بُرد آردوینو از چه اجزایی تشکیل شده است؟

برد آردوینو

انواع مختلفی از بردهای آردوینو وجود دارند که برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. برد آردوینو از چه اجزایی تشکیل شده است؟ از انواع آردوینو می توان به آردوینو UNO، آردوینو لیلی پد، آردوینو مینی، آردوینو مگا، و آردوینو نانو اشاره کرد.

اجزای تشکیل دهنده ی بعضی از آن ها با آن چه که در ادامه گفته می شود کمی متفاوت است اما اکثراً بردهای آردوینو بیشتر این اجزا را دارند. اگر می خواهید با قطعات الکترونیکی آشنا شوید اما در این زمینه دانش و تجربه ای ندارید بهتر است از آردوینو شروع کنید.

برد آردوینو

برد آردوینو از چه اجزایی تشکیل شده است؟

همان طور که گفتیم آردوینوی UNO تنها نوع آردوینو نیست اما در زمان های اخیر برد UNO تقریبا هم معنی با آردوینو شده است. اجزای اصلی تشکیل دهنده ی آردوینوUNO عبارت است از :

  • کانکتور USB
  • پورت اتصال به منبع تغذیه یا جک تغذیه (USB/ Barrel Jack)
  • میکروکنترلر
  • انواع پین ها (GND، ۳v & 5v، آنالوگ، دیجیتال، PWM، AREF)
  • دکمه ی ریست
  • نوسان ساز یا اسیلاتور کریستالی
  • تراشه ی اینترفیس USB
  • نشانگر برق LED ها
  • LED های TX RX
  • تنظیم کننده ی ولتاژ

اکنون می خواهیم نگاهی کوتاه به هر یک از اجزای تشکیل دهنده بیاندازیم.

کانکتور USB

برد

این بخش یک پورت USB است که از آن برای وارد کردن برنامه از آردوینو IDE به برد آردوینو استفاده می شود. همچنین، از طریق این درگاه می توان برد را به منبع تغذیه متصل کرد.

 

جک تغذیه

هر آردوینو برای اتصال به برق به یک درگاه نیاز دارد. آردوینوی UNO می تواند از طریق کابل USB کامپیوتر تغذیه شود یا توسط یک آداپتور که انتهای آن به جک تغذیه وصل می شود مستقیماً به منبع برق متصل گردد.

هشدار : هرگز از منبع تغذیه ای با ولتاژ بالاتر از ۲۰ ولت استفاده نکنید چرا که در این صورت انرژی بیش از اندازه به آردوینو وارد شده و سبب خرابی آن می شود. ولتاژ پیشنهادی برای بیشتر مدل های آردوینو بین ۶ الی ۱۲ ولت است.

معمولاً آردوینو های UNO با ۵ ولت انرژی فعالیت می کنند اما حداکثر ولتاژی که می تواند تحمل کند ۲۰ ولت است. زمانی که ولتاژ بالاتری بر روی برد اعمال می شود، تنظیم کننده ی ولتاژ که بین کانکتور USB و جک تغذیه قرار دارد از برد در برابر سوختن محافظت می کند.

 

میکروکنترلر

                     تعمیرات برد              

این قطعه مهمترین تراشه ی مستطیلی مشکی است که دارای ۲۸ پین می باشد. به این قطعه باید به چشم مغز آردوینوی خود نگاه کنید. میکروکنترلری که روی برد UNO استفاده می شود Atmega328P است که از این اجزا تشکیل شده است: فلش مموری ۳۲ کیلوبایتی، RAM 2 کیلوبایتی، CPU که آن چه که در داخل دستگاه می گذرد را کنترل می کند.

این قطعه دستورالعمل های برنامه را از فلش مموری می گیرد و آن را با کمک RAM اجرا می کند؛ و آخرین قطعه حافظه ی فقط خواندنی قابل برنامه ریزی پاک شونده با الکتریسیته (EEPROM) 1 کیلوبایتی است. این یک حافظه ی غیرفرار است و حتی بعد از ریست و ری استارت دستگاه داده ها را نگه می دارد.

 

انواع پین ها

پین ها محلی برای اتصال سیم ها هستند تا بتوانید یک مدار ایجاد کنید. آن ها معمولاً یک سر پلاستیکی مشکی دارند که به شما اجازه می دهند به صورت مستقیم سیم را به بُرد وصل کنید. هر برد آردوینو از پین های متعددی تشکیل شده است که نوع آن ها کنارشان برچسب شده است و هر یک دارای نقش های متفاوتی هستند.

برد

دکمه ی ریست

زمانی که این دکمه فشرده می شود، به پین ریست در میکروکنترلر سیگنال هایی فرستاده می شود، و در نتیجه برنامه دوباره از اول اجرا می شود.

 

اسیلاتور کریستالی

                                   

این یک اسیلاتور (نوسان ساز) کریستالی است که ۱۶ میلیون بار در ثانیه تیک تاک می کند. در هر تیک تاک، میکروکنترلر یک کار انجام می دهد مانند، جمع، تفریق و غیره.

 

تراشه ی اینترفِیس USB

برد

به این قطعه به عنوان یک مترجم سیگنال نگاه کنید. این تراشه سیگنال های سطح USB را به سطحی که برد آردوینوی UNO بتواند آن را بفهمد ترجمه می کند.

 

LED های TX و RX

TX مخفف انتقال (transmit) و RX مخفف دریافت (receive) است. این ها لامپ های led نشانگری هستند که هر موقع برد آردوینو درحال انتقال یا دریافت داده ها است چشمک می زنند.

 

تنظیم کننده ی ولتاژ

تنظیم کننده ی ولتاژ بخشی از آردوینو نیست که شما با آن سروکار داشته باشید. اما دانستن این که بخشی از آردوینو است و چه کاری انجام می دهد خالی از لطف نیست. تنظیم کننده ی ولتاژ همان گونه که از نام آن پیداست میزان ولتاژ مجاز برای ورود به برد آردوینو را  کنترل می کند.

به این فطعه باید به عنوان یک دربان بنگرید زیرا مقدار ولتاژ اضافی را که ممکن است به برد آسیب بزند باز می گرداند. البته این تنظیم کننده محدودیت هایی هم دارد بنابراین برد آردوینوی خود را به منبع با ولتاژ بالاتر از ۲۰ ولت متصل نکنید.

دوره آموزش تعمیرات برد به صورت تخصصی در مجتمع فنی پایتخت در کارگاه های مجهز توسط اساتید مجرب برگزار می شود.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟