ثبت نام و مشاوره رایگان
نام دوره : آموزش تعمیرات دوچرخه
مدت دوره : 30 ساعت
سطح دوره : مبتدی تا پیشرفته
هزینه عادی 1.400.000 تومان
هزینه خصوصی 2.500.000 تومان
دسته بندی : تعمیرات

آموزش تعمیرات دوچرخه

 • مدرس دوره
 • استاد جداری

ویدیو معرفی دوره آموزش تعمیرات دوچرخه

یکی از دوره های تخصصی در آموزشگاه فنی پایتخت آموزش تعمیرات دوچرخه می باشد که این حرفه مناسب برای تمامی افرادی است که از دوچرخه استفاد می کنند. همچنین کسانی که قصد راه اندازی یک کسب و کار تخصصی در این حرفه را دارند می توانند با حضور در دوره تعمیر دوچرخه به یک تعمیرکار حرفه ای تبدیل شوند و با دریافت مدرک فنی و حرفه ای بین المللی آن جواز کسب برای راه اندازی یک تعمیرگاه را اخذ کنند. این دوره به صورت کاملا عملی و پروژه محور تحت نظر اساتید خبره و با تجربه بسیار بالا برگزار می شود و هنرجویان عزیز بعد ازپایان کلاس ها می توانند به راحتی وارد بازار کار شوند.

سرفصل های آموزش تعمیر دوچرخه"> شناخت فلزکاری مقدماتی

شناخت ابزار شناسی در تعمیرات تخصصی دوچرخه

تعویض تیوپ و لاستیک

شناخت پره بندی و تاب گیری طوقه

نحوه تعمیر و تنظیم دوشاخه جلو و عقب

شناخت تعمیر کاسه های داخل توپی و میل گلدان

نحوه تنظیم میل گلدان دوچرخه

یادگیری تنظیم زنجیر کش و خودرو

یادگیری تعویض میل تنه دوچرخه

شناخت تعویض کاسه ساچمه تنه، طبق و قامه

تعمیر و تعویض خودرو طبق جلو وعقب

تعمیر و تنظیم سیستم تعویض دنده جلو وعقب دوچرخه دنده ای


نحوه پنچر گیری تیوپ

شناخت تعمیر دسته دنده و تنظیم سیم کشی دنده

نحوه سیستم تعویض دنده الکترونیکی (X Shifter) دوچرخه دنده ای

شناخت تعمیر و تنظیم ترمزهای طوقه ای

تعمیرات ترمزهای دیسکی معمولی و هیدرولیکی

نحوه تعمیر و تنظیم انواع زین دوچرخه

تعمیر و تعویض دینام و باطری چراغ ها

شناخت تعویض لوازم تزئینی دوچرخه

نحوه سرویس و نگهداری انواع دوچرخه ها

تعمیرات تخصصی دوچرخه های معمولی

شناخت تعمیر تخصصی دوچرخه دنده ای

و...

مزایای آموزشگاه فنی پایتخت

چنانچه اگر سوالی در مورد دوره های آموزشگاه دارید فرم مقابل را پر کنید کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت

آیا در اتمام دوره مدرک معتبری دریافت می کنیم؟
بله صد در صد . این رشته دارای استاندارد فنی و حرفه ای می باشد و هنرجویان شرکت کنند در دوره تعمیر دوچرخه می توانند پس از پایان دوره مدرک بین المللی فنی و حرفه ای را دریافت کنند.
آیا دوره به صورت عملی می باشد ؟
بله. تمامی سرفصل ها بر روی دوچرخه های واقعی آموزش داده شده و مراحل تعمیرات توسط کارآموزان به صورت بسیار عملی و پروژه محور در این دوره انجام می شود.
آیا بعد از این دوره می توان وارد بازار کار شد؟
بله آموزش ها به گونه ای می باشد که به راحتی می توانید وارد بازار کار شوید و کسب درآمد کنید .
آیا در پایان دوره پشتیبانی از سوی اساتید انجام می شود؟
پس از پایان دوره با در اختیار داشتن شماره استاد هنرجویان به صورت نامحدود از طرف اساتید دوره پشتیبانی می شوند و در حین کار می توانند مشکلات و سوالات احتمالی خود را برطرف کنند .
آیا دارای بازار کار خوبی می باشد؟
این حرفه یکی از دوره های پردرآمد می باشد که امکان راه اندازی در هر نقطه از ایران است و با توجه به تعداد مصرف کنندگان زیاد این وسیله مطمئنا بازار کار خوبی را می توان برای آن در نظر گرفت.
 

دوره آموزش تعمیرات دوچرخه

هزینه های گزاف خرید و تهییه ی اتوموبیل امروزه افراد زیادی را مجاب کرده است که به جای استفاده از ماشین ها و اتوموبیل ها موتور و دوچرخه را جایگزین ابزار نقلیه ای خود کنند . دوچرخه ها یکی از قدیمی ترین و با سابقه ترین ابزاری هستند که با نگاهی بر خیابان های شهرتان میتوانید تعداد زیادی از آن ها از سال های دور تا سال های اینده در شهر مشاهده کنید . استفاده از دوچرخه بسیار مقرون به صرفه بوده و رانندگی دوچرخه نسبت به رانندگی اتوموبیل بسیار آسان تر است .

برای یادگیری دوچرخه سواری هزینه و زمان زیادی نیاز نیست و از همه مهم تر این که طبیعت دوستان و طرفداران پاکی و سلامت محیط زیست دوچرخه را به اتوموبیل ها ترجیح می دهند .

نوجوان ها و جونان نیز قبل از پیشرفت های شغلی ای که ممکن است در مسیر زندگیشان پیش  بیاید و بتوانند اتوموبیلی تهییه کنند همگی داشتن یک دوچرخه را در زندگی خود تجربه میکنند .

پر واضح است که با رونق گرفتن بازار مصرف دوچرخه مابین کودکان و نوجوانان و جوانان و میانسال ها و حتی سالمندان ، نیاز به تعمیرات و سرویس کردن  قطعات دوچرخه نیز حس خواهد شد .

در این صورت می توان اذعان نمود که وارد نمودن شغلی تحت عنوان تکنسین یا مکانیک تعمیرات دوچرخه به بازار کار مربوط به این حوزه می تواند درهای زیادی را در مسیر کارآفرینی کشور باز کند .

آموزشگاه فنی پایتخت بر آن شده است که دوره ای را با عنوان آموزش تعمیرات دوچرخه برگزار کند و برای آن دسته از افرادی که به حوزه ی مربوط به قطعات دوچرخه علاقه مند هستند این نوید را می دهد تا با شرکت در این دوره بتوانند مدرک معتبر فنی و حرفه ای دریافت کرده و مسیر شغلی جدیدشان را پیش روی خودشان ببینند .

وظایف مکانیک دوچرخه چیست ؟

مکانیک دوچرخه دوچرخه ها و تجهیزات مربوطه را در شرایط کاری ایمن و روان برای  مشتری ها نگه می دارد . مکانیک دوچرخه انتظار می رود که در هنگام بروز مشکلات فنی را به طور دقیق تشخیص بدهد  و به توسعه روشهای استاندارد برای آزمایش و اجرای سیستم کمک کنند. او باید بتواند با قابلیت کار کردن به مدت طولانی و در محیطی که آغشته به روغن و رنگ است کار کند . روغن کاری ، بادگیری ، تعویض قطعات ، سرویس و تعمیرو زیبا سازی و  خدمات تخصصی فنی از جمله وظایف به ظاهر ساده اما تکنیکی تمیر کار دوچرخه است .

بازار کار تعمیرکار دوچرخه سواری چگونه خواهد بود ؟

بدون شک آموزشگاه فنی پایتخت به هدف کار افرینی و ایجاد محیطی برای کشف استعداد های افراد علاقه مند این دوره را برگزار نموده است . پر واضح است که کارشناسان ما با بررسی وضعیت بازار شغلی این رشته و حصول از اطمنیان از رونق بازار کاری ان رشته اقدام به برگزاری این دوره نموده اند . تعدد دوچرخه در داخل خیابان ها می تواند بای شما این مژده را به همراه بیاورد که هر کدام ازاین دوچرخه ها دااقل یک بار در مسیر زندگی خود دچار مشکلاتی میشوند که برای رفع آن ها به خدمات تخصصی تکنسین ها نیاز خواهند داشت در این صورت به هر کدام از نقلیه های چرخی از جمله دوچرخه که رایج ترین ان ها است می توانید به چشم مشتری نگاه کنید . دوچرخه ها سرگرم کننده و وست دار طبیعت و هوای پاک هستند و در این صورت متقاضیان نگرش های زندگی سالم استفاده از دوچرخه را به عنوان یکی از امتیاز های زندگی خود تلقی می کنند . در جامعه ی مدرن و رو به پیشرفت کشور ایران نیز تعداد این افراد روز به روز درحال افزایش است و حتی اگر فردی از نظر مالی بسیار تامین باشد هم شاید در شرایطی وچرخه سواری را به اتوموبیل رانی ترجیح دد . در این صورت نباید پیش خودتان بگویید که با افزایش روز افزون و تعدد اتوموبیل ها مردم کمتر به دوچرخه ها روی می آورند که چه بسا می توان گفت استفاده از دوچرخه می توانند کاربران مساوی ای با استفاده کنندگان اتوموبیل داشته باشد . پس در این صورت بازار کاری رشته ای که قرار است در مورد تعمیرات ان آموزش ببینید بازار کاری تضمین شده است . همچنین امروزه توریست های گوناگونی در سراسر کشور تصمیم به سفرهای چند روزه با گروه های دوچرخه سواری میگیرند و تعدادشان نیز بسیار زیاد است ین المان نیز یکی از نویدهاییست که می توان به شما به عنوان فردی که قصد فعالیت در این حوزه را دارد داده شود .

شما می توانید :

 • گاراژ تخصصی تعمیرات دوچرخه خودتان را در صورت داشتن سرمایه ی مورد نیاز بنا کنید .
 • نزذ اساتید دیگر در گاراژ های مرتبط با ارائه ی مدرک خود شغلی بگیرید و کار خود را با هدف کسب تجربه تحت عنوان شاگرد شروع کنید .
 • در مغازه ها و فروشگاه ههای ابزار و قطعات دوچرخه و همچنین فروشگاه های تخصصی فروش دوچرخه می توانید اقدام به یافتن شغل مورد نظر خود کنید .

آن چه ما به عنوان برگزار کنندگان این دوره می توانیم به شما اعلام کنیم و شما را از این بابت مطمئن سازیم این است که چشم انداز شغلی تعمیرات دوچرخه سواری چشم اندازی وسیع است و مشا با دریافت مدرک معتبر و تمرین صحیح اموزش هایی که در این دوره دیده اید هرگز  بی کارنخواهید ماند .

چگونه می توان  به یک تعمیرکار دوچرخه تبدیل شد ؟

تعمیرکار دوچرخه می تواند تعمیر دوچرخه را هنگام کار از یک تکنسین  باتجربه بیاموزد. ممکن است با کسب اطلاعات بیشتر در مورد اجزای دوچرخه ، کارهای ساده تری مانند تعمیر و نگهداری دوچرخه را برای مشتریان شروع کنید و به تعمیر پیشرفته تری بروید. تعمیرکار دوچرخه همچنین باید نحوه تعمیر انواع دوچرخه مانند دوچرخه کوهستان و جاده را بیاموزد. دوچرخه های برقی حتی در حال محبوب شدن هستند و برخی از تعمیرکاران دوچرخه ممکن است در تعمیر  آن ها تخصص داشته باشند .

این تکنسین ها  علاوه بر شناخت اجزای دوچرخه ، با محصولات مختلف دوچرخه نیز آشنا هستند. به این ترتیب ، آنها می توانند مشتریان خود را در مورد محصولات مختلفی که ممکن است بخواهند خریداری کنند و روی دوچرخه خود نصب کنند ، آموزش دهند. آنها حتی توصیه می کنند که چه موقع یک قطعه را ارتقا دهید و جایگزینی پیشنهادی را ارائه می دهند.

برای شرکت در دوره تعمیرات دوچرخه سواری آیا باید مدرک فنی و حرفه ای داشته باشید ؟

شما برای شرکت در این دوره به موارد زیر نیاز نخواهید داشت ؟

 • مدرک تخصصی مکانیکی
 • مدرک فنی و حرفه ای
 • مدرک های پیش نیاز مکانیکی
 • شرایط سنی ویژه

خبر خوش این است که اگر پتانسیل کار کردن به عنوات تعمیر کار دوچرخه را در خودتان یافته اید با داشتن دیپلم دبیرستان در هر رشته ای می توانید آموزش های این وزه را فرا بگیرید و در هر وضعیت سنی ای که باشید می توانید شغل خودتان را شروع کنید . دراین صورت اگر دارای ویژگی های زیر هستید یا لااقل اندک علاقه ای به داشتن هر کدام ز ویژگی های زیر دارید می توانید روی آموزش هایی که در این دوره خواهید دید حساب کنید :

 • تمایل به کار در داخل و خارج از منزل در انواع آب و هوا
 • خدمات عالی مشتری و مهارتهای تعامل عمومی
 • علاقه شدید به دوچرخه سواری و حمل و نقل عمومی
 • دانش نرم افزاری قوی رایانه ای
 • قابلیت بارگیری و جابجایی تجهیزات دوچرخه و شن و ماسه
 • مهارت های گسترده تعمیر دوچرخه و کلی تجربه مکانیکی و فروشگاهی
 • توانایی انجام ساعت ها کار به شکل ایستاده
 • قسمتهای کوچک را با انگشتان خود کنار هم قرار دهید
 • اشیا  را با دستان خود نگه دارید یا حرکت دهید
 • علاقه و توانایی ترکیب و ادغام و خلاقیت

سرفصل های اموزشی دوره تعمیرات دوچرخه

هدف از برگزاری این است که شما با داشتن هیچ گونه پیش نیازی قدم به این کلاس ها بگذارید و به عنوان تعمیرکار دوچرخه از این محیط خارج شوید . بدون شک شما بعد ازاین دوره از خودتان توقع خواهید داشت که با نام تعمیرکار دوچرخه و تکنسین تخصصی تعمیرات دوچرخه از شما یا دشود . بدون شک شما وظایف ویژه ای ای دارید که در سرفصل های اموزشی این دوره ان ها را به طور دقیق خواهید اموخت . شما برای انکه یک تعمیرکار و متخصص تعمیر دورچخه باشید این دوره را انتخاب کرده اید و حالا که به این سمت رسیده اید باید بدانید که تعمیرکار دوچرخه برای مشتریان دوچرخه را بازرسی ، تشخیص و تعمیر می کند. آنها همچنین ممکن است سایر کارهای خرده فروشی مانند گرفتن موجودی کالا ، ذخیره کالاها ، پاسخ به سوالات مشتری ، فروش محصولات و کار با صندوق پول را انجام دهند.وظایف کلی یک تعمیر کار دوچرخه شامل موارد زیر میشود :

 • تعمیر و نگهداری دوچرخه
 • ساخت و نصب دوچرخه و ایستگاه
 • تعمیر و نگهداری دوچرخه ، ایستگاه و تجهیزات
 • خدمات مشتری و اطلاع رسانی عمومی
 • ایستگاه های متعادل کننده: بارگیری و تخلیه دوچرخه از وسیله نقلیه و ایستگاه ها
 • نگهداری دقیق سوابق نگهداری
 • استفاده از سخت افزار برنامه و نرم افزار نگهداری
 • قطعات اختصاصی دوچرخه
 • باز کردن و بستن قطعات
 • عیب یابی و رفع عیب تخصصی قطعات
 • روغن کاری
 • پنچر گیری
 • شناخت انواع چرخ ها و ساختمان متفاوت چرخ دوچرخه و موتونو اتوموبیل
 • عیب یابی مشکلات زنجیر و پدال
 • عیب یابی فرمان دوچرخه ، بوغ و تسمه
 • جا انداختن قطعات و برگرداندن قطعات به شکل عادی
 • شناخت و آشنایی با سیستم های ترمز و روغن کاری های مختص این قسمت
 • انتخاب ابزار مناسب
 • اهرم بندی و سفت کردن کاردر گاراژ
 • سرویس کردن دوچرخه به طور کامل و شناخت المان های زیبایی شناختی
 • تعمیر و نگهداری معمول و تعمیرات اساسی (بررسی ترمز ، تعویض مایعات ، فشار ، تنظیم میزان کاربراتور و غیره)
 • مونتاژ ، اتصالات لوازم جانبی و تنظیم چرخه ها و موتور سیکلت های جدید یا دست دوم
 • نصب و تنظیم مکانیزم های سرعت و دنده
 • جمع کردن دوچرخه ی جدید با قطعات قدیمی
 • نصب و تعمیر و تعویض ت جهیزات ، لوازم جانبی مانند فرمان ، استندها ، چراغ ها و صندلی را
 • چگونگی تراز سازی چرخ ها
 • جدا سازی محور ها  برای تعمیر ، تنظیم و تعویض قطعات معیوب ، با استفاده از ابزار دستی
 • چایگزینی قطعات قدیمی و جدید
 • ترمیم سوراخ های لوله های لاستیک با استفاده از تراش دهنده ها و وصله ها
 • جوش کاری قابهای شکسته یا ترک خورده با استفاده از مشعلهای اکسی استیلن و میله های جوشکاری

وظایف روزانه ی شما به عنوان یک تعمیرکار دوچرخه چگونه خواهد بود ؟

علاوه بر آموزش نکات کلیدی آموزش تعمیرات دوچرخه در این دوره شما با تمام وظایف روزمره ی خود و تمامی عیب هایی که ممکن است به خاطر آن ها بهش ما مراجعه شود آشنا خواهید شد .

 • ساختن دوچرخه از ابتدا تا تحویل مشتری
 • شناسایی مشکلات با دوچرخه و بحث در مورد راه حل با مشتری
 • برآورد هزینه تعمیرات و دادن قیمت
 • انجام سرویس دوچرخه و بررسی ایمنی
 • انجام تعمیرات و تعویض قطعات
 • تمیز کردن ، چربی زدایی و روانکاری قطعات دوچرخه
 • مشاوره دادن به مشتریان
 • سفارش قطعات دوچرخه و نگهداری سوابق موجودی
WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟