بازار کار پی ال سی – درآمد شغل تعمیرات پی ال سی در ایران – سرمایه مورد نیاز

بازارکار و درآمد پی ال سی

PLC ها همانند مغز در تجهیزات اتوماسیون صنعتی هستند.  PLC مخفف Programmable Logic Controller است وکه به نام Programmable Controller نیز شناخته می ­شود به معنی کنترل‌گر منطقی برنامه ‌پذیر است و اساسا یک رایانه است که برای کار در محیط صنعتی طراحی شده است. این سیستم بر روی تعداد ورودی­ها و خروجی­ها کنترل و نظارت دارد تا مطمئن شود وظایف خود را به درستی انجام می دهند به طور کلی می تواند تمام کارهای کنترلی ساده و پیچیده را برای ما انجام دهد.

در  اتوماسیون های صنعتی مانند تولید، مونتاژ و کنترل سایر دستگاه­ های اتوماتیک از PLC  ها استفاده می شود چرا که PLC ها بر خلاف پنل های DCS که ریزپردازنده های چندگانه دارند، یک سیستم کامپیوتری دیجیتالی یا انالوگ است. حدود ۵۰ سال از زمانی PLC ها وارد حوزه تجارت جهانی و صنایع مختلف شده است می گذرد. طی این مدت امکانات و عملکرد های PLC ها هم به طور گسترده  افزایش پیدا کرده است. PLC ها علاوه بر اینکه در صنعت به طور گسترده برای اتوماسیون خطوط تولید مورد استفاده قرار می گیرد، برای کارهایی که نیاز به دقت بالا در نظارت، برنامه نویسی آسان و تشخیص خطاهای روند کار دارند نیز استفاده می شود. این فرایند همانند یک سیستم بی ­وقفه است که به یک ورودی، به سرعت پاسخ خروجی داده می شود.

بازار کار پی ال سی

 

 

قبل از PLC برای کنترل فرآیند ها از مدارات رله کنتاکتوری استفاده می شد. در سیستم ‌های رله ای، با افزایش تعداد رله پیچیدگی مدار فرمان افزایش پیدا می کرد. برای تعمیر و تغییر فرمان کنترل منطقی این سیستم ها زمان زیادی صرف می شد همچنین  هزینه این سیستم ها بالا بود. امروزه با گسترش و پیشرفت پی ال سی ها ،مدارات رله ای در صنعت استفاده نمی شوند.

تفاوت plc با کامپیوتر

PLC ها با رایانه های معمولی از نظر اجزا شبیه به هم هستند ولی از نظر ورودی ها، پردازش و خروجی فرق می کنند زیرا PLC برای محیط های صنعتی است اما کامپیوتر ها قطعات ظریفی دارند که برای محیط های صنعتی مناسب نیست و غبار ، رطوبت و نوسانات برق به این دستگاه آسیب می رساند. همچنین تعداد وظایف کامپیوتر ها گسترده است در نتیجه توانایی محاسباتی آنها کمتر می شود. اما PLC ها برای اجرای یک برنامه واحد به شیوه مستمر طراحی شده اند در نتیجه توانایی محاسباتی آن ها بیشتر است.

PLC ابتدا در صنعت خودرو استفاده می شد اما به مرور در صنایع دیگر نیز مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به شکل ظاهری، کاربرد و توانایی ذخیره سازی انواع مختفی PLC وجود دارد مانند:

پنل کنترل PLC یونیتری ( Unitary)

هر PLC یونیتری از منبع تغذیه، ماژول ورودی، واحد پردازش مرکزی (CPU) و ماژول خروجی تشکیل شده است. در واقع هر PLC یونیتری یک نوع کنترل کننده اصلی است که خودش به طور مستقیم به ماشین الات پردازش متصل می‌ شود. پنل­های کنترل PLC یونیتری یک سیستم بسیار ساده است و در فرآیندهای ساده مانند گیت های دسترسی اتوماتیک به کار می رود. این پنل ها قیمت مقرون به صرفه ای دارند.

پنل کنترل PLC ماژولار (Modular)

پنل کنترل PLC ماژولار (Modular)

 

هر پنل کنترل PLC ماژولار همان طور که از نامش پیدا است شامل چندین ماژول می ­شود که کنار یکدیگر قرار می­ گیرند. این سیستم شامل منبع تغذیه، پردازنده و یک ماژول ورودی است که در کنار هم یک PLC  را تشکیل می دهند. علاوه بر این ­ها، این سیستم چندین ماژول خروجی هم دارد که در صورت نیاز و بسته به نوع پردازنده می توانیم افزایش یا کاهش دهیم در حقیقت دستمان باز است.

بهترین مزیت پنل کنترل  PLC ماژولار این است که اگر یکی از ماژول ­ها خراب شود، تنها آن ماژول خراب شده باید تعویض شود. این PLC ‌های ماژولار در سایز های مختلف با منبع تغذیه متغیر و ماژول های ورودی و خروجی به صورت بزرگ، متوسط و کوچک موجود است. پنل های کنترل PLC ماژولار در مقایسه با پنل ­های کنترل PLC یونیتری، قیمت بالاتری دارند.

پنل­های کنترل PLC رک نصب شده(Rack-mounted)

پنل کنترل PLC رک نصب شده نیز شامل چندین ماژول است در نتیجه طراحی ان بسیار شبیه به پنل کنترل PLC  ماژولار است با این تفاوت که به صورت عمودی نصب می شود. در پنل کنترل PLC رک نصب شده، ماژول های ورودی و خروجی اضافی به طور جدا جدا به یک ماژول مرکزی متصل شده و از طریق یک شبکه به پنل متصل می ‌شوند. این نوع طراحی باعث می شوند بدون آشفتگی، پنل های کنترل بسیار بزرگ با تعداد ورودی و خروجی بالا داشته باشیم. در حقیقت می توانیم تا ۵۰۰۰ ورودی خروجی با این PLC  ها داشته باشیم. از آن جایی که پنل کنترل بسیار بزرگ است، هزینه نیز افزایش می­ یابد.

بازار کار plc

 

بازار کار plc ها بسیار گسترده است چرا که صنایع و کار خانه های زیادی هستند که به یک پی ال سی کار نیاز دارند در نتیجه موقعیت کاری این شغل هنوز اشباع نشده است.. مخصوصا اگر در کشور های صنعتی حضور داشته باشید درامد زیادی به دست می اورید به طور مثال در کشور های اروپایی درامد یک PLC کار به طور میانگین حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ ملیون در ماه است. اما متاسفانه بازار کار این رشته در ایران ۸۰ درصد کمتر است یعنی یک متخصص PLC به طور متوسط ماهانه ۳۰ الی ۵۰ ملیون تومان درامد کسب می کند که این مقدار می توانید با توجه به مهارت و دانش شما افزایش یا کاهش پیدا کند.

برای این که وارد بازار کار PLC  شوید ابتدا باید مهارت کافی در زمینه نصب و تعمیرات بدست اورید. چرا که مهارت شما باعث می شود در بازار کار فرد موفق تری شوید و برای کسب این مهارت بهتر است در اموزشگاه های معتبر ثبت نام کنید که این امر هزینه ای را متحمل شما می کند و به طور کامل صفر تا صد کار را به صورت تئوری و عملی در یک برند خاص یاد بگیرید و به مرور روی انواع دیگر و سایر برند ها تسلط پیدا کنید. یک متخصص PLC باید در زمینه های تابلو برق صنعتی، هیدرولیک، پنوماتیک اطلاعات داشته باشد.

کسب درآمد متخصص پی ال سی

برای کسب درآمد از plc راه های مختلفی وجود دارد از جمله :

می توانید در سایت های استخدام و کار یابی به دنبال شرکت هایی مثل شرکت PLCmen  بگردید که اقدام به استخدام نیرو در این زمینه می کنند. این شرکت ها معمولا پروژه هایی در دست دارند و نیازمند افراد متخصص در این حوزه هستند. پس از ارسال رزومه حرفه ای جذب این شرکت ها می شوید و می توانید درامد ثابت حدود ۵ تا ۱۲ ملیون در ماه داشته باشید. لازم به ذکر است که استخدام و میزان درامد رابطه مستقیمی با سطح مهارت و توانایی شما همچنین شرکت مورد نظر دارد.

روش دوم این است که افراد پس از کسب مهارت و دانش به صورت ازاد پروژه می گیرند. این روش بسیار سخت تر است چرا که پیدا کردن پروژه قابل قبول کار آسانی نیست همچنین سپردن پروژه به افراد تازه کار ریسک بالایی دارد اما درامد زایی در این روش بسیار بیشتر است حتی تا ۱۰ برابر می تواند افزایش یابد. در این روش باید به فروشندگان تجهیزات الکترونیک و پی ال سی، مهندسان الکترونیک، تکنسین های ساختمان و صنایع و غیره بسپارید که شما را به متقاضیان این زمینه معرفی کنند. همچنین نیاز به تبلیغات در فضای مجازی و سایت هایی مثل دیوار و شیپور دارید.

کاربردهای پی ال سی

کسب درآمد متخصص پی ال سی

 

PLC ها در بسیاری از تجهیزات دنیای اطراف ما استفاده می شوند. تقریباً تمامی وسایلی که نیاز به کنترل الکتریکی دارند ، نیازمند PLC نیز هستند  مانند:

  • صنایع سنگین

PLC ها در کوره های صنعتی و برای سیستم ذوب فلزات مورد استفاده قرار می گیرد.

  • صنایع اتومبیل سازی

PLC ها برای سوراخ کردن و تست قطعات و اتصالات و شکل دهی به اتومبیل توسط دستگاه پرس استفاده می شوند

  • صنایع پلاستیک سازی

PLC ها برای ذوب و قالب زدن همچنین دمش هوا و تولید پلاستیک استفاده می شوند.

کاربردهای پی ال سی

 

  • صنایع غذایی

PLC ها برای کنترل سیستم های عصاره گیری و بسته بندی استفاده می شوند.

  • صنایع ماشینی

PLC ها برای کنترل سیستم سوراخ کردن، بسته بندی و سیستم های اعلام خطر کاربرد دارد

  • صنایع حمل و نقل

PLC ها در تجهیزات حمل و نقل و جرثقیل ها استفاده می شوند.

  • صنایع تبدیل انرژی

PLC ها در ایستگاه های تولید نیرو و تقویت فشار گاز همچنین سیستم های تصفیه اب و کنترل پمپ اب کاربرد دارد.

  • خدمات ساختمانی

PLC ها در سیستم روشنایی اتوماتیک، اسانسور و تهویه هوا استفاده می شوند.

  • صنایع شیمیایی

PLC ها برای سیستم ترکیب مواد با نسبت های مختلف و مخلوط کردن آن ها کاربرد دارد.

اگر هدف شما واقعا متخصص شدن در زمینه کار با PLC است ممکن است در ابتدا با چالش هایی رو به رو شوید اما به هیچ وجه از یادگیری و ورود به این حوزه ترس و نگرانی نداشته باشید چرا که کاری اسان و در عین حال کاربردی و درامد زا است.

فنی ژایتخت یکی از برترین آموزشگاه های کشور در زمینه آموزش plc محسوب می شود.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟