نحوه ی عملکرد PLC صنعتی چگونه است و از چه قطعاتی تشکیل شده؟

plc

نحوه ی عملکرد PLC صنعتی چگونه است و از چه قطعاتی تشکیل شده؟ هر سیستم PLC از سه بخش تشکیل شده است شامل : بخش CPU، بخش تأمین قدرت و یک یا چند قسمت ورودی/خروجی (۱/۰) .

نحوه ی عملکرد PLC صنعتی چگونه است و از چه قطعاتی تشکیل شده؟ 

بخش CPU

این بخش از یک پردازشگر مرکزی و اجزای مربوط به حافظه ی این پردازشگر تشکیل شده است. این پردازشگر با دریافت ورودی ها و تولید خروجی های مناسب تمام محاسبات و پردازش های لازم را بر روی داده ها انجام می دهد.

 

بخش تأمین قدرت

مدار کامپیوتری PLCبا استفاده ازجریان مستقیم ۵ ولتی فعالیت می کند و این نیرو از طریق بخش تأمین قدرت در اختیار آن قرار می گیرد. در اصل این بخش قسمتی است که مسئول تأمین انرژی مورد نیاز سیستم است.

این بخش جریان متناوب را دریافت می کند و آن را به برق DC یا جریان مستقیمی تبدیل می کند که دو بخش دیگر ( بخش CPU و بخش مربوط به ورودی ها و خروجی ها ) از آن استفاده می کنند.

بخش های ۰/۱

واحد های ورودی و خروجی مسئول برقراری ارتباط میان حسگرها و محرک ها با سیستم PLC هستند تا سیستم بتواند متوجه پارامترهای مختلف شامل فشار، دما و جریان شود. واحد های ۰/۱ می توانند آنالوگ یا دیجیتال باشند.

 

یک چرخه ی اسکن معمولی PLC شامل انجام مراحل زیر می شود :

  • سیستم عامل چرخه و نظارت بر زمان را آغاز می کند.
  • CPU داده های دریافت شده از بخش ورودی را می خواند و وضعیت تمام ورودی ها را بررسی می کند.
  • CPU برنامه ی کاربری را که به زبان منطق رله ای نردبانی یا سایر زبان های برنامه ریزی PLC نوشته شده است اجرا می کند.
  • سپس، CPU تمام کارهای تشخیصی و ارتباطی داخلی را انجام می دهد.
  • سپس بر اساس نتایج برنامه، داده ها را به شکل خروجی می نویسد تا تمام خروجی ها به روز رسانی شوند.
  • این فرایند تا زمانی که PLC در حالت فعال باشد ادامه پیدا می کند.

موارد استفاده از PLC در صنایع مختلف

کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر برای کاربرد های مختلف در صنایع مختلف به کار برده می شوند. تقریبا در تمام صنایعی از قبیل صنایع خودرو سازی، صنایع فلزی، صنایع نفت و گاز پتروشیمی، پلاستیک، لاستیک، صنایع مواد غذایی و در بخش تولید انرژی مورد استفاده قرار می گیرند.

هرچه فناوری های مختلفی که در آن ها از PLCاستفاده می شود گسترش بیشتری یابند، حوزه ی استفاده از PLC افزایش چشمگیریخواهد داشت.

در صنعت مسافربری از PLC برای نظارت بر سیستم کنترل امنیت و فعالیت در آسانسورها و پله برقی ها استفاده می شود.

 

صنایع شیشه

چندین دهه است که از PLC های صنعتی در صنایع شیشه استفاده می کنند. آن ها به طور گسترده برای کنترل نسبت مواد و همچنین تهیه ی شیشه های صاف و مسطح به کار برده می شوند.

با گذشت سال ها تکنولوژی در حال پیشرفت است و این امر باعث افزایش میزان تقاضا برای استفاده از کنترل کننده های PLC در صنعت شیشه شده است.

تولید شیشه یک فرایند گسترده و پیچیده است، بنابراین کارخانه های تولید کننده اغلب از PLC هایی که دارای فناوری نقل و انتقال داده ها در حین فعالیت نظارتی خود هستند استفاده می کنند. به طور کلی PLC هم در ضبط آنالوگ داده ها ، و هم در کنترل دیجیتالی وضعیت و کیفیت در صنایع شیشه مورد استفاده قرار می گیرد .

 

صنایع کاغذ

        plc            

در صنعت کاغذ، در فرایند های مختلفی از PLC ها استفاده می شود از جمله برای کنترل ماشین هایی که با سرعت بالا کاغذ تولید می کنند. برای مثال، یک PLC بر تولید صفحات کتاب یا چاپ شبکه ای آفست روزنامه ها نظارت می کند و فرایند های مربوط به آنان را تحت کنترل قرار می دهد.

 

صنایع تولید سیمان

تولید سیمان، مخلوط کردن مواد خام مختلف در یک کوره را شامل می شود. کیفیت این مواد خام و نسبت آن ها به میزان چشمگیری بر کیفیت محصول نهایی تأثیر می گذارد. برای این که از کیفیت و اندازه ی مواد خام اطمینان داشته باشیم، باید داده های مربوط به متغیرهای فرایند تولید دقیق باشند.

سیستم کنترلی که از PLCتشکیل شده است به همراه یک نرم افزار پیکربندی، در فرایند های مربوط به تولید و مدیریت این صنعت به کار برده می شوند. PLC به طور ویژه بال میل ، کوره ی زغال و کوره های عمودی (shaft) را کنترل می کند.

از نمونه های دیگر استفاده ی PLC در صنعت می توان به استفاده از آن ها در سیستم های نظارت بر ماشین های پرکن در صنایع غذایی، در سیستم های تولید و آنالیز صنایع پلاستیک سازی و در ایستگاه های تقویت فشار گاز، ایستگاه های تولید نیرو و کنترل پمپ های آب در صنایع تبدیل انرژی اشاره کرد.

 

دوره آموزش plc به صورت کاملا عملی در کارگاه های مجهز مجتمع فنی پایتخت برگزار می شود.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟