ثبت نام و مشاوره رایگان
نام دوره : آموزش تعمیرات ایسیو خودرو سنگین
مدت دوره : 45 ساعت
سطح دوره : مبتدی تا پیشرفته
هزینه عادی دوره : 7.000.000 تومان
هزینه خصوصی دوره : 12.000.000 تومان
دسته بندی : دوره های ویژه

آموزش تعمیرات ایسیو خودرو سنگین

 • مدرس دوره
 • -----

ویدیوی معرفی دوره تعمیرات ایسیو خودرو سنگین

یکی از تخصصی ترین و پردآمد ترین رشته های تعمیراتی برق خودرو آموزش تعمیرات ایسیو خودرو های سنگین می باشد . هنرجویان در این دوره با انواع ایسیو خودرو های سنگین آشنا شده و می توانند در انتهای دوره آنها را عیب یابی و تعمیر کنید. در آموزشگاه فنی پایتخت دوره تعمیرات ECU خودرو سنگین زیر نظر برترین اساتید کشور برگزار می شود. در این دوره به نقشه خوانی، تعمیرات مدارت الکتریکی، مدارات الکترونیکی و مشکلات نرم افزاری ایسیو خودرو های سنگین آموزش خواهید دید و کارورزان پس از پایان این دوره می توانند به راحتی وارد بازار کار شوند.

سرفصل های دوره تعمیر ایسیو خودرو سنگینشناخت الکترونیک مقدماتی ایسیو خودرو

نحوه عیب یابی و تست قطعات الکترونیک ایسیو خودرو سنگین

شناخت پلاک خوانی و دیتاشیت گرفتن از قطعات ایسیو

نحوه نقشه خوانی شماتیک انواع ایسیو خودرو سنگین

نحوه بازو بست قطعات از روی ایسیو

شناخت عیب یابی مدارت الکترونیکی ایسیو

نحوه رفع خطاهای مدار الکتریکی مرتبط با ایسیو

شناخت انواع سنسورهای مرتبط با ایسیو خودرو سنگین

نحوه عیب یابی نرم افزاری ایسیو خودرو سنگین

نحوه برنامه ریزی ایسیو خودرو سنگین

نحوه رفع خطای پارامترهای ایسیو با دستگاه دیاگ

شناخت کار با دستگاه دیاگ ایسیو خودرو سنگین

شناخت موتورهای دیزلی خودرو سنگین

شناخت کامل با مدارات الکتریکی سیستم دیزل


آموزش مدارات سنسور های خودرو دیزلی سنگین

نحوه ارتباط سیستم های ترمز و سیستم ریتاردر خودرو سنگین با ایسیو

شناخت مدارات ESP پایدار ساز و ارتباط آنها با ایسیو

آموزش مدارات پایدار ساز سیستم دیزل

آموزش تنظیم انواع آلاینده های خروجی در موتورهای دیزلی

آموزش تعمیرات ایسیو خودرو ولوو، ماک، بنز و ...

نحوه پروگرم کردن ای سی های ایسیو های خودرو سنگین

نحوه عیب یابی ایسیو با استفاده از شماتیک و نقشه های آن

آموزش مدارات هشدار دهنده در خودرو دیزلی مرتبط با ایسیو

آموزش مدارات ترمزهای مختلف و نحوه ارتباط آن با ایسیو خودرو سنگین

شناخت مدار سیستم گیربکس اتوماتیک خودرو سنگین و ارتباط آن با ایسیو

نحوه راه اندازی مجدد ایسیوهای از کار افتاده و نحوه علت یابی با نقشه خوانی

مزایای آموزشگاه فنی پایتخت

چنانچه اگر سوالی در مورد دوره های آموزشگاه دارید فرم مقابل را پر کنید کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت

آیا در دوره تعمیرات ایسیو خودرو، آموزش نقشه خوانی لازم است؟
بله یکی از اصلی ترین اصول تعمیرات مدارات ایسیو توانایی عیب یابی و تعمیر با استفاده از نقشه ایسیو ها می باشد که در آموزشگاه فنی پایتخت فراخواهید گرفت.
آیا در انتهای دوره می توانیم شغل خود را شروع کنیم ؟
بله آموزشگاه فنی پایتخت هدف اصلی خود را بر این گذاشته که کلاسها به صورت عملی باشد و به راحتی شغل خود را شروع کنند.
بازار کار و میانگین درآمد دوره تعمیرات ایسیو خودرو سنگین چگونه است ؟
تعداد متخصصین این حرفه در کشور خیلی کم می باشد و تعمیرکارانی هم که از پس تعمیرات بصورت اصولی برآیند نیز کم هستند شما با شرکت در این دوره وارد یک بازار پردرآمد (5 الی 8 برابر حقوق وزارت کار) می شوید.
آیا تضمینی برای شرکت کنندگان در این دوره ها دارید ؟
بله صد در صد تضمین آموزشگاه یادگیری اصولی و صحیح این حرفه برای شما می باشد و اینکه در صورتی که با شرکت در یک دوره مجدد نیاز به تجدید دوره داشتید.
آیا نیاز به پیش نیازی داریم؟
خیر تمامی مباحث از مقدماتی تا پیشرفته در این کارگاه بیان می شود.
 

دوره آموزشی ریمپ ایسیو ماشین سنگین

ایسیو ریمپ فقط مختص ماشین های سواری و خودروهای عادی نیست. ون ها ،  کامیون ها،  تراکتورها و دوچرخه های چهارگانه و تجهیزات کشاورزی مانند ماشین های چمن زنی و کولتیواتورها همگی می توانند برای قدرت و گشتاور بیشتر ریمپ یا تنظیم شوند. تکنسین های مخصوص ریمپ ایسیو ماشین سنگین طیف گسترده ای از وسایل نقلیه را برای صرفه جویی و عملکرد برای بهبود قابلیت رانندگی و سرعت کار،  به ویژه تراکتورهای دیزلی و مورس ها که از 20٪ گشتاور بیشتر سود می برند،  ریمپ میکنند.

آموزشگاه فنی پایتخت با برگزاری دوره ای زیر نظر مجرب ترین اساتید فعال در این زمینه تحت عنوان ریمپ ایسیو ماشین سنگین برگزار نموده است.  هدف از برگزاری این دوره توسط گروه فنی پایتخت تربیت نسل جدید حوانان پویا و علاقه مند به کار کردن در حوزه ی مکانیک می باشد.  متقاضیان عزیز در صورت تمایل می توانند با ثبت نام در این دوره و فراگرفتن علوم نوین در زمینه ی ریمپ ایسیو ماشین سنگین مسیر شغلی خود را تغییر دهند.  در ادامه ی این مقاله به مرور سرفصل های این دوره آموزشی و نیز آنچه شما به عنوان علاقه مند به حوزه ی ایسیو ریمپ ماشین سنگین باید بدانید می پردازیم.  

وظیفه ی تکنسین ایسیو ماشین سنگین چیست ؟

در وسایل نقلیه مدرن،  بازسازی از طریق درگاه OBD حاصل می شود. تکنسین ایسیو ریمپ یک کابل را به پورت OBD متصل می کند که ارتباط مستقیمی بین رایانه ها و ECU  ماشین سنگین ایجاد کند و به تکنسین این امکان را می دهد که نرم افزار را روی آن بخواند. فرایند بازسازی معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد و می تواند در  کنار جاده و یا در گاراژ مخصوص انجام شود.  در وسایل نقلیه قدیمی و برخی از تجهیزات کشاورزی،  "خرد کردن" لازم است. تنظیم تراشه شامل حذف فیزیکی تراشه برنامه از ECU برای برنامه ریزی مجدد یا جایگزینی آن است. باز هم،  این کار در کنار جاده توسط خود تکنسین طی روندی انجام می شود که حدوداً یک ساعت طول می کشد و در صورت نیاز به پرونده اصلی،  فایل اصلی ماشین سنگین را ذخیره می کند.

منظور از ایسیو ماشین سنگین چیست ؟

استفاده از اصطلاح ECU ممکن است برای اشاره به یک واحد کنترل موتور باشد،  با این حال ECU به یک واحد کنترل الکترونیکی نیز گفته می شود که ج هر سیستم مکاترونیک خودرو است،  و فقط برای کنترل موتوراز آن استفاده نمی شود.

در صنعت اتومبیل،  اصطلاح ECU اغلب به یک واحد کنترل موتور (ECU) یا یک واحد مدیریت موتور (ECM) گفته می شود. اگر این واحد هم موتور و هم سیستم انتقال قدرت را کنترل کند،  غالباً به عنوان یک ماژول کنترل قدرت (PCM) توصیف می شود.

منظور از ریمپ ایسیو درماشین سنگین چیست و این کار چه اهمیتی برای وسیله نقلیه دارد ؟

موتورهای مدرن اتومبیل و ون دارای سیستم مدیریت الکترونیکی هستند که سوخت رسانی را کنترل می کند. این سیستم توسط مغز موتور،  ECU (واحد کنترل موتور) کار می کند. زمانی که پای خود را در قسمت های پایینی قرار می دهید ایسیو تصمیم می گیرد که چه مقدار سوخت و هوا با هم مخلوط شود،  به داخل سیلندر چرخانده و مشتعل شود. موتورهای دیزلی و بنزینی کمی متفاوت عمل می کنند،  اما اکنون این مسئله واقعاً مهم نیست. ECU همچنین افزایش توربو را کنترل می کند.

متداول ترین روش این است که تکنسین به پورت تشخیصی وسیله نقلیه متصل میشود  و نرم افزار را روی ECU با استفاده از یک نقشه استاندارد برای وسیله نقلیه موردنظر مجدداً روشن می کند. این کار به تکنسین خاص با دانش خاص و به تجهیزات خاصی نیاز دارد. از آنجا که همه کارها با نرم افزار انجام شده است،  یک نقشه جدید می تواند خیلی سریع در ECU ماشین سنگین بارگذاری شود و اغلب در کمتر از یک ساعت تکمیل می شود.

بازار کار تکنسین ایسیو ریمپ ماشین سنگین چگونه است ؟

بدون شک هر فردی قبل از شروع هر کاری در ابتدایی ترین مرحله هم که باشد بازار کار شغل جدیدی که قصد ورود به آن را دارد بررسی میکنیم.  ای ن وموضوع کاملا منطقی و طبیعیست.  حوزه ریمپ ایسیو یک رشته ی نسبتا جدید در علوم مکانیکی بوده و میتوان براساس آمار اداره ی کار تعداد مکانیک های فعال در این رشته را کمتر از تعداد کافی تلقی کرد.  مخصوصا درحوزه ی ماشین سنگین که به خودی خود مکانیک های کمتری نسبت به تکنسین های خودرو پیدا میشود می تواند حوزه ی ریمپ ایسیو در ماشین سنگین را یک رشته ی جدید و یونیک دانست.  ایسیو ریمپ یکی از عملکردهاییست که به عمر دوباره ی خودرو و ماشین سنگین کمک می کند و در این شرایط کنونی هر راننده ای ترجیح می دهد کیفیت اتوموبیلش را فظ کند و از انجام خرج های اضافه پرهیز کند در این صورت رشته ی ایسیو ریمپ ماشین سنگین متقاضی های فراوانی خواهد داشت.  

شما با ورود به این رشته می توانید در کنار اساتید دیگر که در حوزه ی ماشین سنگین فعالیت می کنند شروع به کار کنید و یا اینکه درگاراژ های مستقل مدرک خود را ارائه دهید و شغل و رشته ی خود را به طور تخصصی معرفی کنید.  همچنین با ارائه ی مدرک ود در صنایع خودرو و شرکت ها و کارخانه های خودرو سازی میتوانید در حوزه ی اایسیو ریمپ شغل جدید خود را بیابید.  

 برای ورود در شغل ریمپ ایسیو ماشین سنگین سرمایه ی ابتدایی برای شروع کار به عنوان تکنسین  ایسیو ریمپ ماشین سنگین چه مقدار خواهد بود ؟

برای شروع بیزینس و فعالیت خود در این زمینه شما باید دریک کارگاه یا گاراژ (اینکه کجا باشد و چه اندازه ای باشد به بودجه ی شما و تعرفه کرایه و خرید مغازه در شهر شما بستگی دارد ) کار خود را شروع کنید و سپس ابزار مورد نیاز را تهییه کنید.  به طور تخمینی در بازار متلاطم ایران نمیتوان رقم دقیقی برای شروع سرمایه گذاری در این حوزه کرد ولی به طور کلی از هزینه ی شروع دوره ها و راه اندازی گاراژ و تهییه ابزار و شروع تبلیغات برای جذب مشتری می توان هزینه ی حدااقل 50 میلیونی را هزینه ی مقرون به صرفه و مناسبی برای شروع و معرفی بیزینس دانست.  

چرا ریمپ ایسیو ماشین سنگین متقاضیان زیادی دارد و چرا ورود به این شغل در وهله ی اول می تواند سودآور باشد؟

امیون ها به دلیل ظرفیت و اندازه موتور معمولی درگیر،  به ریمپ ECU بسیار خوب پاسخ می دهند. بعد از ریمپ راننده به معنای واقعی تفاوت را احساس خواهد کرد.  

همچنین صرفه جویی در مصرف سوخت و هزینه های گازوییل و افزایش قدرت عملکرد کامیون از مهم ترین دلایلی هستند که مشتریان شما برای ریمپ ماشین سنگین به شما مراجعه میکنند.  

 • افزایش گشتاور، کارایی و عملکرد کلی ماشین سنگین پس از ریمپ  منجر به موارد زیر خواهد شد:
 • تغییر دنده کمتر،  کاهش سایش پیشرانه و بهبود بازده سوخت کامیون
 • افزایش کارکرد موتور و سهولت در کنترل آن
 • افزایش اسب بخار
 • افزایش گشتاور
 • پاسخ بهتر گاز
 • انتقال برق نرمتر
 • مصرف سوخت پیشرفته
 • سبقت گرفتن ایمن تر

شرایط کاری  کار به عنوان تکنسین ریمپ ایسیو ماشین سنگین به چه شکل خواهد بود ؟

تیونینگ مدرن یا ایسیو ریمپ ماشین سنگین، علی رغم وجود تجهیزات فراوان رایانه ای و ابزار مکانیزه،  همچنان عرصه ای کثیف،  سریع است که معمولا در فضایی سیاه رنگ مملو از بوها و مواد شیمیایی نامطبوع انجام میشود.

با این حال،  بسیاری از افراد انتخاب می کنند که به عنوان مکانیک ماشین سنگین و مخصوصا حوزه ی ایسیو ریمپ ماشین سنگین وارد این حرفه شوند و بیان دانش در یک تخصص خاص،  یافتن کار را برای نامزدهای مشتاق آسان می کند.

این شغل برای افرادی که عاشق انجام دادن یک کار به شکل ایستاده و سر و کار داشتن با روغن های مکانیکی هستند بسیار مناسب است.

همچنین اگر از دسته ی افرادی هستید که علاقه به انجام کارهایی با ماهیت آزادکاری داردی و دوست دارید که تایم کاری دست خودتان باشد انجام چنین شغلی برای شما بهترین گزینه است.

شایان ذکر است که گاراژ ریمیپ ایسیو ماشین سنگین همچنان مکان خطرناکی برای کار است. مقدار تجهیزات بالابرنده سنگین،  مونوکسیدکربن،  تهدیدهای کاهش شنوایی و سایر مشکلات این چنینی می تواند منجر به جراحت و مرگ شود. گاراژ ها و کارگاه های ریمپ ایسیو ماشین سنگین معمولا تحت الزامات دقیق بهداشتی و ایمنی هستند.

ایسیو در  ماشین سنگین چه عملکردی دارد ؟

ECU هنگام تصمیم گیری در مورد نسبت مخلوط صحیح با بسیاری از متغیرها سر و کار دارد.

 • تقاضای موتور
 • دمای موتور / مایع خنک کننده
 • دمای هوا
 • دمای سوخت
 • کیفیت سوخت
 • محدودیت فیلتر
 • فشار هوا
 • راندمان پمپاژ موتور

اینها به تعدادی سنسور برای اندازه گیری چنین متغیرهایی و استفاده از آنها در منطق در برنامه نویسی ECU نیاز دارند تا نحوه درست جبران آنها را تعیین کنند.

افزایش تقاضای موتور (مانند شتاب گیری) نیاز به افزایش مقدار کلی مخلوط دارد. به دلیل ویژگی های احتراق سوخت های مورد استفاده،  همچنین به تغییر نسبت این مخلوط نیاز دارد. با فشار دادن پدال گاز،  فلپ دریچه گاز شما باز می شود تا هوای بیشتری به موتور وارد شود. افزایش جریان هوا به موتور توسط سنسور Mass Air Flow (MAF) اندازه گیری می شود بنابراین ECU می تواند میزان سوخت تزریق شده را تغییر دهد و نسبت مخلوط را در حد محدود نگه دارد.

پروسه در اینجا متوقف نمی شود. برای داشتن بهترین سطح قدرت و احتراق ایمن،  ECU باید نسبت مخلوط را تغییر داده و بیشتر از میزان سوخت در زیر گاز را در حین سفر دریایی تزریق کند - این "مخلوط غنی" نامیده می شود. برعکس،  یک استراتژی سوخت رسانی یا خطایی که منجر به تزریق کمتر از مقدار طبیعی سوخت شود،  منجر به یک "مخلوط ناب" می شود.

علاوه بر محاسبه سوخت رسانی بر اساس تقاضای راننده،  دما در معادلات استفاده شده سهم قابل توجهی دارد. از آنجا که بنزین به صورت مایع تزریق می شود،  قبل از احتراق باید تبخیر صورت گیرد. در موتور داغ،  کنترل این امر آسان است،  اما در یک موتور سرد،  مایع کمتر بخار می شود و باید سوخت بیشتری تزریق شود تا نسبت مخلوط در حد مناسب احتراق باشد.

 قبل از استفاده از ECU،  این عملکرد توسط "خفه" کاربراتور مدیریت می شد. این چوک به سادگی یک فلپ بود که جریان هوا را به داخل کاربراتور محدود می کند و خلا the جت ها را افزایش می دهد تا جریان سوخت بیشتر شود. این روش غالباً نادرست،  مشکل ساز بود و به تنظیم منظم نیاز داشت. هنگام رانندگی بسیاری از آنها توسط راننده تنظیم می شدند.

دمای هوا نیز به همان روشی که فشار اتمسفر متغیر دارد،  در کیفیت احتراق نقش دارد.

در سرفصل های اموزشی این دوره چه مطالبی را مطالعه خواهید کرد ؟

لازم به ذکر است که تمامی مطالب آموزشی این دوره به شکل عملی تدریس میشود و آموزش تئوری فقط یک دهم از بار علمی این دوره خواهد بود. همانطور که گفته شد هدف از برگزاری این دوره تربیت مکانیک ها و تکنسین های کارکشته و حرفه ای و آماده سازی کامل ان ها برای ورود به بازار کار ریمپ ایسیو ماشین سنگین است دراین صورت محوریت اصلی این دوره کاملا عملی محور و مبتنی بر پروژه خواهد بود.  

سرفصل های آموزشی که در این دوره هم به شکل عملی و هم به شکل اصولی و تئوری تحت آموزش قرار میگیرند موارد زیر را شامل میشوند :

 • تنظیم ECU
 • سیم کشی
 • عیب یابی
 • ریمپ
 • تنظیم بنزین
 • تنظیم دیزل
 • شارژ توربو
 • مصرف / اگزوز
 • موتورها

اگر علاقه به ورود به این حوزه ی جدید و نوین در صنعت مکانیک دارید،  باید بدانید که این شغل همچنان یک شغل جدید و شاید شناخته نشده در دنیای علوم مکانیکی منزل تلقی میشود، در این صورت با ورود به این شغل می توانید صاحب یکی از جدید ترین مشاغل در زمینه ی تعمیرات اتوموبیل خاصه ماشین سنگین شوید.  میتوانید با برقراری تماس با آموزشگاه فنی پایتخت هر اطلاعات دیگری که درمورد طول مدت دوره و مکان تشکیل کلاس ها و چگونگی برگزاری کلاس ها دارید را در میان گذاشته و با کسب اطلاعات بیشتر، در اخذ تصمیم برای شرکت در این دوره مصمم شوید.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟