سیستم تلفنی سانترال PBX و نحوه ی عملکرد آن

سیستم تلفنی PBX و نحوه ی عملکرد آن

سیستم تلفن PBX (مخفف سیستم مبادله ی انشعاب خصوصی که به آن سانترال نیز گفته می شود) یک شبکه ی تلفن خصوصی است که در شرکت های متوسط الی بزرگ نصب می شود تا بدون دردسر و مقرون به صرفه تر از اتصال خطوط تلفن مجزا به هر یک از تلفن های داخل شرکت، برقراری ارتباط میان بخش ها و شعبه های آن را ممکن سازد.

برای تاجران و صاحبان شرکت ها که در رابطه با سیستم ارتباط از راه دور تصمیم می گیرند، PBX می تواند بهترین انتخاب ممکن باشد. هزینه های مربوط به نصب سیستم PBX متناسب با تعداد انشعاباتی که هر شرکت به آن نیاز دارد متفاوت است.

این سیستم چگونه کار می کند؟

سیستم سانترال یا PBX نه تنها پیچیدگی های وجود چندین خط تلفن در یک شرکت را برطرف کرد بلکه به شما این اجازه را می دهد که با گرفتن یک شماره مثلاً ۳ یا ۴ به فرد یا بخش مورد نظر خود در شرکت دسترسی پیدا کنید.

نحوه ی عملکرد سیستم PBX این گونه است که تماس های انتقال یافته از یک شبکه ی تلفن عمومی به شبکه ی خصوصی را دریافت کرده و می پذیرد. با وجود این که در گذشته سیستم های PBX دارای سیم کشی بودند اما امروزه بسیاری از آن ها به صورت IP یا تحت شبکه ی اینترنت هستند.

این پیشرفت از فناوری VOIP برای ارسال تماس ها از طریق اینترنت استفاده می کند و PBX را به یک سیستم مجازی تبدیل می کند. فایده ی مجازی شدن سیستم PBX بر مبنای کامپیوتر این است که ویژگی های پیشرفته ی بیشتری به آن می افزاید و زمینه ی شخصی سازی را بهتر فراهم می کند.

با وجود سیستم IP- PBX، تا هر جا که دسترسی به اینترنت وجود دارد می توان بر تعداد تلفن های متصل به شبکه افزود. با استفاده از شبکه های بی سیم، دفترها و تلفن های جدید با سرعتی زیاد می توانند تحت پوشش شبکه قرار گیرند بدون این که با محدودیت های فیزیکی خطوط تلفن قدیمی مواجه شوند.

یک شرکت چه از نوع قدیمی سیم کشی شده ی PBX استفاده کند و چه از نوع جدید و بی سیم آن، اساس عملکرد این سیستم یکسان خواهد بود. هنگامی که تماسی دریافت می شود، از طریق ایستگاه کنترل مرکزی مسیریابی می شود.

هر تماس دریافتی دارای یک کد است. به دلیل این که یک سیستم PBX مجهز به چندین تلفن است، این قابلیت را دارد که به صورت همزمان چند تماس ورودی را مدیریت و مسیریابی کند. سیستم PBX برنامه ریزی می شود و در آن به هریک از تلفن های داخل شرکت یک عدد داده می شود.

معمولاً در ابتدای تماس برای فرد تماس گیرنده یک صدای ضبط شده پخش می شود و پس از این که فرد شماره ی مربوط به بخش مورد نظر خود را یافت با شماره گیری آن عدد، سیستم PBX تماس را به تلفنی که دارای آن کد است انتقال می دهد و در انتظار تماس بعدی می ماند.

پیشرفت سیستم PBX

در قرن بیستم، سیستم مبادله ی انشعابات خصوصی به صورت آنالوگ اداره می شد اما اکنون سیستم PBX دیجیتالی شده است.

علی رغم این که در گذشته سیستم PBX دارای یک اپراتور بود که به صورت دستی و از طریق کابل پچ تماس ها را به بخش های مختلف وصل می کرد، با گذشت ده ها سال پیشرفت های عمده ای در آن دیده می شود.

برای مثال زمانی که این سیستم از فناوری آنالوگ استفاده می کرد تعداد خطوط تلفنی که تحت شبکه بودند بسیار کمتر بود اما امروزه سیستم PBX دیجیتال می تواند خطوط تلفن بیشتری را تحت پوشش قرار دهد و امکان برقراری ارتباط با خطوط خارجی بیشتری را فراهم کند.

سیستم VOIP

بعضی از سیستم های PBX به فناوری VOIP یا همان پروتکل انتقال صدا از طریق اینترنت متکی هستند. سیستم VOIP تماس های تلفنی را به مجموعه ای از داده ها تبدیل کرده و آن ها را به یک کامپیوتر ارسال می کند.

در مقایسه با PBX های معمولی سیستم های VOIP یا IP هزینه ها را کاهش می دهند زیرا هم برای تماس های تلفنی و هم برای جمع آوری داده ها از یک شبکه ستفاده می شود و سیستم PBX هم به جای سوئیچ برد مرکزی ارای یک سرور مرکزی است. تلفن های داخل شرکت برای اتصال به سرور به یک قطعه ی سخت افزاری یا یک نرم افزار نیاز دارند.

دوره آموزش نصب سانترال به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در مجتمع فنی پایتخت برگزار می شود.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟