تفاوت برندهای plc چیست؟

تفاوت برندهای plc چیست

پیشرفت تکنولوژی در نیمه رساناها و ساخت میکروچیپ های با حافظه بالا باعث فراهم آوردن کنترل کننده های منطقی الکترونیکی برنامه پذیر می گردد. در این کنترل کننده ها برای این که منطق کنترل را تغییر دهیم نیازی نیست تا سیم کشی را تغییر داده و تنها با تغییر دادن برنامه کنترل می توان این کار را انجام داد. Plc کنترل کننده منطقی برنامه پذیر می باشد که در اتوماسیون صنعتی به کار برده می شود. استفاده از plc در صنایع مختلف کاربرد فراوانی داشته و در اتوماسیون خط تولید کارخانه های مختلف و ایجاد فرآیند پیچیده اتوماتیک در دستگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از پی ال سی باعث شده تا سیم کشی های بسیاری در مدارهای کنترلی رله ای حذف شده و کار کردن با دستگاه راحت تر گردد. با توجه به اهمیتی که پی ال سی در صنعت دارد شرکت های مختلفی در دنیا وجود دارند که به تولید انواع پی ال سی می پردازند و برندهای مختلفی از پی ال سی در بازار جهانی وجود دارد و صنایع مختلف ممکن است با توجه به نوع کاری که انجام می دهند از برندهای مختلف پی ال سی استفاده نمایند. اما این که تفاوت برندهای plc چیست موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

تفاوت برندهای plc

معرفی پی ال سی و انواع آن

اگر بخواهیم یک معرفی کلی از پی ال سی داشته باشیم باید بگوییم که پی ال سی وسیله ای است که توانایی برنامه پذیری را به صورت داخلی داشته و کاملا منطق پذیر می باشد و بر طبق برنامه داده شده به آن عمل می نماید. با دادن برنامه ای نرم افزاری به plc می توان دستوراتی که مد نظر می باشد را در پی ال سی برنامه ریزی نموده و از طریق حسگرهایی که در دستگاه های صنعتی وجود دارند به پردازنده داده شود و خروجی مورد نظر دریافت گردد.

پیش از آن که به معرفی برندهای مختلف پی ال سی بپردازیم بهتر است در ابتدا با انواع مختلفی که برای پی ال سی وجود دارد و توسط برندهای مختلف تولید گردد آشنا شویم. Plc ها را در انواع مختلفی طبقه بندی می کنند و در ۴ مدل مختلف وجود دارند که این مدل ها توسط شرکت های سازنده مختلفی که وجود دارد با کیفیت ها و ویژگی های متفاوت تولید می گردد. این مدل ها عبارتند از mini plc، Compact plc، Modular plc و Rack plc. در ادامه با ویژگی ها و خصوصیات هر یک از این مدل ها آشنا خواهیم شد.

معرفی مینی پی ال سی

این نوع از پی ال سی بسیار کوچک تر از پی ال سی معمولی بوده و در واقع مینیاتوری می باشد. استفاده از این نوع پی ال سی در صنایع کوچک کاربرد دارد و یک plc کوچک بوده که در خطوط مونتاژ کارخانه های نه چندان بزرگ و تامین روشنایی ساختمان های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. ورودی و خروجی مینی پی ال سی ها با محدودیت مواجه می باشد و حداکثر تعداد ورودی و خروجی در آنها ۴۰ عدد می باشد که این میزان نسبت به پی ال سی های معمولی کمتر می باشد. کار کردن با این دستگاه ها به علت پیچیدگی کمتری که دارند بسیار راحت تر بوده و پی ال سی SR که به کنترل تلفن هوشمند از راه دور می پردازد نمونه ای از مینی پی ال سی می باشد. این نوع از پی ال سی توسط شرکت های مختلف تولید شده و به بازار عرضه می گردد.

پی ال سی کامپکت Compact

پی ال سی کامپکت Compact

اجزا مختلفی که در این نوع از پی ال سی وجود دارند در یک جعبه قرار گرفته اند و به همین دلیل به آن پی ال سی کامپکت گفته می شود. تعداد ورودی ها و خروجی هایی که در این نوع از پی ال سی وجود دارد بیشتر از مینی پی ال سی بوده و در حدود ۳۰۰ می باشد. با توجه به بیشتر بودن تعداد ورودی و خروجی ها از این نوع پی ال سی در صنایعی که کمی بزرگتر می باشند استفاده می گردد. از پی ال سی کامپکت در پروژه های هوشمندسازی ساختمان ها و صنایع مختلف استفاده می شود. این دستگاه دارای مدل های متنوعی بوده که توسط شرکت های سازنده مختلف تولید می گردد.

پی ال سی ماژولار modular

در این نوع از پی ال سی اجزایی مانند CPUها، ماژول های I/O، ماژول های power به کار رفته است که این اجزا به یک رک متصل می باشند. بخش های اصلی به کار رفته در این نوع از پی ال سی از هم جدا شده و تغذیه، ورودی و خروجی ها و cpu قابلیت قرارگیری در کنار یکدیگر را دارند. پی ال سی ماژولار از کارت های سخت افزاری مختلفی پشتیبانی نموده و امکان افزودن تعدادی ورودی و خروجی به آن وجود دارد. این نوع از پی ال سی ها دارای حداکثر تعداد ۲۰۰۰ ورودی و خروجی در ساختار خود بوده و توسط شرکت های مختلف تولید می گردند.

پی ال سی رک

پی ال سی رک

در این نوع از پی ال سی قطعات به کار رفته به صورت عمودی نصب شده اند و ورودی و خروجی های مختلف به ماژول مرکزی دستگاه متصل می باشند. می توان ماژول های بیشتری را به این نوع از پی ال سی در صورت نیاز اضافه نمود. برخی از مدل های این نوع از پی ال سی ها قابلیت تعداد ۵۰۰۰ ورودی و خروجی را دارند. پی ال سی رک را در صنایع بزرگی مانند پتروشیمی ها و پالایشگاه ها مورد استفاده قرار می دهند.

انواع برندهای plc و تفاوت های آنها

همانطور که گفته شد کشورهای مختلفی در دنیا به تولید انواع پی ال سی می پردازند و محصولات خود را به سایر نقاط دنیا صادر می کنند. از جمله برندهای مطرحی که برای پی ال سی در دنیا وجود دارد می توان به پی ال سی delta، پی ال سی siemens، پی ال سی Schneider electric، پی ال سی  Ls، پی ال سی ABB، پی ال سی Omron، پی ال سی Allen Bradley، پی ال سی FATEK و پی ال سی میتسوبیشی اشاره کرد. هر یک از این پی ال سی ها دارای کیفیت مناسبی بوده و از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار می باشند. در ادامه به معرفی تعدادی از این برندها و ویژگی محصولات آنها پرداخته شده است.

  • پی ال سی Siemens: کمپانی زیمنس در کشور آلمان واقع شده و از برندهای شناخته شده در زمینه پی ال سی می باشد. این برند در ایران نیز از محبوبیت بسیاری برخوردار می باشد. عملکرد هماهنگ، مقیاس پذیری وسیع و کاربری آسان از ویژگی های این پی ال سی می باشد که سبب جلب رضایت مشتریان این محصول در سراسر جهان شده است. در کارخانه های بسیاری در ایران از پی ال سی برند زیمنس استفاده می شود و به همین علت در بسیاری از آموزشگاه های فنی و حرفه ای پی ال سی، نحوه کار کردن با برند زیمنس به کارآموزان آموزش داده می شود.

پی الس های زیمنس در پنج دسته اصلی طبقه بندی می گردند که این موارد عبارتند از PLC‌های سری S5، PLC‌های سری S7، PLC‌های سری TI، SAFTY پی ال سی های  QUADLOG و مینی PLC‌های LOGO. این سری های گفته شده هر یک دارای مدل های متنوعی بوده و از ویژگی های مخصوصی بهره مند می باشند.

پی ال سی های سری S5 از اولین محصولاتی است که شرکت زیمنس به تولید آنها پرداخته است و در صنایع قدیمی ایران از این مدل استفاده می شده است. برنامه نویسی این سری از پی ال سی ها با استفاده از نرم افزار step5 انجام شده است.مدل های مختلف دیگری در این سری قرار می گیرند که معرفی آنها در این مقاله نمی گنجد.

پی ال سی های سری S7 در فرایندهای صنعتی کوچک و متوسط مورد استفاده قرار می گیرند و بسیاری از صنایع ایران نیز این سری از پی ال سی زیمنس را مورد استفاده قرار می دهند. این سری نیز شامل مدل های مختلفی مانند S7-200، S7-300، S7-400، S7-1200، S7-1500 و C7 می باشد که هر یک با ویژگی های متفاوت در حوزه های مختلفی به کار گرفته می شوند.

  • پی ال سی Delta: پی ال سی دلتا در کشور تایوان تولید شده و سال های زیادی است که این شرکت به تولید انواع پی ال سی با ویژگی های مختلف می پردازد. دلتا تجهیزات بسیار کاملی را در اتوماسیون صنعتی ارائه می دهد که معروف ترین آن پی ال سی دلتا می باشد. این برند نیز مانند زیمنس از محبوبیت زیادی در بازار و صنایع ایران برخوردار می باشد و در بسیاری از صنایعی که در کشور وجود دارند از پی ال سی دلتا استفاده شده است و در بسیاری از آموزشگاه ها نیز پی ال سی دلتا و نحوه کار با آن آموزش داده می شود.

سری های مختلفی از پی ال سی دلتا توسط این شرکت تولید می شود که هر یک دارای ویژگی های متفاوتی بود و در موارد مختلف به مصرف می رسند. PLC های دلتا سری AH500، PLC های دلتا سری AS و PLC های دلتا سری DVP از جمله این سری ها می باشند.

PLC های دلتا سری DVP از پرکاربردترین نوع پی ال سی دلتا بوده و در ایران کاربرد بسیار زیادی دارند. این نوع از پی ال سی ها در کاربردهای متوسط سرعت بالایی را از خود نشان می دهند و کاملا پایدار و قابل اعتماد می باشند. این سری دارای مدل های متنوعی شامل PLC های دلتا سری DVP-SS، PLC های دلتا سری DVP-SA، PLC های دلتا سری DVP-SX، PLC های دلتا سری DVP-SE و PLC های دلتا سری DVP-SV2 می باشند که هر یک از این مدل ها دارای مشخصات مخصوص به خود و کاربردهای متنوعی می باشند. تعداد ورودی و خروجی ها، ورودی و خروجی دیجیتال، ظرفیت برنامه نویسی، خروجی پالس و حافظه از جمله ویژگی هایی است که در این مدل ها با یکدیگر متفاوت می باشد. گستردگی پی ال سی های دلتا به قدری است که معرفی آنها در یک مقاله نمی گنجد و نیاز به مطالعه مقالات بیشتری خواهد بود.انواع برندهای plc و تفاوت های آنها

  • پی ال سی Mitsubishi: شرکت میتسوبیشی ژاپن از دیگر کمپانی های فعال در حوزه تولید پی ال سی می باشد. این شرکت انواع مختلفی پی ال سی ها را با کیفیت بالا تولید و به سایر کشورها ارسال می نماید. محبوبیت این برند در کشور ما به اندازه پی ال سی دلتا و زیمنس نبوده و تعداد کمی از آن در صنایع ایران به چشم می خورد.
  • پی ال سی ABB: شرکت ABB از شرکت های قدیمی در زمینه تولید پی ال سی می باشد. محصولات این شرکت دارای کارایی بالا و انعطاف پذیری مناسبی می باشند و در مدل های متنوعی روانه بازار می گردند. پی ال سی AC500، پی ال سی AC500-eCo، پی ال سی AC500-S و پی ال سی AC500-XC از جمله مدل های معروف پی ال سی ABB می باشند که هر یک از ویژگی مخصوصی بهره مند می باشد.

پی ال سی AC500 یک انتخاب مناسب برای سیستم های پیچیده بوده و از سرعت بسیار بالایی برخوردار می باشد و قیمت آن نسبت به کارایی بالایی که دارد مقرون به صرفه می باشد.

پی ال سی ABB مدل AC500-eCo دارای ظاهری جمع و جور بوده و از اتنظیمات انعطاف پذیری برخوردار می باشد. هندلینگ و کنترل کردن این مدل از پی ال سی بسیار راحت بوده و قابلیت Pre-wiring  از طریق استفاده از بلوک های ترمینال قابل اتصال را دارد. سازمانهای معتبر صدور گواهینامه در سراسر جهان این محصول را تایید نموده اند و این محصول در سراسر جهان با کیفیتی مناسب عمل می نماید.

پی ال سی ABB مدل AC500-S در کاربردهای ایمنی و در اتوماسیون کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد و جهت مدیریت راه حل های ایمنی پیچیده بسیار مناسب می باشد.

برندهای مختلف دیگری از پی ال سی وجود دارد که به علت کاربرد کمتر آنها در صنایع ایران در این مقاله به توضیح در آنها پرداخته نشد. در پایان نیاز است این نکته را یادآور شد که پی ال سی در ایران و سایر کشورها حرفه ای تخصصی و پر درآمد بوده و افراد علاقمند می توانند با کسب مهارت ها و آموزش های لازم در آموزشگاه های فنی و حرفه ای در این حرفه ماهر شده و وارد بازار کار این شغل گردند.

فنی پایتخت یکی از برترین آموزشگاه های پیشرو در زمینه آموزش plc با ارائه مدرک فنی و حرفه ای محسوب می شود. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و صحبت با کارشناسان فنی محموعه تماس حاصل فرمایید.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟