نمونه هایی از مشکلات صوتی سینمای خانگی که ممکن است با آن­ ها مواجه شوید

سینمای خانگی

سیستم سینماهای خانگی پیچیده است. زمانی که سیستمی با این همه سیم و تشکیلات تهیه می­کنید طبیعی است که گاهی با مشکلاتی رو به رو شوید.نمونه هایی از مشکلات صوتی سینمای خانگی که ممکن است با آن­ ها مواجه شوید .

در رابطه با تنظیم سینمای خانگی و تست کردن تشکیلات آن با مشکلات بسیاری دست به گریبان شده ­ایم و در این راه تجربیات زیادی کسب کرده ایم که اکنون قصد داریم برخی از این تجربیات را برای راهنمایی شما در اختیارتان قرار دهیم.

سینمای خانگی

نمونه هایی از مشکلات صوتی سینمای خانگی که ممکن است با آن­ ها مواجه شوید

سینمای خانگی هیچ صدایی را پخش نمی­کند

                

همه­ ی قسمت­ ها را از جعبه بیرون آورده ­اید، همه چیز را وصل کرده­اید، چندین ساعت را صرف اتصال سیم­ ها به ورودی ­ها کرده­ اید و حالا با هیجان آماده اید که به تماشای برنامه­ ی مورد علاقه ­ی خود بپردازید اما نمی­توانید، زیرا از اسپیکرها صدایی خارج نمی­شود.

خوشبختانه به احتمال زیاد این مسئله ربطی به خراب بودن یا نقص سیستم ندارد. زمانی این اتفاق رخ می­دهد که همه­ ی اسپیکرهای سیستم به صورت همزمان از کار بیفتند و تنها دلیل این مسئله آن است که در لحظه ­ای که سیستم را به برق متصل کرده­ اید یک نوسان برقی شدید به وجود آمده است.برای رفع این مشکل از سینمای خانگی :

مرحله­ ی اول: ریسیور خود را از برق جدا کنید چرا که احتمال برق گرفتگی وجود دارد. دومین کاری که باید انجام دهید این است که بررسی کنید ریسیورA/V را درست وصل کرده ­اید.

شاید به نظرتان خنده­ دار بیاید اما همین مسئله یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که صورت می­گیرد. اتصال کامل سیم­ ها به معنای این است که سیم برق متصل شده و سیم­ های اسپیکر به درستی در جای خود متصل شده ­اند.

اگر از سیم لخت استفاده می­کنید باید با استفاده از پیچ­ های اتصال اطمینان پیدا کنید که محکم در جای خود قرار گرفته است و مقدار زیادی از سیم قابل مشاهده نیست.

فرض کنیم که همه چیز را درست و سر جای خود وصل کرده­ اید اما صدا پخش نمی­شود، حدس بعدی این است که در تنظیمات نرم افزاری ریسیور مشکلی وجود دارد. وارد منوی تنظیمات شوید و تنظیمات هر اسپیکر را به صورت جداگانه مورد تست و بررسی قرار دهید.

بعضی مواقع لازم است که به صورت دستی اسپیکرها را به کانال­ های معین اختصاص دهید و در مواقع دیگر ممکن است منبع قادر به اجرای تنظیمات اسپیکرهای شما نباشد.

بدون در نظر گرفتن این موارد، تست کردن تنظیمات مختلف می­تواند به سرعت مشکل را حل کند. در هر صورت، عدم وجود صدا یکی از ساده ترین مشکلات برای بررسی و حل کردن است مگر زمانی که به خاطر اتصالی برق سیستم شما آسیب دیده باشد یا کلا اسپیکرهای خراب تهیه کرده باشید.

در هر دو حالت کار خاصی از دستتان برنمی­آید. دفعه ­ی بعدی بهتر است که همراه سیستم خود یک محافظ برق نیز خریداری کنید.

 

اسپیکرهای جلویی صدای خوبی ندارند

                        

این مشکل از سینمای خانگی هم می­تواند با تغییر دادن متناوب تنظیمات اسپیکر و رسیدن به تنظیمات مناسب حل شود. در ۹۰% مواقع تنظیمات سایز اسپیکر نادرست است و با تغییر دادن آن پخش صدا بهتر می­شود.

در بیشتر ریسیورها این امکان وجود دارد که تعیین کنید اندازه­ ی اسپیکر شما بزرگ است یا کوچک. این کار سبب می­شود که این بلندگوها به صورت کارآمدتری با دیگر بلندگوها کار کنند.

اگر سیستم شما دارای تعدادی اسپیکر زمینی است گزینه­ی بزرگ را انتخاب کنید اما اگر اسپیکرهای جلویی شما از نوع ماهواره­ای است باید گزینه­ی کوچک را انتخاب کنید. مورد دیگری که باید تنظیم شود کراس اُوِر ساب ووفر است.

کراس اور نوعی تفکیک کننده­ی صدا است. یعنی با توجه به فرکانس صوتی صداها را به بلندگوهای مناسب ارسال می­کند. ممکن است تنظیماتی که انجام داده ­اید به گونه ­ای باشد که بلندگوهای جلویی بیش از اندازه فشار باس را متحمل شوند و این مسئله سبب تغیر صوت یا واضح نبودن صدا می­شود.

دوره آموزش تعمیرات لوازم صوتی تصویری به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در مجتمع فنی پایتخت برگزار می شود.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟