چگونه یک ماشین ظرف شویی را که چکه می کند تعمیر کنیم ؟

ماشین ظرف شویی یکی از لوازم آشپزخانه ی پرکاربرد است اما به دلیل این که با آب سر و کار دارد احتمال نشت آب از آن وجود دارد. برای تعمیر ماشین ظرف شویی که آب از آن چکه می کند ابتدا باید آن را عیب یابی کنید تا علت مشکل را بفهمید.

تعمیر ظرف شویی

متداول ترین دلایل مشکل نشتی آب، واشر، پمپ، شیر ورود آب، بازو های اسپری آب، شیر شناور و یا شلنگ ها می باشند. پس از آن که متوجه شدید علت این مشکل چیست، می توانید ماشین را تعمیر و یا تمیز کنید یا قطعه ی خراب را جایگزین نمایید تا مشکل نشت آب برطرف شود .

 

واشر درب ماشین ظرف شویی

                             تعمیر واشر ظرف شویی

اگر آب از اطراف درب ماشین ظرف شویی به بیرون چکه کند، احتمالاً مشکل از واشر درب ماشین است. جنس واشر درب ماشین ظرف شویی معمولاً از وینیل (نوعی پلاستیک) یا لاستیک است که دور تا دور درب و یا دور تادور لبه ی مخزن شست و شوی ماشین قرار می گیرد و از نشت آب به بیرون جلوگیری می کند.

در برخی از مدل ها در گوشه های پایینی مخزن لاستیک هایی وجود دارند که مانع از نشت آب به بیرون می شوند. هنگامی که چندین سال از عمر وینیل یا لاستیک می گذرد، آن ها انعطاف پذیری خود را از دست می دهند و حتی شکننده می شوند به همین دلیل ممکن است به راحتی آسیب ببینند و یا خوب چفت نشوند.

واشر را بررسی کنید (در صسورتی که ماشین ظرف شویی شما در گوشه های زیرین دارای لاستیک است آن ها را هم بررسی کنید) و اگر به نظر می رسد که شکسته یا پاره شده اند، آن را تعویض نمایید.

همچنین باید بررسی کنید که درب ماشین تراز بوده و فاصله ی هر دو طرف درب تا مخزن داخلی یکسان باشد. از هم سطح و تراز بودن پایه های ماشین ظرف شویی اطمینان حاصل کنید زیرا این امر ممکن است باعث شود که درب ماشین به درستی بسته نشود. مطمئن شوید که قفل درب به خوبی کار می کند و درب کاملاً بسته می شود .

 

شیر ورودی آب

                    تعمیر شیر ورودی ظرف شویی     

شیر ورودی آب، آب مورد نیاز برای شست و شو را از منبع آب اصلی گرفته و به ماشین می رساند و می تواند علت نشت آب باشد. این شیر در قسمت پایینی ماشین ظرف شویی قرار گرفته است.

منبع آب داغی که به شیر وارد می شود ممکن است یک لوله ی فلزی، شلنگ پلاستیکی و یا یک شلنگ بافته باشد. اتصال این منبع آب با شیر ورودی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که محل اتصالشان محکم است و منشأ نشت آب نیست.

شیر ورودی آب دارای یک خروجی است که از طریق یک شلنگ لاستیکی یا پلاستیکی به کناره ی مخزن شست و شو متصل می شود. عدم وجود سوراخ یا شکستگی در این شلنگ، محل ورود آن به مخزن و بدنه ی پلاستیکی خود شیر ورودی را بررسی کنید.

هنگامی که ماشین ظرف شویی پر از آب می شود و شروع به کار می کند آن ها را بررسی کنید زیرا در آن زمان نشتی و شکستگی بیشتر مشهود است .

 

شناور

تعمیر ماشین ظرف شویی

شناور یک قطعه ی ایمنی در داخل مخزن است که سطح آب لازم را مشخص می کند و از پر شدن بیش از حد ماشین ظرف شویی جلوگیری می کند. در وسط چرخه ی شست و شو، هنگامی که ماشین ظرف شویی پر است آن را خاموش کنید، درب را باز کنید و سطح آب را بررسی کنید.

سطح آب نباید بالاتر از المنت گرمایشی که در کف مخزن قرار دارد باشد. اگر سطح آب بالاتر از المنت باشد احتمالاً در شناور یا کلید شناور مشکلی وجود دارد. زمانی که شناور دچار مشکل شود، آب معمولاً از کف قسمت جلویی ماشین به بیرون چکه می کند .

بازو های اسپری کننده ی آب

                                عیب یابی ظرف شویی

آب و مواد شوینده به وسیله ی بازوهای اسپری کننده به روی ظرف ها پاشیده می شوند. همه ی ماشین های ظرف شویی دارای بازوهای اسپری کننده ای هستند که در کف ماشین قرار دارند اما برخی مدل ها دارای بازوهای اسپری کننده ی میانی یا بالایی نیز هستند که در بالای قفسه ی ظروف یا در بالای مخزن شست و شو قرار دارند.

بیشتر بازو های اسپری کننده از جنس پلاستیک هستند و بنابراین ممکن است دچار شکستگی یا خمیدگی و تغییر شکل شوند و این امر به طور کلی عملکرد آن ها را مختل می کند. این وضعیت باعث هدایت آب به قسمت زیرین ماشین می شود یعنی جایی که درب آن دارای واشر نمی باشد و این منجر به نشت آب به بیرون می گردد.

انسداد سوراخ های بازوهای اسپری کننده نیز می تواند باعث اختلال در عملکرد آن ها و نشت آب شود. بازو های اسپری کننده را بیرون آورده و انسداد منافذ یا وجود هرگونه شکستگی و آسیب در آن ها را بررسی کنید .

 

شلنگ ها و بست های آن ها

                    نحوه تعویض و تعمیر شلنگ ظرف شویی

بست ها شلنگ تخلیه و شلنگ گردش آب را محکم به پمپ ماشین ظرف شویی متصل می کنند. با جدا کردن صفحه ی فلزی قسمت زیرین ماشین ظرف شویی می توانید به این بست ها و شلنگ ها دسترسی پیدا کنید. اگر بست ها شل شده باشند یا شلنگ ها دارای پارگی باشند سبب نشت آب می شوند. هنگامی که ماشین ظرف شویی در حال کار کردن است شلنگ ها را بررسی کنید. اگر شلنگ ها سوراخ شده و یا شکسته باشند و یا بست ها هرز و شل شده باشند آن ها را تعویض نمایید .

 

پمپ

                  نحوه تعمیر پمپ ماشین ظرف شویی             

خراب شدن پمپ می تواند باعث نشت آب شود. وظیفه ی پمپ این است که در هنگام شست و شو آب را به گردش در آورد و در برخی مدل ها وظیفه ی تخلیه ی آب را نیز به عهده دارد. پمپ در قسمت زیرین ماشین ظرف شویی قرار گرفته و اغلب دارای دو بخش می باشد؛ یک بخش برای گردش آب و بخش دیگر برای تخلیه ی آب.

بخشی که آب را به گردش در می آورد محتوی پروانه ی شست و شو و فیلتر می باشد در حالی که بخش تخلیه ی آب دارای پروانه ی تخلیه، تیغه ی خرد کننده و در برخی موارد سیملوله ای برای گردش آب می باشد. شلنگ پمپ ارای نوعی واشر لاستیکی است که آن را محکم به کف مخزن متصل می کند.

گذشت زمان و مواد شوینده سبب از دست رفتن انعطاف این لاستیک و چکه کردن آب می شوند. اجزای مربوط به شست و شو و تخلیه ی پمپ نیز دارای واشر هایی هستند که مانع از نشت آب می شوند اما آن ها هم به مرور زمان ممکن است فرسوده شوند.

 

معمولاً در مواقعی که آب از این قسمت ها به بیرون چکه کند متوجه آن نمی شوید تا زمانی که پنل دسترسی (access panel) را باز کنید .

 

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی به صورت کاملا عملی و صفر تا صد در کارگاه های مجهز مجتمع فنی پایتخت توسط اساتید مجرب برگزار می گردد.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟