نحوه کار سیستمهای هوشمندسازی ساختمان BMS

آموزش هوشمند سازی ساختمان

نحوه کار سیستمهای هوشمندسازی ساختمان BMS : علم انسان هر روز در حال پیشرفت است. تمام وسایل هر روز در حال پیشرفت و هوشمند شدن هستند این هوشمند شدن وسایل باعث بهتر شدن راندمان و بهتر و سریع تر شدن کارها می شود. در واقع هر وسیله‌ایی که هوشمند می‌شود یک مرحله یا یک درجه بهتر می‌شود. ساختمان‌ها و خانه‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و همواره در حال بهتر شدن هستند. یکی از این پیشرفت‌ها در ساختمان‌ها هوشمند سازی آنها به وسیله سیستم هوشمند ساختمان BMS  می‌باشد.

آموزش هوشمند سازی ساختمان

سیستم هوشمند ساختمان BMS، به اکثر بخش‌های خانه متصل شده و آنها را هوشمندانه کنترل می‌کند. این بخش‌ها شامل: تاسیسات مکانیکی و سیستم تهویه مطبوع HVAC و تجهیزات روشنایی بوده. سیستم هوشمندسازی ساختمان  می‌تواند به بخش‌های حساس تر مثل سیستم‌های ایمنی، آتش نشانی، تامین برق اضطراری نیز متصل شود. همانطور که گفته شد هدف از هوشمند شدن این است که وسایل بهتر، سریع تر و با راندمان بالاتر کار کند. این سیستم با توجه به شرایط محیطی  و تنظیمات بخش‌های مختلف خانه را هماهنگ می‌کند.

سیستم هوشمند ساختمان BMS کارهایی که افراد به شکل غیرارادی  انجام می‌دهند را انجام می‌دهد. این باعث می‌شود که کارها سریع‌تر انجام شود و نیروی انسانی کمتری استفاده شود که در هزینه‌ها صرفه جویی می‌شود. این سیستم خطای کمتری نسبت به انسان دارد و باعث کاهش خطای انسانی می‌شود. همانطور که گفته شد سیستم هوشمند ساختمان BMS  با توجه به شرایط بخش‌های مختلف ساختمان را کنترل می‌کند.

برای اینکه این سیستم از شرایط محیطی آگاه شود نیاز به حسگرها و سخت افزارها و نرم افزارهای خاصی دارد. سیستم هوشمند با توجه به اطلاعات دریافتی از این حسگرها به بخش‌های مختلف ساختمان دستور داده و سریعاً تلاش می‌کند که شرایط ایده آل را ایجاد کند. در ساختمان‌های هوشمند با استفاده از سیستم خودکار کنترل روشنایی ساختمان، کنترل سیستم سرمایش و گرمایش، کنترل دوربین‌های مداربسته، کنترل درها، کنترل وضعیت‌های اضطراری مثل آتش سوزی، زلزله و بسیاری از کنترل‌های هوشمند دیگر، مصرف انرژی به نحو چشمگیری کاهش می‌یابد.

سیستم هوشمند ساختمان BMS کارهایی که افراد به شکل غیرارادی  انجام می‌دهند را انجام می‌دهد. این باعث می‌شود که کارها سریع تر انجام شود و نیروی انسانی کمتری استفاده شود که در هزینه‌ها صرفه جویی می‌شود. این سیستم خطای کمتری نسبت به انسان دارد و باعث کاهش خطای انسانی می‌شود.

مزایای سیستم هوشمند ساختمان BMS

اجرای این سیستم در خانه‌ها باعث افزایش هزینه‌ها  می‌شود که در واقع هزینه‌های خرید دستگاه و تنظیم آن می‌باشد. اما با صرفه جویی در مصرف انرژی و نیروی انسانی به سرعت این هزینه‌ها برگشته و دستگاه در طولانی مدت باعث کاهش چشمگیر هزینه ها می‌شود. علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی این سیستم باعث افزایش آسایش افراد ساکن خانه می‌شود باعث می‌شود و سریعاً شرایط خانه با توجه به محیط تغییر می‌کند.

سیستم  هوشمند ساختمان BMS  قابلیت تنظیم شدن دارد که باعث انعطاف بالای این سیستم می‌شود. به این معنا که می‌توان تنظیمات دستگاه‌ها را مطابق با نیاز و شرایط خود تغییر دهید و کاملاً بهینه از آن مصرف کنید. این انعطاف باعث می‌شود عمر سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و روشنایی افزایش پیدا کرده و این سیستم باعث می‌شود که کمترین آسیب به دستگاه‌های موجود در خانه وارد شود.

این سیستم می‌تواند به اینترنت متصل شده و باعث می‌شود که بتوانید اجزای خانه خود را از هر جای دنیا کنترل کنید. در سیستم هوشمند ساختمان BMS  می‌توان دسترسی‌های خاص به افراد داد یا دسترسی گروهی از افراد را کم کرد تا تنظیم بخش‌های حساس خانه مدام عوض نشود و فقط افراد خاصی توانایی تنظیم کردن و دستکاری در این بخش‌ها را داشته باشند.

هوشمندسازی یکپارچه ساختمان

سیستم‌های هوشمند تلاش دارند با استفاده از اقدامات کنترلی، شرایط محیطی مدیریت منابع و شرایط را در دست بگیرند. هوشمندسازی باعث می‌شود خطای انسانی کاهش پیدا کند و تاسیسات و شرایط محیط ساختمان با اتفاق‌های غیر مترقبه تغییر نکرده و به ساکنین اطمینان می‌دهد که اجزای ساختمان حالت عادی خود را حفظ می‌کنند و شرایط تاسیساتی ساختمان از کنترل خارج نمی‌شود. سیستم‌های جانبی مدرن مثل: بویالرهای چگالشی، سیستم‌های خورشیدی، سیستم‌های تولید برق و حرارت توسط این سیستم یکپارچه شده و همگی با هم مدیریت می‌شود. سیستم هوشمند ساختمانی BMS  به شکل مرکزی کار کرده و تمام این سیستم‌های مجزا را یکپارچه کرده و همگی را به بهترین شکل ممکن مدیریت می‌کند.

بخش‌ها و اجزای سیستم هوشمند ساختمانی BMS

یک سیستم دارای بخش‌های زیر است:

 • بخش کنترلی
 • بخش نمایش دهنده
 • بخش بهینه سازی

این بخش ها اعمال کنترل مرکزی را روی سیستم های مجزای ساختمان انجام می دهند که عبارت اند از:

 • سیستم های قدرت: شامل سیستم های ذخیره برق و برق اضطراری
 • سیستم تامین روشنایی و تجهیزات روشنایی
 • سیستم های تامین گرمایش و سرمایش و تهویه هوا و تولید هوای مطبوع
 • سیستم های ایمنی و بازدید شامل سیستم های دزدگیر و اعلان سرقت و آتش نشانی و اطفای حریق و دوربین های مداربسته
 • کنترل آسانسور ها و بالابر ها
 • سیستم های آبرسانی شامل: تنظیم کننده های فشار آب ساختمان، قطع و وصل جریان آب، سیستم های آبیاری فضاهای سبز

تنها این بخش‌ها نیستند که تحت کنترل سیستم هوشمند مرکزی هستند بلکه بخش‌های دیگری هم می‌توانند زیر نظر این سیستم باشند. همانطور که گفته شد این سیستم انعطاف پذیری بالایی دارد و مطابق با شرایط استفاده کننده تنظیم می‌شود و می‌تواند با اجزای مختلفی کار کند.

در ساختمان‌های هوشمند با استفاده از سیستم خودکار کنترل روشنایی ساختمان، کنترل سیستم سرمایش و گرمایش، کنترل دوربین‌های مداربسته، کنترل درها، کنترل وضعیت‌های اضطراری مثل آتش سوزی، زلزله و بسیاری از کنترل‌های هوشمند دیگر، مصرف انرژی به نحو چشمگیری کاهش می‌یابد.

ساخت سیستم‌های هوشمند

سیستم‌های هوشمند قابل خریدن نیستند و نمی‌توان نسخه کامل آنها را خرید. بلکه باید به شرکت‌ها و مهندسان درخواست داد تا یک نمونه مطابق شرایط خودتان بسازند. اینکه شرایط ساختمان شما چیست در ساخت سیستم  هوشمند ساختمان BMS اثر دارد. مهندسان برای ساخت این سیستم‌ها مراحل زیر را طی می کنند تا به سفارش شما برسند.

 • ارائه راه حل: اینکه شما درخواست ساخت یک سیستم هوشمند داده‌اید نشان می‌دهد که یک مشکلی وجود دارد که باید حل شود. مهندسان با شرایط مختلف آشنایی دارند و با استفاده از علم شرایط محیطی را بررسی می‌کنند و یک مدل مهندسی را روی کاغذ پیاده می‌کنند. اینکه اقلیم منطقه شما چگونه است یا اینکه چقدر سیستم‌های مجزا در ساختمان وجود دارند مهم هستند. تمام این شرایط در ارائه راه حل اثر دارند که مهندسان تمام جوانب را در نظر می‌گیرند.
 • طراحی: بعد سنجش شرایط و جوانب حال مهندسان می‌دانند که به چه چیزی نیاز دارند و شروع به طراحی سیستم مرکزی می‌کنند.
 • برنامه نویسی: بعد از درک شرایط و طراحی مهندسان شروع به ساخت سیستم هوشمند ساختمان BMS  می‌کنند که به این مرحله برنامه ریزی می گویند.
 • اجرا: بعد از ساخت سیستم، دستگاه را به محل آورده و مطابق با طراحی آن را نصب و اجرا می کنند. بعد از نصب مهندسان روش کارکرد و کاربرد این سیستم را به افراد آموزش می دهند تا نیازی نباشد که مدام با شرکت سازنده برای نصب دوباره یا تنظیم تماس گرفته شود

انواع سیستم  هوشمند ساختمان BMS

اینکه شما چه هدفی از ساختمان سیستم های هوشمند دارید در طراحی و ساخت بسیار موثر است. پس برای اینکه دستگاه های ساخته شده با کیفیت باشند مهندسان چند نوع مدل برای این سیستم ها طراحی کرده اند که به عنوان های زیر است:

 • مدل انرژی: بیشتر طراحی و وقت صرف شده در این مدل برای یکپارچه کردن مدیریت بخش های و سیستم های انرژی در ساختمان است این سیستم ها می تواند ماژول های انرژی، سیستم های تهویه، رفتار های حرارتی ساختمان، سیستم های خورشیدی، تاسیسات مکانیکی مرکزی، ماژول های انرژی باشد. هدف از این مدل استفاده بهینه از انرژی می باشد که با مصرف انرژی کمتر آسایش بیشتری برای ساکنان ایجاد کنند. مثلا این مدل روی سیستم های روشنایی نظارت داشته که مطابق با روشنایی روز چراغ های ساختمان را تنظیم می کنند که باعث می شود انرژی بهینه تر مصرف شود و همچنین بخش های مختلف ساختمان نور یکسانی داشته باشند.
 • مدل امنیتی: این مدل سیستم های امنیتی ساختمان را یکپارچه می کند و همه آنها را با هم مدیریت می کند. این سیستم ها شامل: سیستم های دوربین های مداربسته، دسترسی افراد، و ردیابی اشیاء می باشد. هدف ساخت این مدل افزایش ایمنی و کاهش باگ های ایمنی ساختمان می باشد که در نهایت باعث کاهش شانس سرقت و آسیب به ساختمان می شود.
 • مدل اطفاء حریق: این مدل سیستم اعلان حریق و اطفاء حریق را یکپارچه کرده و تمام آنها را مدیریت می کند. این سیستم باعث می شود در صورت وجود آتش در ساختمان سریعاً ساکنین را خبر کند و در صورت وجود اطفاء حریق آتش را به سرعت خاموش می کند تا آتش به بخش های دیگر ساختمان نرسد.
 • یکپارچه سازی: این مدل تلاش دارد تمام بخش های ساختمان که مد نظر سفارش دهنده است را یکپارچه کند. این یکپارچه سازی منابع را حفظ می کند، هزینه ها را پایین می آورد و مخاطرات را بسیار کمتر می کند.
 • راهنمای پارکینگ: این مدل بیشتر نیاز پارکینگ های عمومی را رفع می کند. راهنمای استفاده کنندگان را ایجاد می کند و جاهای پر و خالی پارکینگ را نمایش می دهد. تمام این اطلاعات به شکل آنلاین و لحظه ایی به کاربر نمایش داده می شود.

مدل پارکینگ هوشمند بیشتر نیاز پارکینگ های عمومی را رفع می کند. راهنمای استفاده کنندگان را ایجاد می کند و جاهای پر و خالی پارکینگ را نمایش می دهد. تمام این اطلاعات به شکل آنلاین و لحظه ایی به کاربر نمایش داده می شود.

آموزش هوشمند سازی ساختمان 

کاربرد های سیستم هوشمند ساختمان BMS

اگر بخواهیم به شکل خلاصه کاربرد های این سیستم را نام ببریم به لیست زیر می رسیم.

 • کنترل هوشمند عبور و مرور در ساختمان
 • کنترل هوشمندمیزان نور، دما، رطوبت و سایر پارامترهای سیال ساختمان
 • خاموش کردن روشنایی در صورت عدم حضور فرد در اتاق
 • خاموش کردن لوازم برقی در صورت بی استفاده بودن آنها
 • ایجاد محدودیت در استفاده از تلفن، گاز، آب، برق و…
 • ایجاد هشدار در صورت بازبودن درب‌ها، پنجره‌ها، پرده‌ها و…
 • حفاظت از ساختمان و جان افراد در برابر آتش‌سوزی، نشت گاز و…
 • حفاظت از ساختمان در برابر سرقت (دزد گیر یا دوربین مدار بسته)
 • قابلیت خاموش و روشن کردن لوازم برقی از راه دور (از طریق تلفن)
 • کنترل هوشمندآبیاری
 • سیستم صوتی هوشمند
 • کنترل فیلترها، دما و تأثیر اشعه خورشید بر استخر

سیستم های کنترل کننده در گذشته در شهر ها  و در مساحت و پروژه های بزرگ ساخته می شدند اما امروزه به علت پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن هزینه های برق، آب و گاز این سیستم های در خانه نیز استفاده  می شوند. همانطور که گفته شد سیستم باعث کاهش هزینه ها و صرفه جویی در منابع است به همین خاطر سیستم کار های زیادی در این راستا انجام می دهد مثل:

 1. دمای اتاق‌ها وآب گرم کن و بخش‌های مختلف ساختمان را کنترل کند (بخاری یا کولر با توجه به دمای تنظیم روشن / خاموش شود)
 2. لامپ‌های روشنایی بدون استفاده خاموش شون.
 3. باز و بسته بدون در و پنجره‌ها در فصول گرم و سرد هشدار داده شود.
 4. برق لوازم برقی بدون استفاده قطع شود.
 5. امکان استفاده از لوازم پرمصرف در زمان‌های پیک وجود نداشته باشد (یا مدت استفاده از وسیله (مثلاً تلفن) محدود باشد).
 6. کنترل روشنایی به وسیله کاهنده‌های اتوماتیک ولتاژ
 7. امکان بهره‌گیری از سیستم‌های هوشمند کنترل روشنایی برای ایجاد نورپردازی‌های ویژه
 8. کنترل کلیدها به وسیله ریموت کنترل.

سیستم های کنترل کننده در گذشته در شهر ها  و در مساحت و پروژه های بزرگ ساخته می شدند اما امروزه به علت پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن هزینه های برق، آب و گاز این سیستم های در خانه نیز استفاده  می شوند. می توان تمام بخش های دیجیتالی و برقی ساختمان را به این سیستم ها متصل کرد.

خلاصه هوشمند سازی ساختمان

با توجه به گران تر شدن روزانه انرژی و حامل های آن افراد و ساختمان های تلاش می کنند که هزینه ها و مصارف خود را کم کنند. یکی از راه های کاهش هزینه ها استفاده از سیستم هوشمند ساختمان BMS  می باشد. این سیستم تمام اجزای خانه را به هم متصل کرده و از تمام سیستم ها به بهترین شکل و کمترین هزینه استفاده می کند تا آسایش را به ساکنین ارائه دهد. این سیستم باعث می شود خلاء های امنیتی پر شده یا آنها را به صاحبان اخطار می دهد. امنیت را بالا می برد. و هزینه ها را کم می کند.

استفاده از آن هم بسیار راحت است دستگاه مرکزی به اینترنت وصل شده یا با بلوتوث به موبایل یا دستگاه های موجود در خانه متصل می شود و به سادگی این سیستم قابل کنترل است. این سیستم ها باید برای هر محلی جداگانه طراحی شوند و از پیش ساخته نیستند. همین مورد باعث می شوند که بسیار انعطاف پذیر باشند و با دستگاه های مختلف و شرایط مختلف کار کنند. درست است که طراحی و سفارش این سیستم ها هزینه بر است اما با کمتر شدن هزینه های جاری ساختمان بعد از مدت کوتاهی این هزینه سفارش بر می گردد و در بلند مدت بسیار در هزینه ها تاثیر دارد. در واقع این سیستم مانند یک سرمایه گذاری می باشد.

استفاده از سیستم هوشمند ساختمان BMS هم بسیار راحت است دستگاه مرکزی به اینترنت وصل شده یا با بلوتوث به موبایل یا دستگاه های موجود در خانه متصل می شود و به سادگی این سیستم قابل کنترل است.

مجتمع فنی پایتخت برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش هوشمند سازی ساختمان ، آموزش برق ساختمان ، آموزش تابلو برق صنعتی ، آموزش سیم پیچی موتور ، آموزش برق صنعتی ، آموزش PLC و … می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید. شماره های تماس با آموزشگاه : 02166577385 – 02166577386 می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟