خطای برقراری ارتباط PLC به چه معناست؟ – plc چیست؟

plc

یک کنترل کننده ی منطقی برنامه پذیر یا PLC در محیط های صنعتی و یا تجاری یافت می شود. که از آن  معمولاً برای کنترل تجهیزات الکترومکانیکی موجود در تأسیسات پیچیده از جمله خط تولید استفاده می شود اما می توان برای مقاصد ساده تر مانند خاموش و روشن کردن چراغ های یک شرکت یا کارخانه چه در طول روز و چه در هنگام شب نیز از آن استفاده کرد.خطای برقراری ارتباط PLC به چه معناست؟ – plc چیست؟

خطای برقراری ارتباط در PLC زمانی رخ می دهد که PLC به درخواست های برقراری ارتباط پاسخی ندهد و یا به این گونه درخواست ها پاسخی منفی بدهد.

خطای برقراری ارتباط ممکن است بین کامپیوتر برنامه پذیر و دستگاه هایی که این کامپیوتر آن ها را کنترل می کند رخ دهد و یا زمانی اتفاق بیفتد که یک کارشناس فنی می خواهد دستگاه را از راه دور برنامه ریزی کند.

خطای برقراری ارتباط PLC به چه معناست؟ – plc چیست؟

کد های خطا

                             plc 

کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر توسط شرکت های مختلف تولید می شوند و برای اهداف خاصی طراحی شده اند. هر شرکت دارای مجموعه ای از کدهای خطا است که مختص PLC های تولید شده در همان شرکت می باشند.

مثلاً خطا در زمان بندی (timeout) باعث می شود که دستگاه نتواند به درستی ارتباط برقرار کند، خطای Checksum زمانی رخ می دهد که بسته ی ارتباطی در اندازه ی نادرستی است.

یکی دیگر از خطاهای برقراری ارتباط زمانی رخ می دهد که PLC به آخرین پیام درخواست جوابی ندهد و یا زمانی برای پاسخگویی به آن درخواست نداشته باشد.

 

ارتباطات

PLCها می توانند از طریق مجموعه ای از پورت ها و یا با وصل کردن یک دستگاه نظارتی به پورت مودم RS-232 در PLC با دیگر تجهیزات ارتباط برقرار کنند.

اگر  دهانه ی سیمی که به درگاه مودم متصل شده است در داخل آن خوب جا نیفتاده باشد و محل اتصال محکم نباشد این مسئله می تواند زمانی که سعی دارید با تلفن همراه یا یک وسیله ی ارتباطی دیگر به دستگاه دسترسی پیدا کنید، باعث خطا در برقراری ارتباط شود.

هنگامی که PLC به یک دستگاه نظارت از راه دور متصل می شود، کارشناسان فنی می توانند از راه دور آن را برنامه ریزی کنند، داده ها را ارسال یا دریافت کنند و گزارش عملکرد PLC را مشاهده کنند.

 

خرابی قطعات

خراب شدن برد ارتباطات داخل PLC نیز می تواند باعث خطا در برقراری ارتباط شود.

اگر در حین ارتباط خطای دریافت یا انتقال (receive or transmit) رخ دهد، دریافت و انتقال همه ی داده ها  توسط PLC  با مشکل مواجه می شود. خطا های ارتباطی دیگر ممکن است به خاطر خراب بودن کابل های ارتباطی و یا نفوذ آب به محل اتصال کابل ها رخ دهد.

معمولاً همه ی این نوع خطاها با بررسی چشمی و دقیق دستگاه برطرف می شوند نه با دسترسی به سیستم از راه دور.

 

نرم افزار و بین افزار

در همه ی تجهیزات کامپیوتری، برای جلوگیری از بروز خطا در برقراری ارتباط و دیگر مشکلات باید نرم افزاری که برای سیستم استفاده می شود با کل تجهیزاتی که با آن ها مرتبط است سازگار و همچنین به روز باشد.

اگر دستگاه را به گونه ای تنظیم کنیم که به صورت خودکار به دنبال به روز ترین نسخه ی سخت افزار و نرم افزار گشته و آن ها را به روز رسانی کند از وقوع خطاها پیشگیری کرده ایم.

قطع برق هم می تواند روی PLC تأثیر بگذارد و ممکن است برای جلوگیری از خطا در برقراری ارتباط و عملکرد صحیح PLC لازم شود که دستگاه را دوباره راه اندازی کنید تا مجدداً تنظیم شود.

 

دوره آموزش plc به صورت عملی ویژه علاقمندان برای ورود به بازار کار در مجتمع فنی پایتخت در کارگاه های مجهز و توسط اساتید مجرب برگزار می شود.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟