نحوه تعمیر آسانسور

تعمیرات آسانسور

دلایل زیادی وجود دارند که می توانند باعث عملکرد نادرست آسانسور شوند، از قدیمی بودن سیستم آن گرفته تا فرسوده شدن فلکه ی کششی (هرزگرد). ممکن است مشکلات زیادی برای تجهیزات آسانسور به وجود بیایند اما با بررسی و سرویس کردن منظم آسانسور می توان از از بروز مشکلات جلوگیری کرد.نحوه تعمیر آسانسور .

اگر به صورت منظم آسانسور را سرویس کنید می توانید در وقت خود صرفه جویی کنید و علاوه بر افزایش کارایی آسانسور، هزینه های ناشی از مصرف انرژی آن را نیز کاهش دهید.

تعمیرات آسانسور

هنگامی که متوجه شدید زمان توقف آسانسور شما دیگر مثل قبل متعادل نیست و یا نشانه هایی مبنی بر خرابی آن مشاهده کردید، این می تواند نشان دهنده ی فرسودگی آسانسور شما باشد.

برخی از مشکلات مانند داغ کردن سیستم، کاهش میزان برق رسانی، یا مصرف بیش از حد انرژی دارای علامت خاصی نیستند اما به صورت پنهانی باعث افزایش هزینه ها می شوند. با بررسی موتور و انجام تعمیرات کوچک می توانید میزان هزینه های غیرضروری و مدت زمان از کار افتادگی آسانسور را کاهش دهید.

در ادامه ی این مطلب تعدادی از مشکلات متداول آسانسورها و راه حل هایی برای جلوگیری از آن ها بیان شده است.

نحوه تعمیر آسانسور

  1. مشکل فرسایش فلکه ی کششی

فرسوده شدن فلکه ی کششی یا هرزگرد باعث می شود که اصطکاک بیشتری بین سیم بکسل و فلکه به وجود بیاید و در نتیجه میزان فرسایش فلکه روز به روز بیشتر شود.

راه حلی که در هنگام فرسوده شدن فلکه ی کششی به شما پیشنهاد می شود این است که برای جلوگیری از فرسوده شدن زود هنگام سیم بکسل فلکه ی هرزگرد را تعویض کنید.

ابتدا باید بررسی کنید که ارتباط میان فلکه و سیم بکسل مناسب باشد. می توانید از ابزارهای مخصوصی که به شما در بررسی بخش های مختلف آسانسور کمک می کنند استفاده کنید تا مطمئن شوید فلکه ی کششی به صورت متعاد کار می کند.نحوه تعمیر آسانسور :

 

  1. مشکلات برق رسانی

آسانسورهای تجاری برای حرکت به مقدار زیادی نیروی الکتریکی احتیاج دارند.

اگر ولتاژ برقی که به آسانسور می رسد به صورت ناگهانی افزایش یابد عملکرد موتور و یا حتی کل سیستم آسیب می بیند، بنابراین اگر موتور شما سابقه ی خراب شدن و عملکرد نادرست دارد بهتر است کیفیت سیستم برق رسانی خود را مورد سنجش قرار دهید.

راه حل این مشکل بررسی از طریق اشعه ی فروسرخ است :

استفاده از دمانگاری (ترموگرافی) فروسرخ می تواند همه ی تغییرات دمایی شدید را نشان دهد و قبل از این که برای سیستم مشکلی پرهزینه پیش آید نقاطی را که ممکن است منجر به بروز مشکل شوند را شناسایی کند.

در بررسی های کیفیت برق رسانی با استفاده از تصویر برداری فروسرخ، مشکلات رایجی از قبیل افزایش یا کاهش ولتاژ و فیوزهایی که هنگام فعالیت داغ می شوند قبل از این که منجر به خراب شدن موتور شوند به راحتی شناسایی می شوند.نحوه تعمیر آسانسور :

 

  1. آلودگی

پس از این که قطعات فرسوده می شوند ذرات فلزی ریزی جدا و پراکنده می شوند که به طرف قسمت های چرب کشیده می شود و باعث ایجاد اختلالات بیشتر در عملکرد آسانسور می شود.

اگر از روغن مناسبی برای روغن کاری آسانسور استفاده نکنید یا اتصالات فرسوده شده باشند این ها منجر به آلودگی (Contamination) خواهند شد.

 

راه حل مناسب این است که روغن و نحوه ی روغن کاری را مورد آنالیز قرار دهید :

از طریق تجزیه و آنالیز روغن می توانید به وجود آلودگی و یا فرسایش موتور پی ببرید.

 

دوره آموزش نصب آسانسور به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در کارگاه های مجهز مجتمع فنی پایتخت برگزار می شود.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟