علت روشن نشدن فر – بررسی مشکلات فر در اجاق گاز – چگونه فر را تعمیر کنیم؟

عیب یابی فر برقی

علت روشن نشدن فر

شاید برایتان پیش آمده باشد که شعله ­های گاز روشن بشوند و بتوانید از آن­ ها استفاده کنید اما قسمت فر کار نکند. علت روشن نشدن فر – بررسی مشکلات فر در اجاق گاز – چگونه فر را تعمیر کنیم؟نکته­ ی خوب این ماجرا این است که شما مطمئن هستید فر گاز شما به میزان کافی گاز دریافت می­کند و بنابراین وجود اشکال در منبع گاز از میان منابع بروز مشکل حذف می­شود.

علت روشن نشدن فر

علت روشن نشدن فر

عواملی که منجر به بروز این مشکل می­شوند زیاد نیستند و بنابراین تشخیص دادن منشأ مشکل کار دشواری نیست.

 

چرا شعله ­های گاز روشن می ­شوند اما فر کار نمی­ کند؟

فر گازی کار نمی­ کند؟ سعی کنید از یک متخصص کمک بگیرید

اگر در انجام کارهای فنی منزل مهارت کافی را ندارید بهتر است تعمیر لوازم گازسوز را به متخصصان این حوزه بسپارید. به منظور جلوگیری از نشت گاز و آتش سوزی احتمالی بهتر است تعمیر لوازم گازسوز با توجه به مشخصات فنی دقیق انجام شود.

با این وجود عده­ ی زیادی از افراد داخل منزل درباره­ ی انجام لوله کشی­­ های جزئی و تعمیر لوازم گازسوز اطلاعاتی دارند و اغلب خودشان چنین کارهایی را انجام می ­دهند.چرا شعله ­های گاز روشن می ­شوند اما فر کار نمی­ کند؟

تعمیر فر گاز هم یک تعمیر نسبتاً جزئی و ساده است، بنابراین اگر ابزارها، اعتماد به نفس و مهارت کافی را دارید کار خود را شروع کنید.

اگر فر شما روشن نمی­شود و شما در حین تعمیر آن به مانعی برخورد کردید بدون معطلی با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات لوازم گازسوز به صورت عملی و صفر تا صد در مجتمع فنی پایتخت

ممکن است فندک فر خراب شده باشد

یکی از علت روشن نشدن فر ، فندک (جرقه زن) یک قطعه ­ی الکترونیکی است که دو کار انجام می­دهد. زمانی که فر را روشن می­کنید فندک باز می­شود تا اجازه دهد گاز از داخل سوپاپ وارد شود، و در همین زمان جرقه می­زند تا گاز را شعله ور کند.

این همان قطعه­ ای است که در هنگام بروز چنین مشکلی احتمال خراب شدن آن زیاد است.

شما می ­توانید فندک را در کف فر، و معمولاً زیر یک کاور پیدا کنید. این فندک در کنار ورودی گاز شعله قرار گرفته است.

اگر هنگامی که فر را روشن می­کنید این فندک جرقه زد باز هم امکان خراب بودن آن وجود دارد. ممکن است فندک نتواند جریان لازم برای باز کردن شیر گاز را تولید کند.

برای باز کردن فندک می­ توانید بدون نیاز به تغییر دادن هیچ یک از اتصالات گازی فقط از یک پیچ گوشتی استفاده کنید. فر گاز را از برق بکشید، فندک را باز کنید و با استفاده از یک اهم متر سالم بودن آن را بررسی کنید.

اگر اهم متر مقاومت بسیار بالایی را نمایش داد یعنی فنک خراب است و لازم است که تعویض شود.

عوامل احتمالی دیگر

علت روشن نشدن فر میتواند علت های زیادی داشته باشد . در بسیاری از فر گازها، فندک به ترموستاتی که در قسمت کنترل قرار دارد متصل شده است. اگر این ترموستات خوب کار نکند فندک هم برق دریافت نمی ­کند.

اگر پس از تست کردن فندک کتوجه شدید که سالم است این مسئله را بررسی کنید. با استفاده از یک پیچ گوشتی ترموستات را باز کنید، سالم بودن آن را تست کنید و در صورت خراب بودن آن را تعویض نمایید.

اگر هم فندک و هم ترموستات سالم هستند منشأ مشکل می­تواند فرسودگی سیم ­ها یا شل شدن اتصالات باشد. شما می­ توانید وجود این عوامل را به راحتی با چشم بررسی کنید، اما اگر کاملاً مشخص نیست حتماً قبل از جست و جوی بیشتر فر گاز را از برق بکشید.

گاهی اوقات نیز ممکن است سوپاپ اطمینان محفظه­ ی کنترل فر گاز دچار مشکل شده باشد. این اتفاق اغلب رخ نمی­دهد اما اگر اتفاق افتاد گاز به سمت شعله جریان پیدا نمی­ کند. 

تعمیر این قسمت را خودتان به عهده نگیرید چرا که به تعمیر مهندسین گاز با مهارت احتیاج دارد.

فر برقی کار نمی­کند اما شعله ­های گاز روشن می­شوند

اگر فر برقی شما کار نمی­کند اما شعله­ های گاز روشن می­شوند، وضعیت مشابه وضعیتی است که برای فر گاز سوز توضیح داده شد.

از آن­جا که فندک گاز کار می­کند و شعله­ های گاز روشن می­شوند پس فر گاز به میزان کافی برق دریافت می­کند بنابراین احتمالاً در المنت گرمایشی فر مشکلی وجود دارد.

ممکن است المنت فر سوخته باشد. شما می­توانید با باز کردن شعله و انجام تست اتصال کوتاه از سلامت المنت مطمئن شوید.

اگر متوجه شدید که المنت سالم است بررسی کنید که سیم­ها و اتصالات شل نشده باشند سپس سلامت کنترل ترموستات را نیز تست کنید. 

قبل از این که چنین بررسی هایی را شروع کنید مطمئن شوید که فر گاز را از برق کشیده اید یا برق آشپزخانه را به طور کلی از جعبه فیوز قطع کرده اید.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟