نحوه نصب صحیح دوربین مدار بسته

صاحبان خانه ها و یا شرکت ها و مغازه ها که احساس می کنند به نصب سیستم امنیتی دوربین مدار بسته نیاز دارند تا از اموال خود حفاظت کنند، می توانند برای نصب آن از یک فرد متخصص در این امر استفاده کنند و یا برای صرف هزینه ی کمتر خودشان این کار را انجام دهند .نحوه نصب صحیح دوربین مدار بسته :

نحوه نصب صحیح دوربین مدار بسته

نکات کلی پیش از نصب

در این قسمت تعدادی از نکاتی که پیش از نصب سیستم امنیتی خود باید به آن ها توجه کنید گفته می شود :

 • شما باید به طور کامل قوانین نظارتی مختص شهر و کشور محل سکونت خود را که استفاده از تجهیزات نظارتی تصویری را پوشش می دهند، بررسی کنید.
 • دوربین های خود را بیشتر جلوی درب های ورودی و خروجی و همچنین پنجره ها قرار دهید زیرا بر اساس آمار جرائم، این نقاط رایج ترین محل های ورود سارقان هستند.
 • مطمئن شوید که دوربین شما فقط محدوده ی خانه یا مغازه ی خودتان را پوشش می دهد و نه حریم همسایگانتان را. در برخی مواقع، اگر دوربین ها به درستی نصب نشوند آن ها می توانند به علت تجاوز به حریم خصوصی خود علیه شما پرونده تشکیل دهند.
 • با دقت محل دوربین های خود را تعیین کنید تا از بهترین و باکیفیت ترین پوشش دهی بهره مند شوید و از دستکاری شدن دوربین ها توسط افراد موذی و خرابکاری آن ها جلوگیری کنید.
 • یک طراحی استراتژیک برای جاگذاری سیم کشی خود داشته باشید . در صورت لزوم، تا حد ممکن سیم ها و کابل ها را پنهان کنید تا از به خطر افتادن و دیده شدنشان جلوگیری کنید.

 

ایده ی ایجاد کردن سوراخ هایی در دیوار خانه تان برای عبور دادن کابل های ویدیویی و کابل های برق سیستم امنیتی دوربین مدار بسته ممکن است دلهره آور به نظر برسد اما بسیاری از سیستم های امنیتی دارای بسته های جامعی هستند که نصب و تنظیم سیستم را برای شما بسیار آسان می کنند. این مطلب را بخوانید تا برای خریدن و نصب سیستم دوربین مدار بسته ی خود شما را راهنمایی کند .

 

بخش اول : آماده سازی خانه

 1. طرحی از منطقه ای که به نظارت احتیاج دارد تهیه کنید .

نحوه نصب دوربین مداربسته

                                

 

این که تمام اتاق ها و نقاط خانه تحت نظارت باشند هم هزینه ی بالایی دارد و هم بیهوده است بنابراین لازم است نواحی ای که می خواهید بیشتر تحت نظارت باشند را اولویت بندی کنید. طرح حدودی خانه خود را بکشید و یا طرح کلی خانه تان را چاپ کنید و نقاط نصب دوربین ها را در آن مشخص کنید. هنگامی که این کار را انجام دادید، هر نقطه را بررسی کنید تا چیزی جلوی پوشش دهی آن را نگیرد و بهترین چشم انداز ممکن را داشته باشد. احتمالاً نقاط مورد نظر شما برای نصب دوربین مناطق زیر باشد :

 • درب های ورودی و خروجی
 • پنجره هایی که رو به خیابان نیستند
 • نواحی بزرگ و معمولی ( شامل آشپزخانه، اتاق پذیرایی و … )
 • مسیر های ورود به پارکینگ
 • حیاط ها
 • راه پله ها

 

 

 1. پکیج درستی که متناسب با خواسته هایتان است را بخرید .

                                    نصب دوربین

شما می توانید هر قطعه را به صورت جداگانه تهیه کنید اما معمولاً خریدن بسته ی جامع سیستم های امنیتی راحت تر و به صرفه تر است. سیستم شما دست کم دارای یک الی سه دوربین، DVR ( ضبط کننده ی دیجیتالی ویدئو )، سیم های لازم ( کابل های سیامی و NBC ) و سیم های برق می باشد. اگر بخواهید ناحیه ی وسیعی را نظارت کنید، دوربین های بی سیم که روی دیوار نصب می شوند می توانند پاسخگوی نیازتان باشند.

 

 1. تعداد دوربین های مورد نیاز خود را به صورت جداگانه تهیه کنید .

                           نصب سیستم امنیتی

هنگامی که می دانید به چه تعداد دوربین نیاز دارید، باید به این هم فکر کنید که چه نوع دوربینی می خواهید. با وجود این که همواره می توانید هر بخش را به صورت جداگانه بخرید، اما خریدن سِت نظارتی کامل برای نصب معمولاً ارزان تر و آسان تر است. ویژگی هایی که در ادامه توضیح داده می شود به طور واضح روی جعبه ی محصول نوشته شده است.

 • سیمی و بدون سیم : نصب دوربین های بی سیم در خانه راحت تر است و به سوراخ کردن دیوار ها و عبور دادن کابل ها نیازی ندارد اما کیفیت آن ها می تواند آنقدر از سطح متوسط پایین تر باشد که با تصویر گیرنده تفاوت زیادی داشته باشد. اگر می خواهید منطقه ی وسیعی را پوشش دهید دوربین سیمی نصب کنید اما بیشتر افراد نصب دوربین های بی سیم در خانه را راحت تر می دانند.
 • داخلی یا بیرونی : دوربین هایی که برای محیط های بیرونی ساخته نشده اند به سرعت در مواجهه با رطوبت و باران می شکنند، بنابراین اطمینان یابید که دوربین درستی را انتخاب کرده اید.
 • حساسیت به حرکت : بعضی از دوربین ها تنها هنگامی که حرکتی احساس کنند شروع به ضبط می کنند، اگر تنها زمانی که فردی داخل اتاق است فیلم گرفته شود مقدار زیادی فضا و انرژی هم حفظ می شود.
 • کنترل از راه دور : بسیاری از دوربین های گران قیمت از طریق برنامه یا اپلیکیشن خاص خود دارای قابلیت نمایش دادن فیلم بر روی تلفن همراه و یا لپ تاپ شما در هر نقطه از دنیا هستند تا مشاهده ی خانه تان را برایتان ممکن سازند.

 

 1. برای داشتن دوربین مداربسته ابتدا یک دستگاه ضبط فیلم و مانیتور نصب کنید .

                    دوربین مداربسته

برای ذخیره سازی و دیدن فیلم، شما به یک ضبط کننده ی ویدیو ی دیجتالی (DVR) نیاز دارید. این دستگاه تمام تصاویر ویدیویی را دریافت کرده و روی یک مانیتور که اغلب یک تلویزیون کوچک و یا یک نمایشگر کامپیوتر است، آن را به نمایش در می آورد. DVR ها دارای حافظه ی ذخیره سازی متفاوتی هستند که به آن ها اجازه می دهد از صدها ساعت گرفته تا یک روز فیلم را ذخیره کنند.

ضبط کننده ی ویدیوی اینترنتی (NVR) و ضبط کننده های آنالوگ (VCR) هم برای خرید در دسترس هستند که همانند  DVR عمل می کنند و به جای استفاده از یک هارد دیجیتالی، برای ذخیره سازی یا از سیگنال های اینترنتی استفاده می کنند (NVR) و یا از نوار فیلم های خالی (VCR).

 

 1. سیستم خود را پیش از نصب دوربین امتحان کنید .

                           دوربین

پیش از این که هریک از قطعات را نصب کنید، اطمینان یابید که کابل ها، DVR، دوربین ها و مانیتور به خوبی کار می کنند.

 

بخش دوم : نصب دوربین

 1. نقطه ای بلند با دامنه دید گسترده برای نصب دوربین خود انتخاب کنید .

                       انواع دوربین

بهترین نقطه ی هر اتاقی گوشه ی دیوار یعنی جایی است که دیوارها و سقف به همدیگر متصل می شوند. مطمئن شوید که تمام ورود و خروج ها را به طور واضح می بینید و دوربین به پریز برق نزدیک است.

اگر دوربین را بیرون نصب میکنید آن را به اندازه ی کافی بالا نصب کنید تا به راحتی دستکاری نشود.

 

 1. دوربین خود را به دیوار نصب کنید .

                  نصب دوربین مداربسته        

دوربین ها دارای پد های چسبناکی هستند که آن ها را به دیوار متصل می کند اما متصل کردن دوربین به دیوار با پیچ ایمن ترین راه برای متصل ماندن طولانی مدت دوربین شما به دیوار است. با وجود این که دوربین ها متفاوتد اما روش نصب بیشتر آن ها یکسان است :

 • پایه را روی نقطه ی دلخواه قرار دهید.
 • با استفاده از یک جسم تیز محل هر یک از پیچ ها را روی دیوار مشخص کنید.
 • با استفاده از یک دریل برقی جای هر یک از پیچ ها را سوراخ کنید.
 • هریک از پیچ ها را با چکش به داخل سوراخ ها وارد کنید.
 • پیچ های پایه را به دیوار محکم کنید.
 • دوربین را در محل مورد نظر خود قرار دهید.

 

 

 1. دوربین خود را به یک منبع برق متصل کنید .

                             اتصال دوربین

معمولاً دوربین ها دارای یک آداپتور هستند که به یک پریز برق عادی متصل می شود. انتهای گرد و کوچک آن را به ورودی برق در پشک دوربین وصل کرده و انتهای دیگر آن را به پریز وصل کنید. اگر آداپتور شما شکسته و یا گم شده است به نمایندگی دوربین خود زنگ بزنید.

 1. سیم دوربین (سیمی) خود را به DVR متصل کنید .

                           دوربین مداربسته

تجهیزات نظارتی با استفاده از فیش BNC متصل می شوند. استفاده از کابل های BNC بسیار راحت است. هر دو سر آن ها یک شکل است و شما تنها آن ها را به ورودی مناسب متصل می کنید و برای محکم کردن آن یک پیچ کوچک موجود در انتهای آن را می پیچانید. یک انتهای آن را به خروجی دوربین و انتهای دیگر را به یکی از ورودی های DVR متصل کنید.

توجه کنید که فیش را به کدام ورودی متصل کردید. برای مشاهده ی ویدیو ی دوربین، دستگاه ضبط کننده ی شما باید روی این ورودی تنظیم شود.

اگر کابل شما دارای فیش NBC نمی باشد، می توانید یک تبدیل NBC خریداری کنید. این تبدیل می تواند به انتهای کابل شما متصل شده و آن را با NBC سازگار کند.

 

 1. دوربین های بی سیم خود را به کامپیوترتان متصل کنید .

                            نحوه نصب دوربین مداربسته

دوربین های بی سیم معمولا با یک سی دی نرم افزار همراهند که شما برای مشاهده ی تصاویر خود به نصب آن نیاز دارید. دستورالعمل های روی مانیتور را دنبال کنید تا به دوربین های خود دسترسی پیدا کنید.

 • بعضی از دوربین ها دارای یک گیرنده ی کوچک هستند که از طریق درگاه USB به کامپیوترتان متصل می شود. از اتصال درست آن اطمینان حاصل کنید.
 • اگر دوربین شما دارای آدرس IP (پروتکل اینترنت) می باشد آن را یادداشت کنید. با نوشتن این آدرس در هر مرورگری می توانید از راه دور دوربین های خود را مشاهده کنید.

 1. مانیتور را به DVR متصل کنید .

                         دوربین مداربسته

این اتصال معمولاً از طریق کابل BNC صورت می گیرد اما برخی از DVR ها میتوانند از طریق کابل های HDMI و یا کواکسیال هم متصل شوند. از فیش مورد نظر خود استفاده کرده و یک انتهای آن را به درگاه خروجی DVR و انتهای دیگر را به ورودی مانیتور متصل کنید.

 • شما می توانید به تعداد خروجی های موجود در دستگاه DVR خود دوربین به آن متصل کنید و دستگاه به صورت خودکار تصاویر همه ی آن ها را ضبط خواهد کرد.
 • دقت کنید که کدام دوربین را به کدام ورودی مانیتور متصل کردید تا در هنگام مشاهده ی تصاویر ورودی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 

 1. عیب یابی همه ی اتصالات

                           

نمایشگر دوربین

دوربین، DVR و مانیتور همگی به یک منبع قدرت (برق) متصل و روشن هستند. اطمینان یابید که تمام کابل ها محکم متصل شده اند و شما ورودی درستی را بر روی مانیتور و DVR خود انتخاب کرده اید. بعضی از مانیتور ها می توانند تصاویر تمام دوربین ها را به صورت همزمان نشان دهند اما برخی دیگر دارای دکمه ی درگاه هستند و به شما این اجازه را می دهند که با تعویض درگاه دوربین های مختلف را مشاهده کنید.

 

بخش سوم : یک پارچه کردن  سیستم نظارتی

 1. یک شبکه ی نظارتی مرکزی ایجاد کنید .
                            شبکه نظارتی مرکزی

وقتی شما دوربین های زیادی را سیم کشی و نصب کرده اید، باید جایی باشد که تمام تصاویر ضبط شده را در DVR شما جمع آوری کند. این محل باید به راحتی قابل دسترسی باشد و جایی باشد که از هر جای خانه به راحتی بتوانید سیم ها را به طرف آن عبور دهید. پشت بام ها، دفاتر و رهیاب های اینترنی همگی محل های خوبی به عنوان پایگاه سیتم نظارتی شما هستند.

شما فقط به یک DVR برای تمام دوربین های خود نیاز دارید.

 

 1. برای سیم کشی مؤثر سیستم خود از کابل های سیامی استفاده کنید .

                            کابل های سیامی

رایج ترین کابل های مورد استفاده در سیستم های نظارتی کابل های سیامی هستند که شامل دو کابل به هم پیوسته هستند. یکی از آن ها برای برق و دیگری برای ویدیو است. این به آن معناست که برای نصب هر دوربین فقط باید یک سیم را از خانه ی خود عبور دهید. این سیم ها معمولاً به عنوان RG59 و RG6 به فروش می رسند.

 • کابل مشکی_قرمز برای برق است. قرمز قطب مثبت و مشکی قطب منفی است.
 • کابل تکی استوانه ای برای ویدیو است. انتهای هر یک از آن ها به یک کابل BNC و یا کواکسیال متصل است.
 1. از یک جعبه ی منبع تغذیه استفاده کنید تا برق تمام دوربین ها را از طریق یک پریز تامین کنید .
                                   منبع تغذیه

جعبه های تغذیه به شما این اجازه را می دهد که تمام دوربین های خود را از طریق یک پریز برق تغذیه کنید. آن ها دارای درگاه های مختلف هستند و برای تامین برق دوربین های نزدیک به هم و یا دوربین هایی که از پریز برق دورند بسیار مناسب هستند. با این وجود ، شما به میزان طویلی سیم احتیاج دارید تا هر دوربین را به این جعبه متصل کنید.

 • پیش از آن که جعبه را به برق وصل کنید دوربین ها را متصل کنید.
 • دقت کنید که جعبه ی تغذیه به اندازه کافی بزرگ باشد که بتواند برق تک تک دوربین هایتان را تامین کند.

 

 1. هر کابل ویدیویی دوربین را به یک درگاه جداگانه ی DVR متصل کنید .

                          دی وی ار

دستگاه DVR شما می تواند همزمان چندین دوربین را مدیریت کند و اجازه دهد که تنها با یک دستگاه فیلم تمام اتاق های خانه را ضبط کنید. سپس مانیتورتان تمام دوربین ها را همزمان نشان می دهد یا با تغییر درگاه می توانید دوربین دلخواهتان را مشاهده کنید.

 

 1. سیم های خود را پنهان کنید .

              سیم های دوربین مداربسته            

برای داشتن یک سیستم نظارتی حرفه ای شما می توانید سیم هایتان را از کنار دیوار به سمت مرکز نظارتی خود عبور دهید. مطمئن شوید که طرح دیوارهای خود، محل لوله ها و کابل ها را می دانید و سپس شروع به فیکس کردن سیم ها کنید.

 • اگر نمیتوانید با استفاده از دریل کابل ها را از دیوار رد کنید، با یک متخصص تماس بگیرید.
 • شما همچنین می توانید کابل ها را به دیوار متصل کرده و یا با استفاده از بست فلزی به زمین متصل کنید.
 1. با یک متخصص امنیت خانه تماس بگیرید تا سیستم سفارشی دلخواهتان را نصب کنید .

                           نصاب دوربین مداربسته

شرکت های بسیاری برای نصب دوربین ها، سنسور های حرکتی و سیستم تماس اضطراری خودکار به شما، وجود دارند. اگر خانه ی بزرگی دارید و یا امکانات بیشتری مانند سنسور های حرکتی و یا سیسم های هشدار دهنده می خواهید، به یک شرکت امنیتی نزدیک به خود زنگ بزنید.

دوره های آموزش نصب دوربین مدار بسته به طور کاملا عملی ویژه بازار کار در مجتمع آموزشی فنی پایتخت برگزار می گردد.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟