۵ دلیل برای خاموش و روشن شدن مک بوک+راه حل

۵ دلیل برای خاموش و روشن شدن دائم و خود به خودی مک بوک و راه حلی برای آن

                 تعمیرات مک بوک

آیا مک بوک شما بدون هیچ دلیل واضحی به صورت ناگهانی خاموش و روشن می شود؟ این که وقتی به سراغ کامپیوتر می روید متوجه شوید که به دلیل نامعلومی خاموش و مجدداً راه اندازی می شود بسیار ناامید کننده است.

اگر این مشکل آنقدر حاد باشد که نتوانید به کار خود با مک بوک ادامه دهید، پیدا کردن یک راه حل برای این مشکل در بالاترین اولویت قرار دارد. در ادامه دلایل متداول ری استارت پیوسته ی مک بوک و آن چه که شما بدان نیاز دارید تا مشکل را حل کنید گفته شده است.

توجه : اگر با مشکل خاموش و روشن شدن پیوسته ی دستگاه مواجه شدید در صورت امکان سعی کنید تنظیمات و MacOS و اطلاعات با ارزش را در داخل یک هارد ذخیره کنید.

در بعضی از راه حل ها لازم است که اطلاعات کامپیوتر خود را پاک کنید و با انجام بعضی از اقدامات اطلاعات محلی ذخیره شده پاک می شوند. بنابراین قبل از این که به طور جدی عیب یابی را شروع کنید از ایمن بودن اطلاعات خود مطمئن شوید.

 

  1. ممکن است MacOS به روز نباشد

گاهی اوقات آپدیت نکردن مک بوک و یا وجود نقص در به روز رسانی می تواند منجر به بروز مشکل در تنظیمات مک بوک و فرایند به روز رسانی شود. این مسئله می تواند باعث گیج شدن سیستم شما و خاموش و روشن شدن پی در پی آن و یا مشکلاتی دیگر شود.

بهترین راه حل برای حل این مشکلات این است که تمام نسخه های به روز موجود را که با MacOS شما سازگار هستند بر روی سیستم خود نصب کنید.

ممکن است در حین به روز رسانی مک بوک شما چند بار خاموش و روشن شود. این طبیعی است و به این دلیل است که Mac شما دستخوش تغییرات نرم افزاری مهم است.

اگر به دلیل قدیمی بودن مک بوک خود نمی توانید جدیدترین نسخه ی MacOS را نصب کنید برای داشتن عملکرد بهتر باید به فکر ارتقای سخت افزار خود در آینده باشید.

  1. نرم افزار شما باعث خطا می شود

               

گاهی ممکن است برنامه ها و اپلیکیشن هایی که برای MacOS دانلود می کنید منجر به بروز مشکل شوند. این مشکل وقتی اتفاق می افتد که نرم افزار منجر به یک مشکل جدی و غیرقابل بازگشت شود و در این جا مک بوک شما می گوید که هرچه سریعتر به restart نیاز است.

این مشکل به کرنل پنیک معروف است. هنگامی که یک پیام مبنی بر این که “به دلیل بروز مشکل سیستم شما خاموش و روشن شد” دریافت کردید کرنل پنیک اتفاق افتاده است.

کرنل پنیک همیشه به این معنا نیست که خطایی غیر قابل بازگشت در کامپیوتر شما رخ داده است بلکه به این معناست که باید در کامپیوتر خود تغییراتی ایجاد کنید به خصوص در زمانی که یک نرم افزار جدید نصب کرده اید.

ابتدا باید به پیامی که روی صفحه آمده توجه کنید و روی دکمه ی more info کلیک کنید و به دنبال یک راه چاره باشید.

این گزینه معمولاً اطلاعات زیادی به کاربر نمی دهد اما ممکن است نام برنامه ای که مشکل ایجاد کرده است در آن نوشته شده باشد و شما متوجه شوید که باید به کجا نگاه بیاندازید.

بررسی کنید که هیچ یک از نرم افزارهای مستقل نیاز به به روز رسانی نداشته باشند زیرا گاهی اوقات همین به روز زسانی باعث رفع مشکل می شود.

اگر این راه حل کارساز نبود به طور کلی نرم افزار جدیدی که بر روی سیستم خود نصب کرده اید را پاک کرده و مک بوک را روشن و خاموش کنید.

اگر پس از پاک کردن نرم افزار مشکل برطرف شد دیگر از آن نرم افزار بر روی سیستم خود استفاده نکنید مگر این که نسخه ی جدید آن با سیستم شما سازگار باشد.

  1. ممکن است دستگاه های جانبی باعث اختلال در عملکرد شوند

عامل دیگری که منجر به بروز این مشکل می شود این است که ممکن است دستگاه جانبی به درستی با MacOS کار نکند و هربار که سعی در استفاده از آن را دارید باعث کرنل پنیک شود. خوشبختانه تشخیص این مشکل آسان است.

همه ی چیزهایی که به مک بوک شما وصل هستند از جمله ماوس، کیبرد، هارد و هرچیزی که به پورت متصل است را جدا کنید. اگر سیستم خود را راه اندازی کردید و بدون وجود مشکل به کار خود ادامه داد متوجه می شوید که در یکی از وسایل جانبی شما مشکلی وجود دارد.

وسایل جانبی را تک تک به مک بوک وصل کنید، هر زمان که سیستم خاموش و مجدداً راه اندازی شد منشأ مشکل را خواهید فهمید.

  1. سیستم شما نیاز به ریست دارد

گاهی اوقات در مک بوک شما خطایی وجود ندارد اما تغییرات جدید باعث مشکل در شروع به کار سیستم و به وجود آمدن کرنل پنیک شده است. وقتی این اتفاق می افتد احتمالاً مک بوک شما سعی دارد از طریق راه اندازی مجدد سیستم را بالا بیاورد.

در این شرایط به غیر از صفحه ی log in به چیزی دسترسی ندارید. با ریست کردن سخت افزارهای مک بوک می توانید این مسئله را حل کنید.

این کار باعث می شود تمام تغییراتی که در صفحه نمایش و یا برای بهبود عملکرد باتری صورت گرفته است بازگردانده شود. با این وجود، این کار می تواند مشکل را رفع کند.

ابتدا NVRAM یا PRAM را ریست کنید. آسان ترین راه برای انجام این کار این است  که در هنگامی روشن شدن مجدد دستگاه دکمه های option, command, P, R را همزمان فشار دهید. حدود ۲۰ ثانیه دکمه ها را نگه دارید.

دوم، System Management Controller را ریست کنید. بسته به نوع مک بوک شما انجام این کار متفاوت است. اگر این ریست ها مشکل را برطرف کرد مک بوک شما آماده ی ادامه ی کار است.

  1. شاید در MacOS نقصی وجود دارد و باید آن را دوباره نصب کنید

گاهی ریست های کوچک مشکل را رفع نمی کنند. در چنین شرایطی، کرنل پنیک ریشه ی عمیقی در خود سیستم در حال فعالیت ( و یا مشکلات سخت افزاری ) دارد.

در این مواقع بهترین راه نصب مجدد MacOS است. با این کار ممکن است اطلاعاتتان از بین بروند. با استفاده از دستورالعمل های مربوطه MacOS را دوباره نصب کنید اما دیسک را کامل پاک نکنید.

اگر این راه حل کارساز نبود احتمالاً لازم است که هارد دیسک را کاملاً پاکسازی کنید تا مشکل رفع شود. همیشه در چنین شرایطی یک بکاپ از اطلاعاتی که نمی خواهید آن ها را از دست بدهید تهیه کنید.

اگر دچار وضعیت کرنل پنیک شده اید و هیچ راهی مؤثر نیست باید به یک مرکز تعمیرات اپل سر بزنید. اگر نمی خواهید اطلاعات درون سیستم پاک شوند آن ها به شمکا راه حل هایی ارائه خواهند داد.

بعضی اوقات این خاموش و روشن شدن های پی در پی بسیار پیچیده تر از آن هستند که شما به تنهایی بتوانید از پس درست کردنشان برآیید. بنابراین کمک گرفتن از افراد حرفه ای و متخصص بهترین ایده است.

 

دوره آموزش تعمیرات لپتاپ به صورت کاملا عملی شامل سخت افزار و نرم افزار به صورت صفر تا صد در مجتمع فنی پایتخت برگزار می گردد.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟