چگونه مایکروویو که سروصدا می­کند را تعمیر کنیم؟

ماکروویو

یکی از پرکاربردترین لوازم برقی آشپزخانه ماکروویو است که پخت و پز را آسان تر و سریعتر کرده است. متاسفانه زمانی که این وسیله­ ی سودمند صداهای ناخوشایندی تولید می­کند مشکل ساز می­شودچگونه مایکروویو که سروصدا می­کند را تعمیر کنیم؟ما قصد داریم که در ادامه­ ی این مطلب درباره­ ی عواملی که می­توانند منجر به بروز این مشکل شوند بپردازیم و برای آن­ها راه حل­ هایی ارائه دهیم.

ماکروویو

چگونه مایکروویو که سروصدا می­کند را تعمیر کنیم؟

موتور چرخشی

اگر از سینی گردان مایکروویو یک صدای غیرعادی شنیده می­شود، احتمال دارد که مشکل از درایور موتور باشد. ماکروویو برای چرخاندن سینی گردان از کوپلری استفاده می­کند که نیروی خود را از موتور می­گیرد. اگر موتور هنگام چرخاندن سینی گردان سروصدا ایجاد می­کند نیاز به تعویض دارد.

نحوه­ی تست کردن موتور چرخشی با مولتی متر:

 • قبل از شروع به کار ماکروویو را از برق بکشید.
 • برای دسترسی پیدا کردن به موتور چرخشی لازم است که اتاقک دستگاه را باز کنید.معمولاً موتور در کف ماکروویو قرار دارد و توسط یک پیچ نگه دارنده و تعدادی سیم به جای خود متصل شده­است.
 • برای بررسی سالم بودن موتور آن را از محل خود جدا کنید. مولتی متر خود را روی بالاترین حالت تنظیم کنید و میله های آن را به پایانه ­های موتور بچسبانید.موتوری که سالم است و عملکرد خوبی دارد عدد صفر را نشان می­دهد.
 •  روش دیگر برای تست کردن موتور چرخشی در مایکروویو ای استه که اگر موتور صدا بدهد یا عددی دیگر را نشان دهد سالم نیست و باید یک موتور چرخشی دیگر را جایگزین آن کنید.

 

مگنترون

اگر از ماکروویو شما صدای وز وز یا سوت ضعیف شنیده می­شود، این صدا می­تواند به معنای عملکرد نادرست مگنترون باشد. مگنترون بخشی از مدار ولتاژ بالاست که در ماکروویو گرما تولید می­کند.

نحوه­ی تست کردن مگنترون:

 • قبل از شروع تست ماکروویو را از برق بکشید.
 • اتاقک ماکروویو را جدا کنید و محل قرار گرفتن مگنترون را بیابید. قبل از بررسی مگنترون خازن واتاژ بالا را دِشارژ (تخلیه ­ی شارژ) کنید. مطمئن شوید که پیچ و مهره ­ها محکم هستند و دیود ولتاژ بالا کار می­کند. اگر هیچ مشکلی یافت نشد، مگنترون را برای تست کردن جدا کنید.

 

 • سالم بودن مگنترون را تست کنید. برای این کار ابتدا مولتی متر را روی حالت R×۱ تنظیم کنید و سپس یک میله را به یکی از پایانه­ های مگنترون و دیگری را به محفظه­ ی فلزی آن تماس دهید. این تست باید نشان دهد که اتصال کوتاه وجود ندارد. سپس هر دو میله­ ی مولتی متر را به پایانه­ های مگنترون تماس دهید. در این هنگام مولتی متر باید عدد ۲ یا ۳ اهم را نشان دهد. اگر عددی که نمایش داده می­شود یکی از این اعداد نبود لازم است که مگنترون را تعویض کنید.

 

کوپلر متحرک

صدا دادن ماکروویو می­تواند به معنای وجود مشکل در کوپلر متحرک که به سینی چرخان شیشه­ای کمک می کند تا بچرخد باشد.

طریقه­ی بررسی کوپلر متحرک:

 • قبل از بررسی ماکروویو را از برق بکشید.
 • برای دسترسی پیدا کردن به کوپلر و بررسی آن باید درب ماکروویو را باز کنید، سپس سینی شیشه ای و غلتک را جدا کنید. در بعضی از مدل­ها لازم است که قبل از بررسی کوپلر موتور را از کف ماکروویو جدا کنید.
 • روش بعدی برای رفع صدا دادن مایکروویو این است که کوپلر متحرک را جدا کنید تا آن را از نزدیک بررسی کنید. بررسی کنید که روی آن نشانه­هایی از پوسیدگی، رنگ پریدگی، یا ترک خوردگی وجود نداشته باشد.
 • اگر در حین بررسی هر یک از علائم بالا را مشاهده کردید لازم است که کوپلر متحرک را تعویض کنید.

 

غلتک هدایت کننده

یکی از دلایل ایجاد صداهای غیرعادی توسط ماکروویو وجود مشکل در غلتکی است که به سینی گردان کمک می­کند تا بدون مانع بچرخد. نحوه­ی بررسی غلتک هدایت کننده به این شکل است:

 • این یک بررسی بسیار ساده است و به هیچ نوع ابزار یا باز کردن ماکروویو نیاز ندارد.
 • درب ماکروویو خود را باز کنید و سینی شیشه­ای را جدا کنید.
 • به صورت چشمی غلتک را بررسی کنید تا روی آن نشانه­ای از هرگونه آسیب، ترک خوردگی، رنگ پریدگی، و پوسیدگی وجود نداشته باشد.مطمئن شوید که همه­ ی چرخ ها آزادانه و بدون مقاومت می­چرخند.

 

دیود ولتاژ بالا

اگر از ماکروویو شما یک صدای وز وز غیرعادی شنیده می­شود احتمال دارد که دیود ولتاژ بالای آن دچار مشکل شده باشد. این قطعه هماهنگ با خازن و مگنترون برای گرم کردن ماکروویو کار می­کند. نحوه­ی تست کردن دیود ولتاژ بالا به وسیله­ ی مولتی متر به شکل زیر است:

 • قبل از این که هرگونه بررسی یا تعمیر انجام دهید باید مطمئن شوید که ماکروویو را از برق کشیده­اید.
 • برای بررسی سالم بودن دیود ولتاژ بالا لازم است که آن را از ماکروویو جدا کنید. ابتدا باید اتاقک ماکروویو را باز کنید و سپس با تخلیه کردن شارژ خازن ولتاژ بالا از برق گرفتگی جلوگیری کنید. پس از آن می­توانید دیود را از دستگاه جدا کنید.
 • مولتی متر را روی R×۱ تنظیم کنید و میله­ های آن را به پایانه های دیود اتصال دهید. پس از آن با جا به جا کردن جای میله­ ها با یکدیگر وجود اتصال کوتاه را در جهت مخالف نیز بررسی کنید. در یک جهت باید اتصال کوتاه وجود داشته باشد نه در هر دو جهت.
 • اگر دیود شما در هر دو جهت نمایانگر اتصال کوتاه است یا در هیچ جهتی اتصال کوتاه نشان نمی­دهد باید دیود ولتاژ بالا را تعویض کنید.

دوره آموزش تعمیرات ماکروفر و ماکروویو به صورت کاملا عملی به صورت مجزا و هم چنین در پکیج آموزش تعمیرات لوازم خانگی برگزار می شود.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟