طریقه نصب دزدگیر بر روی کامیون

نصب دزدگیر

طریقه نصب دزدگیر بر روی کامیون : دزدگیر اتومبیل سیستمی است که برای آگاه ساختن مالک اتومبیل از خرابکاری یا اقدام به نفوذ به وسیله نقلیه ای که در آن نصب شده، طراحی شده است. دزدگیر خودرو شامل یک دستگاه هشدار که در ماشین نصب می شود و یک کلید کنترل از راه دور می باشد . انواع اتومبیل ها دارای سیستم هشدار نصب شده در کارخانه هستند، اما اگر وسیله نقلیه شما زنگ خطر نداشته باشد یا بخواهید دزدگیر خود را ارتقا دهید، می توانید خودتان بر روی آن هشدار نصب کنید.

اگر کامیونی دارید که می خواهید آن را به سیستم هشدار مجهز کنید، لازم نیست برای این کار مکانیک یا هر نوع متخصص دیگری مربوط به این حوزه باشید، اما باید دانش اولیه در مورد قطعات خودرو و توانایی استفاده از آن را داشته باشید. در ادامه طریقه نصب دزدگیر بر روی کامیون را که به طور کامل و گام به گام بیان شده است دنبال نمایید. دوره آموزش نصب دزدگیر خودرو مجتمع فنی پایتخت 100% عملی ویژه بازار کار

دزدگیر خودرو چیست و چگونه عمل می کند

با توجه به این که امروزه شاهد سرقت های زیادی از خودروهای مختلف می باشیم، دزدگیر خودرو به یکی از سیستم های امنیتی پر کاربرد در جوامع مختلف تبدیل شده است. ساید تصور کنید که دزدگیرهای خودرو تنها برای اتومبیل های کوچک سواری به کار می رود اما باید بدانید که کامیون ها و ماشین های سنگین نیز نیازمند دزدگیر می باشند. حتما در جاده های برون شهری دیده اید که در شب هنگام کامیون های بسیاری در کنار جاده توقف کرده و برای استراحت از ماشین خود بیرون آمده و خوابیده اند. در این گونه مواقع امکان سوء استفاده از موقعیت و سرقت این خودروها بسیار زیاد می باشد. البته امکان دارد که سارقین نسبت به سرقت وسایل جانبی مختلف کامیون ها مانند لاستیک ها و … نیز اقدام نمایند که آن هم می تواند خسارت بزرگی را به صاحبان ماشین ها وارد نماید.

به همین دلیل است که اهمیت نصب دزدگیر در کامیون ها به مراتب بیشتر از خودروهای سواری می باشد و نیاز است تا این افراد نسبت به نصب دزدگیرهای با کیفیت بر روی خودروی خود اقدام نمایند.

دزدگیرهای کامیون مانند سایر دزدگیرها از یک سیستم هشدار دهنده تشکیل شده اند و همچنین تعدادی سنسور و یک پنل مرکزی بر روی آنها قرار داده شده است. با نصب این قطعات بر روی خودرو، در صورتی که فردی قصد تجاوز به خودرو را داشته باشد سنسورها بلافاصله حرکت را تشخیص داده و با فرمان دادن به پنل مرکزی و پس از آن سیستم های هشدار دهنده، شروع به آژیر کشیدن می نمایند. دزدگیرهای خودرو دارای یک کنترل یا ریموت نیز می باشند که فرد می تواند از راه دور سیستم را کنترل کرده و آن را فعال و غیر فعال نماید.

دزدگیرهای خودرو شامل انواع مختلفی می باشند و بسته به هزینه ای که فرد می نماید می تواند امکانات متنوعی را بر روی دزدگیر خود داشته باشد. بسیاری از دزدگیرهای امروزی به شکل تصویری بوده و در صورتی که فرد در منزل خود حضور داشته باشد می تواند خودرو را به  صورت گرافیکی بر روی کنترل یا سوئیچ خود مشاهده نماید و از این طریق امنیت خودروی خود را بالاتر ببرد.

نحوه نصب دزدگیر بر روی کامیون

در صورتی که دارای کامیون و انواع ماشین های سنگین بوده و قصد نصب دزدگیر بر روی آن را دارید نیاز است تا مراحلی را دنبال کنید. در ادامه به این مراحل اشاره خواهیم کرد.

مرحله اول

در ابتدا نیاز است تا آژیر را نصب کنید. برای نصب آژیر هشدار بر روی کامیون این دستورالعمل را دنبال کنید:

یک قسمت نصب شده را در زیر کاپوت کامیون خود پیدا کنید. این قسمت باید حداقل 18 اینچ (46 سانتی متر) از منابع گرمای شدید موجود در خودرو مانند منیفولدهای اگزوز، هسته های بخاری و رادیاتورها فاصله داشته و در محفظه موتور بالا باشد.

پس از نصب آژیر هشدار در قسمت گفته شده نیاز است تا بلندگوی آژیر را به سمت پایین قرار دهید تا از آسیب رسیدن آن توسط آب جلوگیری کنید.

اگر احساس می کنید برای رسیدن یک سارق بالقوه دسترسی به هشدار در مکان گفته شده راحت است و ممکن است به آسانی به آن دسترسی پیدا کرده و اقدام به قطع نمودن آن نماید، بسته به نوع و مدل کامیون خود، می توانید آژیر سیستم هشدار را در گلگیر داخلی کامیون خود نصب کنید.

مشخص کنید که در پشت سطحی که قصد نصب آژیر را دارید چه چیزی وجود دارد. همچنین اطمینان حاصل کنید که هیچ خط، کابل یا سیمی وجود ندارد که پیچ های شما به آن وارد شود.

برای نصب آژیر بر روی سطح انتخابی خود از پیچ های فلزی یا مهره ها استفاده کنید. این کار باعث محکم شدن آژیر بر روی خودرو گشته و امکان باز شدن یا افتادن آن به راحتی، کاهش می یابد.

مرحله دوم

برای عبور سیم کشی هشدار اتومبیل، از طریق دیوار محافظ سرنشین، از طریق قسمت ماسک لاستیکی آن را سوراخ کنید.

مرحله سوم

سیم های آژیر را از طریق سوراخ های ایجاد شده به محفظه مسافر وارد کنید. این کار را با دقت زیادی انجام دهید و سیم کشی را به گونه ای انجام دهید که سیم ها به راحتی قابل مشاهده نباشند.

مرحله چهارم

سیم برق سیستم دزدگیر را از داخل کامیون، از طریق سوراخ سمت شوفر و باتری تغذیه کنید. باتری شما می تواند در ظرفیت های مختلفی تهیه گردد. معمولا در سیستم دزدگیر کامیون ها از باتری هایی که از ظرفیت بالایی برخوردار می باشند استفاده می گردد.

مرحله پنجم

پس از این که سیم برق دزدگیر را از سوراخ کابین شوفر رد نمودید نیاز است تا سیم برق را به باتری کامیون وصل کنید

ماژول کنترل را در داخل کامیون زیر داشبورد، جایی که پنل فرمان قرار دارد، نصب کنید.

باید از پیچ های فلزی یا مهره ها برای این کار استفاده کنید. مراقب باشید سطحی را انتخاب کنید که پشت آن خطوط یا سیم مهمی وجود نداشته باشد چرا که در صورت وجود این موارد ممکن است در نصب سیم های دزدگیر اختلال ایجاد نماید.

سیم ماژول کنترل داخلی را مرتب کنید. برای پایداری، سیم را درون یک نی نوشیدنی برش داده  شده قرار دهید.

مرحله هفتم

در ادامه نشانگر LED را نصب کنید.

در قسمت بالایی داشبورد کامیون خود، جایی که می خواهید نشانگر LED شما باشد را با استفاده از ابزار مناسب سوراخ کنید.

سیم های نشانگر LED را از طریق سوراخ به منبع تغذیه متصل کنید.

برای محکم نگه داشتن نشانگر LED بر روی مکان مورد نظر از نوار چسب استفاده کنید.

مرحله هشتم

پس از نصب ال ای دی ها بر روی داشبورد کامیون نیاز است تا سنسورهای سیستم هشدار را نصب نمایید. تصمیم بگیرید که می خواهید سنسورهای خود را در کجا قرار دهید و آنها را به همان روش نشانگر LED وصل کنید. برای این کار باید سوراخ هایی را ایجاد کرده و سنسورها را با استفاده از نوار چسب در مکان مورد نظر محکم نمایید.

مرحله نهم

پس از این که آژیرها در محل خود نصب شدند، ال ای دی و سنسور نیز بر روی داشبورد و با استفاده از چسب محکم گشتند نیاز است تا آژیر، نشانگر LED، سنسور و سیم های برق را به ماژول کنترل برسانید. این قسمت ها را در موقعیت مناسب خود متصل کنید. برای محکم کردن اتصالات از یک ابزار چین دار و از نوار برق برای محافظت از اتصالات استفاده کنید.

مرحله دهم

با اتصال سیم های اتصال به زمین در ماژول کنترل، نصب دزدگیر اتومبیل خود را به پایان برسانید.

همانطور که مشاهده کردید طریقه نصب دزدگیر بر روی کامیون به طور کامل و جامع بیان گردید و حتما متوجه شده اید که برای انجام این کار نیاز به دقت و تمرکز بالایی می باشد. با کمی تمرکز و دقت می توان این کار را انجام داد اما اگر فکر می کنید که برای نصب دزدگیر بر روی کامیون خود تخصص کافی را ندارید نیاز است تا از تخصص یک نصاب دزدگیر استفاده کرده تا این دستگاه را به بهترین وجه ممکن بر روی خودروی شما نصب نماید.

مجتمع فنی پایتخت برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش مکانیک خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو و … می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟