ابزار مورد نیاز جهت راه اندازی شغل کابینت سازی MDF

ابزار مورد نیاز کابینت سازی

ابزار مورد نیاز جهت راه اندازی شغل کابینت سازی MDF : در هر صنعتی به ویژه صنایع تولیدی، ابزار آلات جزء جدا نشدنی و ضروری برای طراحی، ساخت و تولید تجهیزات به شمار می روند. شغل کابینت سازی هم از این قاعده مستثنی نیست. به عنوان مثال، به منظور ساخت انواع میز، مبلمان، کابینت و غیره علاوه بر مواد و وسایل اصلی مانند چوب، به ابزار آلات دیگری نیز نیاز است. شما می توانید دوره آموزش کابینت سازی مجتمع فنی پایتخت را بصورت حرفه ای و تخصصی آموزش ببینید. با شرکت در دوره آموزش کابینت سازی مجتمع فنی پایتخت صفر تا صد این شغل را یاد بگیرد و وارد بازار کار این رشته شوید.

آموزش کابینت سازی

در این مقاله قصد داریم که به ابزار آلات مورد نیاز برای شغل کابینت سازی MDF بپردازیم تا علاوه بر شناخت آن ها بتوانیم به شما کمک کرده باشیم تا لوازم ضروری شغل خود را در صورتی که قصد ورود به این حرفه را دارید، تهیه کنید. به یاد داشته باشید که ساخت کابینت به ویژه کابینت های آشپزخانه، نیازمند دقت و ظرافت در کار است.

ابزارهای مناسب و دقیق می توانند به شما در این مسیر کمک شایانی کنند. البته این نکته را در خاطر داشته باشید که، برای شروع کار کابینت سازی حتما نیاز نیست که ابزار گران قیمت و کارگاه مجهزی داشته باشید، بلکه با استفاده از ابزار و وسایل قابل حمل و یا به عبارتی پرتابل نیز می توانید کار و حرفه خود را استارت بزنید.

ابزار مورد نیاز کابینت سازی

ابزار مورد نیاز کابینت سازی MDF

شاید در ابتدای شروع کار با دیدن طرح ها و اشکال مختلف چوب، برای تهیه ابزار آلات مورد نیاز دچار سر در گمی شده باشید چرا که هر طرح و مدل چوبی نیازمند دستگاه های متفاوتی نسبت به یکدیگر می باشند. اینکه ابزار چه برندی را تهیه کنید کاملا سلیقه ای است، اما این موضوع که کاربردهای هر ابزار به چه صورت هستند نیازمند تخصص و دانش کافی می باشد. در ادامه به بررسی تعدادی از ابزارهای ضروری و مهم در شغل کابینت سازی ام دی اف می پردازیم.

فیلم ابزار مورد نیاز جهت راه اندازی شغل کابینت سازی MDF

مینی فرز

از اساسی ترین کاربردهای مینی فرز می توان به حذف اضافه های آهن یا چوب و همچنین صاف و صیقلی کردن سطح و یا برش در موادی با ضخامت کم اشاره کرد.

مینی فرز

اره عمود بر یا چکشی

اره عمود بر که با نام اره چکشی نیز شناخته می شود، از جمله ابزارهای ضروری برای کابینت سازی است. اره چکشی برای برش پلاستیک، چوب، سرامیک و به طور کلی موادی که دارای ضخامت کم هستند، استفاده می شود.

اره عمود بر یا چکشی

فرز انگشتی یا دستی

از فرز انگشتی به منظور ایجاد شیار و لبه روی سطح چوب استفاده می شود. همه ابزارهای فرز دستی شبیه به هم نیستند و بسته به برند و مارک های مختلف با هم تفاوت دارند.

فرز انگشتی یا دستی

پیچ دستی

برای سر هم کردن قطعات چوب و ام دی اف، از پیچ دستی استفاده می شود. این ابزار متشکل از یک میله اصلی و دو بازو است که یکی از بازوها ثابت و بازوی دیگر متحرک می باشد. توجه داشته باشید که بر روی میله سوراخ هایی تعبیه شده اند که به منظور ثابت نگه داشتن فک ها می توان سوراخ ها را ثابت نگه داشت و پس از آن توسط اهرم فشار، قطعه مورد نظر را محکم نمود.

پیچ دستی

پمپ باد

پمپ باد برای راه اندازی میخکوب و یا منگنه کوب استفاده می شود. پمپ بادها که به آن ها کمپرسور هوا نیز گفته می شود، با اندازه ها و قدرت های متفاوتی در بازار موجود هستند. لازم به ذکر است که برای کار نجاری پمپ باد 50 لیتری کافی است.

پمپ باد

منگنه بادی یا میخکوب

برای اتصال چندین قطعه چوبی به یکدیگر، از میخکوب بادی می توان استفاده کرد. میخکوب بادی به شما این امکان را می دهد که با سرعت بالا بتوانید قطعات چوب را به هم وصل کنید. بسیاری از اشخاص علاوه بر میخ های سوزنی از چسب چوب هم استفاده می کنند تا قدرت اتصال و چسبندگی آن ها زیاد شود.

منگنه بادی یا میخکوب

از لحاظ ظاهری، منگنه کوب و میخکوب بسیار به هم شبیه هستند. روال اصلی کار به این صورت است که توسط هوای فشرده تامین می شوند.

میخکوب

انواع دریل ها

دریل ها بسته به کاربرد انواع مختلفی دارند که به معرفی تعدادی از آن ها می پردازیم.

انواع دریل ها

· دریل برقی یا  پیچ گوشتی شارژی

احتمالا اگر به کارگاه های کابینت سازی رجوع کرده باشید قطعا با این ابزار مواجه شده اید. پیچ گوشتی شارژی باعث افزایش سرعت شما در کار می شود و باعث صرفه جویی در وقت و انرژی می شود. از دریل پیچ گوشتی شارژی بیشتر برای باز و بسته نمودن پیچ ها استفاده می شود.

دریل برقی یا پیچ گوشتی شارژی

· دریل ستونی

از دریل ستونی برای سوراخ نمودن دقیق انواع چوب، فیبر و فلز استفاده میشود. یکی از مزایای مهم آن دارا بودن صفحه کار محکم و موتور قوی است و قادر است که دریل کاری عمودی را به نحو احسن و بسیار دقیق انجام دهد.

دریل ستونی

رنده برقی

از رنده برقی به منظور هم سطح کردن قسمت های ناصاف و ناهموار، کم نمودن ضخامت و همچنین ایجاد دو راهه استفاده می شود.

رنده برقی

تراز لیزری

تراز لیزری می تواند جایگزینی مناسب برای ترازهای حبابی و همچنین شاقول باشند. تراز لیزری، سطح تراز را با استفاده از باریکه ای از خط لیزر نشان می دهند. اینگونه ترازها می توانند در هر دو راستای عمودی و یا افقی و یا هردو راستا به صورت همزمان، سطح افقی و عمودی را نمایش دهند. این ابزار هنگام نصب پایه، نرده، کابینت و غیره می تواند مفید باشد.

تراز لیزری

متر دستی

متر یکی از ابزارهای بسیار ساده اما با کاربرد فراوان است. مترها به اندازه گیری فواصل کمک می کنند و در متراژهای مختلفی موجود هستند. متراژهای 5 و 10 متری برای کارهای ام دی اف مناسب به نظر می رسند.

متر دستی

چکش

از چکش به منظور ضربه زدن به جسم مورد نظر که در اینجا چوب است استفاده می شود. بسته به نوع و کاربرد چکش، شدت ضربه می تواند متفاوت باشد. لازم به ذکر است که چکش از دو قسمت دسته و مضربه تشکیل شده است.

چکش

سوهان و مغار

از سوهان برای حذف مقادیر کم ناصافی ها و نرم کردن و تیز نمودن و می توان گفت ظریف کردن سطوح استفاده می شود. علاوه بر این، مغار نیز ابزاری تیز و برنده است که در حوزه صنعت چوب کاربردهای زیادی دارد. از آن در هنر منبت هم استفاده می شود. به وسیله مغار میتوان بر روی چوب کنده کاری کرد و یا آن را تراشید.

سوهان و مغار

جعبه ابزار

جعبه ابزار در هر کارگاهی از جمله کارگاه ام دی اف و کابینت سازی می تواند به نظم دهی ابزار آلات و در نتیجه سرعت کار کمک کند. جعبه های ابزار در دو نوع پلاستیکی و فلزی موجود هستند که نوع فلزی آن ها دارای استحکام بیشتری می باشند.

جعبه ابزار

دستگاه لبه چسبان PVC

به طور قطع می توان گفت که وجود دستگاه لبه چسبان پی وی سی از جمله دستگاه هایی است که وجود آن در هر کارگاه کابینت سازی الزامی است. هنگامی که قطعات کابینت را برش می دهید، لبه های آن خشن و تیز می باشند و ظرافت و زیبایی خود را از دست می دهند همچنین در مقابل رطوبت و آب نمی توانند مقاومت بالایی از خود نشان دهند. به همین دلیل به وسیله دستگاه لبه چسبان PVC، نوار نازکی را به عنوان روکش بر روی آن می چسبانند.

دستگاه لبه چسبان PVC

ماشین دور کن یا برش ام دی اف (شغل کابینت سازی MDF)

یکی از ضروری ترین ابزار مورد نیاز در شغل کابینت سازی به ویژه ام دی اف، دستگاه دور کن است. این دستگاه متشکل از یک اره و میز به منظور برش چوب است که در انواع مختلفی وجود دارند. دستگاه دور کن در طرح ها و امکانات مختلفی تولید می شوند و اساسا دو نوع هستند: اتوماتیک و ساده. دستگاه دور کن ساده، دارای سیستمی معمولی است. از سوی دیگر، دستگاه دور کن اتوماتیک شامل سه مدل متفاوت است که عبارتند از: لوگوموتیوی، واگنی و ریلی به طوری که کارایی مشابهی دارند اما روش کار هرکدام متفاوت است.

ماشین دور کن یا برش ام دی اف

اره زاویه بر یا فارسی بر

همانگونه که از اسم این دستگاه به نظر می رسد، برای برش دادن بخش هایی از چوب که به دقت بالا و زاویه مناسب نیاز دارند، بکار می رود. این نوع اره دارای زاویه بندی دقیق و خاصی است که به شما کمک می کند در زمان اندکی بهترین برش زاویه دار را انجام دهید. زاویه آن از صفر شروع می شود که در واقع همان 90 درجه است و تا 45 درجه متغیر است. قابل ذکر است که در نوع جدید این اره ها، زاویه تا 67 درجه هم افزایش یافته است.

اره زاویه بر یا فارسی بر

دستگاه CNC

یکی از پرکاربردترین دستگاه ها در صنعت چوب به ویژه در عرصه کابینت سازی، دستگاه CNC است. دستگاه سی ان سی به فرآیند ساخت کابینت های MDF سرعت بخشیده است و به یکی از درآمدزاترین دستگاه ها در زمینه چوب و ام دی اف تبدیل شده است. روش کار با این دستگاه بدین صورت است که طرح مورد نظر خود را به بخش هوشمند دستگاه سی ان سی اعمال می کنید و در پی آن، دستگاه CNC شروع به برش بر روی چوب ها کرده و به حکاکی می پردازد.

دستگاه CNC

تمام ابزار آلات نام برده در این مقاله در صنعت چوب و همچنین کابینت سازی اهمیت زیادی دارند و می توان گفت که هرکدام مکمل دیگری برای ساخت و تولید یک محصول به شمار می روند. امیدواریم که با معرفی ابزار و ماشین آلات در حرفه کابینت سازی توانسته باشیم به شما اطلاعات مفیدی ارائه داده باشیم.

مجتمع فنی پایتخت برگزار کننده دوره های آموزش کلید سازی ، آموزش تعمیرات ماشین های اداری ، آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش فیبر نوری ، آموزش نصب جک برقی و … می باشد چهت شرکت در دوره با شماره : 02166577385 – 02166577386 تماس بگیرید.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟