درخواست کارآموزی

نحوه تعمیر ماشین لباسشویی

همه ی ما اشتباهاتی مرتکب می شویم اما برخی از این اشتباهات عواقب سنگین تری به دنبال دارند. برای مثال گاهی یک اشتباه باعث از بین رفتن لباس هایتان و یا خراب کردن یک وسیله ی خانگی گران قیمت می شود.

به همین دلیل ما در ادامه راهنمای تشخیص یکی از مشکلاتی که معمولاً برای ماشین لباسشویی پیش می آید را همراه با راه حل هایی برای آن  فراهم کرده ایم تا بتوانید دوباره ماشین لباسشویی خود را به کار بیندازید.

تعمیر لباسشویی

ماشین لباسشویی آب را تخلیه نمی کند .

یکی از مشکلاتی که بیشتر از همه با آن مواجه می شویم این است که ماشین لباسشویی آب را تخلیه نمی کند. تخلیه نشدن آب لباسشویی در اکثر مواقع به دلیل انسدادفیلتر تخلیه و یا خراب شدن پمپ تخلیه است .

اولین کاری که در این مواقع باید انجام دهید تخلیه ی آب لباسشویی و نجات دادن لباس هایتان است. برای این کار انتهای شلنگ تخلیه را بیرون بیاورید و آن را داخل یک سطل بگذارید . سطل دیگری آماده کرده درصورت لزوم آن ها را با یکدیگر جا به جا کنید.

این مسئله ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد :

  • ممکن است شلنگ یا پمپ تخلیه ی آب با یک تکه لباس کوچک، یا چربی و ذرات رسوبی باقی مانده مسدود شده باشند .
  • شاید عملکرد لباسشویی دچار اختلال شده و چرخه ی شست و شو و خشک کن به درستی انجام نمی شود. در این مواقع لباسشویی معمولاً علامت خطا نشان می دهد. آن را در دفترچه راهنمای لباسشویی چک کنید و یا با نمایندگی آن تماس بگیرید تا متوجه شوید که مشکل کجاست .
  • ممکن است پمپ تخلیه ی آب شکسته باشد. (در این مواقع معمولاً لباسشویی صدایی ناخوشایند تولید می کند و یا اگر مشکل همین باشد شروع به چکه می کند).

راه حل ها

ماشین لباسشویی خود را مجدداً تنظیم کنید .

  • اول، باید یک تنظیم مجدد معمولی بر روی ماشین لباسشویی انجام دهید. سپس ماشین را خاموش کرده و از برق بکشید، یک دقیقه منتظر بمانید وسپس دوباره آن را روشن کنید.
  • اگر تغییری مشاهده نکردید می توانید یک ریسِت اساسی انجام دهید که شامل تنظیم مجدد تمام موارد نشان داده شده روی صفحه ی ماشین لباسشویی است. همچنین کمک گرفتن از یک متخصص فنی لوازم خانگی مفید خواهد بود. درب ماشین لباسشویی را در مدت ۱۲ ثانیه ۶ بار باز و بسته کنید. سپس، بدون اینکه لباسی داخل ماشین بیاندازید چرخه ی شست و شو/ خشک کن را راه بیاندازید تا ببینید که آیا مشکل حل شد. اگر تخلیه ی آب انجام شود یعنی مشکل برطرف شده است در غیر این صورت باید به سراغ راه حل رفع انسداد برویم .

رفع انسداد شلنگ تخلیه ی آب

  • ماشین لباسشویی را از برق بکشید. شما باید همیشه این کار را قبل از حرکت دادن ماشین و یا هرگونه تنظیم و اصلاح آن انجام دهید .
  • بررسی کنید که شلنگ تخلیه ی آب پیچ خوردگی یا خم شدگی نداشته باشد. این می تواند بر تخلیه ی آب ماشین تأثیر بگذارد و ممکن است سبب خطا در تخلیه شود .
  • حالا، شلنگ تخلیه را از پشت ماشین جدا کنید. شلنگ معمولاً با تعدادی پیچ متصل شده است. احتمالاً شما به یک نفر برای کمک نیاز خواهید داشت تا ماشین را از جای خود حرکت دهید و به دهانه ی شلنگ تخلیه دسترسی پیدا کنید .
  • مقداری آب وارد شلنگ کنید تا موادی که سبب انسداد شده اند خارج شوند. برای این کار میتوانید شلنگی را در بیرون از خانه به آن متصل کنید. همچنین می توانید از فنر لوله بازکنی، چوب نازک و یا یک شیء بلند برای هل دادن و راندن مواد مسدود کننده به بیرون استفاده کنید .

اگر نمی توانید به راحتی شلنگ تخلیه را باز کنید، بدون اینکه لباسی داخل ماشین بیاندازید آن را با بالاترین درجه حرارت آب راه اندازی کنید زیرا این کار ممکن است مواد مسدود کننده را شل کرده و به بیرون هدایت کند .

  • پس از آن که آب به صورت روان در شلنگ تخلیه جریان یافت آن را دوباره به ماشین لباسشویی متصل کنید. انتهای شلنگ تخلیه را بیشتر از ۱۲ سانتی متر داخل سوراخ تخلیه فرو نبرید تا از عملکرد صحیح لباسشویی خود مطمئن باشید و لوله دچار خمیدگی یا پیچ خوردگی نشود .

 

اگر هیچ یک از راه حل های گفته شده مشکل ماشین لباسشویی شما را برطرف نکرد، بهترین راه این است که به نمایندگی ماشین خود زنگ بزنید تا آن را برایتان تعمیر کنند .

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی به طور کاملا عملی در کلاس های مجهز توسط اساتید مجرب مجموعه آموزشی فنی پایتخت برگزار می گردد.