و فرم فرش بر چله قبل از فرآیند بافت
 • اصول بافت گلیم در بخش هایی که بدون گره هستند
 • و…

آموزش روشهای بافت انواع فرش سوف :

 • روش های بافتن فرش سوف ساده
 • اصول بافت فرش های زمینه گلابتون
 • روشهای بفات فرش های زربفت یا زری باف
 • و…

آموزش نحوه بافتن انواع فرش های برجسته :

 • روند به کارگیری گره مضاعف در بافتن فرش برجسته
 • نحوه قیچی کاری در فرش ها برجسته
 • انواع قیچی فرش
 • شیوه های به ثبات رسوندن فرمهای برجسته
 • و…

آموزش بافت فرش های دورو

 • روش چله کشی در فرش های دورو
 • قسمت بندی چله ها در فرش ها از نوع دورو
 • بافت فرش های دورو به ترتیب و مجزا
 • فرآیند پود کشی فرش های دورو
 • روش های بافتن فرش دورو و مشص کردن مقدار ضخامت خامه
 • و…

آموزش فعال سازی و کنترل کارگاه های تولیدی فرش

 • روش های تحقیق کردن و کسب کردن اطلاعات واقعی و درست از بازار فرش
 • انواع رنگ های مورد علاقه مشتری ها
 • روش های طبقه بندی رنگ های انتخاب شده
 • شناخت نقش های مورد علاقه مشتری ها
 • روش های باف مورد علاقه مشتری ها
 • نحوه انتخاب مواد ابتدایی بر طبق علاقه مشتری ها
 • روش های کم کردن هزینه ها در قسمت انبارداری و خواب سرمایه
 • روش های کم کردن تایم و مبالغ تهیه محصول در حین افزایش کیفیت
 • روش های تولید و مجهز کردن کارگاه های متمرکز بافتن فرش
 • موارد بهداشتی و مسائل ایمنی کارگاه
 • شیوه های ارتقاء بهره مندی و کم کردن ضایعات
 • موارد حقوقی، فرهنگی و اجتماعی و رسم و رسوم بافندگان و کارفرما در مناطق و افزایش شان اجتماعی بافندگان
 • شناخت واحدهای حقوق دادن به بافندگان (مقاط قبال و … )
 • راه اندازی و فرآیند مدیریت کارگاه تولید فرش
 • و…

و…

سرفصل های آموزش فرشبافی درجه 2

شناخت و بررسی تاریخچه فرش :

تاریخچه فرش

شناخت مواد ابتدایی و پایه بر طبق تولیدات مناطق :

 • شناسایی مواد ابتدایی کاربردی در فرش بافی
 • شیوه های شناخت الیاف مصنوعی از الیاف طبیعی با استفاده از روش سوزاندن
 • شناخت ویژگی های فیزیکی پشم
 • روش های طبقه بندی پشم
 • شیوه های شستن پشم
 • شیوه های مختلف ریسیدن و ویژگی های هر کدام
 • شناخت انواع واحدهای اندازه کردن میزان ضخامت نخ پشمی
 • شناسایی کارکرد نخ پشمی و طریقه انتخاب آن متناسب با پرز چله در پود زیر و پود رو
 • شناسایی ویژگی های فیزیکی پنبه
 • شناسایی شیوه های مختلف ریسیدن پنبه
 • شناخت واحدهای اندازه زدن میزان ضخامت پنبه ای
 • شناسایی کارکرد نخ پنبه و طریقه انتخاب آن متناسب با پرز چله در پود زیر و پود رو
 • شناسایی ویژگی های فیزیکی ابریشم
 • شناخت شیوه های مختلف ریسیدن ابریشم
 • شناخت واحدهای اندازه زدن میزان ضخامت نخ ابریشمی
 • شناسایی کارکرد ابریشم و طریقه انتخاب آن متناسب با پرز پود و چله
 • اصول و پایه انتخاب مواد ابتدایی مناسب با خصوصیات فرش تهیه شده در منطقه
 • و…

آموزش آشنایی با دار و وسایل :

 • شناخت نوع های مختلف دار از جهت ساختمان و حرکتی
 • شناسایی نوع های مختلف دار از جهت جنس
 • شناسایی روش های تعیین سالم بودن دار و شیوه از بین بردن ایرادات آن
 • روش های مختلف راه اندازی دار
 • کار با وسایل مختلف بافت های معمول و کاربردی در منطقه
 • روش های شناخت و از بین بردن ایراد از وسایل بافت
 • شناخت انواع نیمکت از جهت محکم بودن و استقرار
 • شناخت کوجی و وسایل آن
 • شناخت هاف
 • روش های مختلف زیر و رو کردن چله ها
 • اساس و پایه شناسایی دار و وسایل
 • و…

آموزش شناسایی طرح های مختلف فرش :

 • شناسایی انواع طرح های فرش از جهت شکل و حرکت
 • شناسایی انواع نقش فرش از جهت شیوه اجرا
 • روش های محاسبه و تصحیح تعداد چله ها برتاسب با نقش و طرح
 • طرح های مختلف فرش از جهت فرم
 • به کارگیری انواع طرح ونقشه های دارای علامت و آشنایی با آنها
 • اصول و پایه شناخت نقش های مختلف در فرش
 • و…

آموزش نحوه چله کشی در هنر قالی بافی :

 • شناخت شیوه های مختلف فرآیند چله کشی
 • چله کشی و نحوه بستن نخ های تزله
 • روشهای راه اندازی چله دوانیده شده بر دار
 • تنظیمات دار به منظور راه اندازه چله روی دار
 • مشخص کردن تعداد چله ها بر طبق نقشه
 • فرآیند سیه بندی ( تقسیم بندی سردار و زیردار به فاصله های برابر)
 • شیوه های پایه و اساسی پخش کردن چله در سردار و زیر دار بر طبق رج شمار
 • روش های مختلف کنترل کردن انواع چله ها در سردار و زیر دار در مواقع ضروری
 • روش های تنظیم کردن کشش چله ها
 • عیب یابی چله ها بعد از فرآیند چله کشی و یا راه اندازی بر رو ی دار
 • روش های پایه در چله کشی و چله دوانی و راه اندازی آنها روی دار
 • و…

آموزش انجام فرآیند بستن کوجی یا نیره :

 • یادگیری کارکرد کوجی و هر یک از وسایل آن
 • نحوه برگزیدن نخ درست برای حلقه های پیوند
 • روش های تعیین قطر چوب در فرآیند کوجی، اندازه ارتفاع زیر سری کوجی، مقدار خلاصی نخ های پیوند
 • کارکرد و میزان قطر مناسب نخ کمان بر روی کوجی
 • تعیین مقدار پخش نخ های پیوند در کوجی
 • روش های تعیین مقدار خلاصی نخ های پیوند
 • روش های تعیین مقدار قطر زیر سری در فرآیند کوجی
 • تعیین مکان مناسب جهت استقرار کوجی
 • روش های برطرف کردن عیوب اتصالات نخ های پیوند با چله ها
 • شیوه بستن دو کوجی و موارد متعلق به آن در شهرهای کرمان و یزد
 • نحوه بستن کوجی
 • و…

آموزش فرآیند بافتن گلیم برای ابتدا و انتهای فرش :

 • انواع مختلف زنجیره بافی
 • انواع شیوه های بافت گلیم
 • اصول و پایه بافتن گلیم در ابتدا و انتهای فرش
 • و…

آموزش فرآیند بافت فرش :

 • انواع گره های معمول و شایع در منطقه بر اساس ایرادات و حسن ها
 • انواع روش های گره زدن های معمول و شایع در منطقه
 • فرآیند پود گذاری معمول و شایع در منطقه
 • روش درج چله ها در تناسب با رج شمار
 • شناخت اندازه کشش پودها
 • روش های مختلف فرآیند پیش کشی
 • روش های مختلف شانه زدن پرزها
 • روش و اندازه کوبیده شدن رج
 • شناخت پایه و اساس انتخاب طول پرز
 • انواع مدل های قیچی زدن
 • اتصال یک یا چند چله پاره شده
 • روش های تصحیح بافت های اشتباه انجام شده در رج های قبلی
 • فرآیند ترمیم چله های پاره شده ( بشتر از 2 چله در یک قسمت از رج)
 • اتصال پودهای زیر و پودهای رو
 • شناخت انواع مختلف خواب فرش
 • پایه و اصول بافتن فرش
 • و…

آموزش انجام فرآیند شیرازه زدن :

 • شناسایی شیرازه های مختلف و نحوه کرکرد آنها
 • روش های اتصال شیرازه ها به فرش
 • روش های صحیح فرآیند شیرازه زدن
 • و…

آموزش نحوه نقشه خوانی و تصحیح نقص ها :

 • روش های اجرای نقشه واگیره برای حاشیه های فرش در عرض و طول
 • روش های از بین بردن کسری یا ضایعات چله در زمان اجرای واگیره های حاشیه در قسمت عرض
 • روش های انجام نقشه زمینه فرش
 • روش های انجام نقش های تکراری در قسمت زمینه فرش و ساماندهی تعداد چله ها با مقدار تکرار
 • روش های نقشه خوانی و تصحیح نقص ها
 • و…

آموزش اجرای پایین آوردن و عمل جداکردن فرش از دار :

 • شیوه های مختلف در فرآیند پایین کشی بر طبق روش چله کشی
 • شناخت عمل پایین کشی بر حسب نحوه نصب چله دوانیده شده
 • فرآیند پایین کشی متناسب با فرآیند نصب
 • روش جدا کردن فرش از دار قالی بعد از تکمیل بافت
 • و…

آموزش شناسایی برطرف کردن ایرادات فرش در زمان فرآیند بافت :

 • شناسایی علت ایجاد عیوب در حین بافت فرش
 • طریقه تمیز کردن وسایل و ابزارآلات فرش و کارگاه
 • فرآیند پیشگیری از عیوب ایجاد شده در حین بافت فرش
 • روش های کنترل عیوب ایحاد شده زمان بافت
 • عیب یابی ها و روشهای رفع آنها
 • روشهای رفع عیوب بعد از اتمام بافت
 • روش های اساسی و پایه شناسایی، پیشگیری و کنترل و از برطرف کردن عیوب در زمان بافت
 • و…

آموزش ارتقاء بهره وری و سالم بودن جسم، روان و جنبه اجتماعی :

 • بهداشت فردی در کارگاه فرش
 • بهداشت اجتماعی و بهداشت کارگاه
 • شناخت موارد فرهنگی اجتماعی و حقوقی در مورد بافندگان مناطق
 • موارد ایمنی در استفاده از ابزار و وسایل کارگاه
 • فرآیند پیشگیری از بیماری و مسائل به وجود آمده بر اثر رعایت نکردن بهداشت و ایمنی
 • شناخت و بررسی موارد موثر بر افزایش کیفیت بافت
 • شناخت و بررسی موارد موثر بر افزایش بهره وری
 • و…

و…

سرفصل های دوره آموزش بافت تابلو فرش و بافت فرش ابریشم

آموزش روش های گره زدن تکنیکی

 • رده بندی گره های مختلف
 • شیوه های تمام گره زدن
 • شیوه های نیم گره زدن
 • شیوه های ¼ گره زدن
 • روش های پایه در گره زدن های تزیینی
 • و…

آموزش مشخص کردن محل گره های تکنیکی

 • روش نقطه کردن نقوش تابلویی
 • ال پایه و ابتدایی فرآیند نقطه کردن
 • ایجاد تناسب بین نقشه تابلویی با رجشمار مد نظر
 • روش های پخش رنگ به منظور ساخت سایه و حذف مرزها
 • روش صحیح مشخص کردن محل به کارگیری انواع گره های تکنیکی
 • و…

آموزش فرش بافی تکنیکی و تابلویی

 • انواع روش های بافتن در فرش های مختلف تکنیکی از جهت محتوی
 • و…

و…

مزایای دوره برای کارآموزان
1- پشتیبانی نامحدود
2- ارائه گواهینامه معتبر
3- ارائه آموزش برای بازار کار
4- دسترسی سریع
5- آموزش کاربردی و علمی
6- اساتید با تجربه

گالری کارگاه آموزش فرش بافی

ثبت نام فوری
روش‌های ثبت نام در دوره
1- تماس تلفنی
2- ثبت نام در واتساپ و سایر شبکه های اجتماعی
3- مراجعه حضوری
4- از طریق فرم پیش ثبت نام موجود در سایت
5- درج شماره تماس و دوره مورد نظر برای تماس
مشاهده نظرات ثبت نظر
مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره: 021-66489312 ثبت نام
دسترسی سریع! توانمندی‌ها سرفصل‌ها ثبت نام