بررسی مشکلات متداولی که برای یخچال پیش می آید

یخچال

در ادامه برای یخ زدن میوه ها و مواد غذایی داخل یخچال علت ها و راه حل هایی عنوان شده است که از بالا به پایین، به ترتیب از محتمل ترین دلیل تا موردی که کمتر پیش می آید دلیل این مشکل باشد مرتب شده اند.بررسی مشکلات متداولی که برای یخچال پیش می آید :

یخچال

بررسی مشکلات متداولی که برای یخچال پیش می آید

ترموستات کنترل دما

ترموستات کنترل دما، میزان ولتاژ لازم را به کمپرسور، موتور فن اواپراتور و موتور فن کندانسور (در صورت امکان) هدایت می کند. اگر ترموستات کنترل دما به درستی کار نکند باعث می شود که سیستم یخچال مدت زمان طولانی تری از حد نرمال روشن بماند.

در نتیجه، داخل یخچال بسیار سرد خواهد شد. برای تشخیص خرابی ترموستات، تنظیمات آن را از پایین ترین دما به بالاترین دما تغییر دهید و سپس گوش کنید که آیا صدای تق تق از آن می آید؟

اگر ترموستات این صدا را می دهد احتمالاً خراب نشده است. اگر صدای تق تق از ترموستات شنیده نمی شود، سالم بودن ترموستات را با استفاده از مولتی متر بسنجید. اگر ترموستات کنترل دما تحت هیچ گونه تنظیماتی کار نمی کند، آن را تعویض کنید .

 

ترمیستور

ترمیستور بر دمای هوای داخل یخچال نظارت می کند و عدد دما را به صفحه ی کنترل ارسال می کند. سپس صفحه ی کنترل بر اساس دمایی که ترمیستور تشخیص می دهد میزان برق وارده به کمپرسور و فن اواپراتور را تنظیم می کند.

اگر ترمیستور خراب باشد، ممکن است کمپرسور و فن اواپراتور مدتی طولانی دائم کار کنند. در نتیجه یخچال بسیار سرد خواهد شد. برای تشخیص سالم بودن ترمیستور آن را با مولتی متر بسنجید. مقاومت ترمیستور باید متناسب با دمای یخچال تغییر کند. اگر مقاومت ترمیستور تغییر نمی کند و یا ترمیستور از کار افتاده است، آن را تعویض کنید.

 

صفحه ی کنترل دما

صفحه ی کنترل دما برای کمپرسور و موتورهای فن نیروی الکتریکی لازم را تهیه می کند. اگر صفحه ی کنترل خراب باشد، دائما به کمپرسور یا موتورهای فن نیروی الکتریکی ارسال می کند، در نتیجه هوای درون یخچال بسیار سرد خواهد شد.

معمولاً خرابی صفحات کنترل دما اشتباه تشخیص داده می شوند. قبل از این که صفحه ی کنترل را تعویض کنید، سایر قطعاتی را که احتمال عملکرد نادرستشان زیاد است بررسی و تعویض کنید.

 

صفحه ی کنترل اصلی

ممکن است صفحه ی کنترل اصلی خراب شود. با این، به ندرت پیش می آید که علت سردی بیش از حد یخچال صفحه کنترل باشد. قبل از این که صفحه ی کنترل را عوض کنید سایر قطعاتی را که خراب شدنشان رایج تر است بررسی و تعویض کنید. اگر هیچ یک از اجزا مشکلی نداشتند، اقدام به تعویض صفحه ی کنترل اصلی کنید.

 

سیستم تعدیل کننده

تعدیل کننده ی هوا باز و بسته می شود تا اجازه دهد مقدار صحیحی هوای خنک در نواحی مختلف یخچال جریان یابد. اگر تعدیل کننده باز بماند باعث می شود که هوای بسیار سردی داخل یخچال جریان پیدا کند. در نتیجه، بیش از حد سرد خواهد شد. تعدیل کننده را بررسی کنید و ببینید که خراب نشده باشد و یا باز نمانده باشد.

 

چرا یخچال به صورت دائمی کار می کند .

سیم پیچ های (کویل) کندانسور کثیف هستند .

کویل های کندانسور معمولاً در زیر یخچال قرار دارند. هنگامی که مبرد از آن ها عبور می کند، آن ها گرمای هوای یخچال را از بین می برند. اگر گرد و غبار روی کویل ها جمع شوند، یخچال باید بیشتر روشن بماند وکار کند تا گرما را از بین ببرد. اگر کویل ها خیلی کثیف باشند یخچال به صورت دائمی کار می کند. کویل های کندانسور باید سالی دو بار تمیز شوند.

 

دمای فریزر بالاتر از ۱۲- درجه ی سانتی گراد است

اگر دمای فریزر بالاتر از ۱۲- درجه ی سانتی گراد باشد یخچال به اندازه ی کافی سرد نخواهد شد. اگر یخچال به اندازه ی کافی سر نباشد باید بیشتر کار کند تا دما را پایین بیاورد در نتیجه یخچال به طور دائمی کار می کند.

دمای فریزر باید بین ۱۸- الی ۱۵- درجه ی سانتی گراد تنظیم شود. اگر دمای فریزر خیلی بالاست باید مطمئن شوید که کویل های کندانسور تمیز هستند و فن کندانسور به درستی کار می کند.

همچنین بررسی کنید که برفک روی کویل های اواپراتور جمع نشده باشد. اگر روی کویل های اواپراتور برفک زده باشد، احتمالاً بخشی از سیستم ذوب کننده ی یخ ها و برفک ها خراب شده است .

 

سیستم گرمایشی (هیتر) ذوب کننده ی برفک

سیستم گرمایشی ذوب کننده ی برفک در طول روز چندین بار روشن شود تا همه ی برفک های جمع شده روی کویل های اواپراتور را آب کند. اگر این سیستم خراب شده باشد، برفک های یخچال ذوب نخواهند شد و یخ زدگی کویل های اواپراتور را فرا خواهد گرفت.

اگر کویل های اواپراتور یخ زده باشند یخچال باید بیشتر کار کند تا گرمای هوا را از بین ببرد. در نتیجه یخچال برای کم کردن دمای هوا دائماً کار می کند. برای بررسی سالم بودن سیستم گرمایشی ذوب کننده ی برفک از یک مولتی متر استفاده کنید. اگر هیتر ذوب کننده یبرفک کار نمی کند آن را تعویض کنید.

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی به طور کاملا عملی و ویژه بازار کار در مجتمع آموزشی فنی پایتخت برگزار می گردد.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟