بررسی مشکلات مربوط به درب های اتوماتیک در گاراژها

درب های اتوماتیک

این که متوجه شویم همه ی قسمت های یک سیستم اتوماتیک چگونه با هم همکاری می کنند تا یک درب سنگین را به طرف بالا باز کنند و آن را به آرامی ببندند تا اگر به طور احتمالی کسی در مسیر حرکت در ایستاده باشد به او آسیبی نرسد و فرصت جا به جا شدن را داشته باشد.بررسی مشکلات مربوط به درب های اتوماتیک در گاراژها

خود درب روی غلتک هایی که در دو طرف در داخل معبر فلزی تعبیه شده اند حرکت می کند و در باز کن که توسط یک موتور الکتریکی تغذیه می شود عمل بالا بردن درب را انجام می دهد.

در عین حال بدون وجود یک جفت فنر پیچشی که در بالای مسیر حرکت درب نصب شده اند، این سیستم به اندازه ی کافی قدرتمند نخواهد بود که بتواند درب را بالا بکشد.

کنترل کننده های این درب شامل یک دکمه بر روی دیوار و یک ریموت کنترل می شود که می توانید آن را در داخل ماشین خود نگه دارید. این ریموت موتور را از طریق پنلی که در داخل محفظه ی آن قرار دارد کنترل می کند.

درب های اتوماتیک

وجود حسگر های ایمنی در دوطرف درب این سیستم را تکمیل می کند. هنگامی که درب شما به درستی کار نمی کند می توانید به صورت سیستماتیک قطعات مختلف آن را مورد بررسی قرار دهید.

بررسی مشکلات مربوط به درب های اتوماتیک در گاراژها

در باز یا بسته نمی شود

گاهی اوقات در هنگام بروز مشکل بهتر است که اول آشکارترین علت را بررسی کنیم و به این ترتیب هنگام باز نشدن در اولین چیزی که باید بررسی کنیم قفل نبودن آن است.

اگر قفل نیست باید به سراغ کنترل دیواری بروید. بیشتر کنترل های دیواری یک لامپ LED دارند که به شما نشان می دهد به کنترل کننده برق می رسد یا نه. اگر این چراغ روشن نیست باید هم جعبه فیوز و هم پریز مدار قطع کن خطای زمین را بررسی کنید تا بفهمید مشکل از کجاست.

اگر در فقط به اندازه ی چند سانتی متر باز می شود به احتمال زیاد فنر های پیچشی خراب شده اند. یکی دیگر از نشانه های خراب بودن فنرهای پیچشی این است که در به جای حرکت آهسته رو به پایین با سرعت و شدت بسته می شود در نتیجه درب های اتوماتیک درست کار نمیکند.

با دیدن فنر پیچشی می توانید بفهمید که خراب شده است. اگر واقعاً فنر خراب شده است برق را از فیوز قطع کنید و تا وقتی که فنر را تعویض نکرده اید حتی به صورت دستی در را باز و بسته نکنید.

این کار خطرناک است و انجام آن توسط خودتان توصیه نمی شود. علاوه بر این باید مسیر فلزی در را نیز بررسی کنید و از ناهمتراز و یا شل نبودن آن اطمینان حاصل کنید.

اگر صدای شروع به کار در شنیده می شود اما حرکت نمی کند و باز نمی شود به احتمال زیاد مشکل از خازن آن است. خازن یک قطعه ی الکترونیکی استوانه ای در داخل محفظه ی موتور است که اگر خراب شود متورم می شود و یا از شکل آن مشخص است که سوخته است.

باید یک خازن خوب تهیه کنید و آن را جایگزین کنید. علاوه بر این، هنگامی که محفظه ی موتور را باز می کنید نگاه دقیقی به چرخ دنده ها بیاندازید. اگر پوسیده شده اند پولی نمی تواند کار کند بنابراین آن ها باید تعویض شوند.

 

در به صورت نیمه بسته می شود و سپس دوباره باز می شود

موقع استفاده از درب های اتوماتیک وظیفه ی سنسورهای ایمنی این است که اگر چیزی در مسیر در قرار داشته باشد از بسته شدن آن جلوگیری کند. اگر محل قرار گرفتن آن ها صاف نباشد و یا با تار عنکبوت پوشیده شده باشند، تا زمانی که این مشکل رفع شود در بسته نمی شود.

لنزهای سنسورها را تمیز کنید و مطمئن شوید که هیچ مانعی در مسیر پرتوهایی که میان آن ها قرار دارد وجود نداشته باشد. اگر چراغ چشمک زن یکی از سنسورها به رنگ قرمز و یا زرد است، باید دوباره موازی سازی سنسورها را چک کنید (سنسورها باید دقیقاً در مقابل همدیگر باشند).

برای این کار سنسور چشمک زن را باز کنید و جای آن را تغییر دهید تا زمانی که چراغ آن سبز شود و سبز باقی بماند. اگر سنسور ها به ریل های فلزی چسبیده اند، مطمئن شوید که ریل ها محکم به دیوار متصل هستند و خم نشده اند.

 

در قبل از این که کاملاً باز یا بسته شود توقف می کند

درب های اتوماتیک گاراژها اغلب دارای کنترل حدی باز و بسته شدن هستند. آن ها در داخل محفظه ی موتور تعبیه شده اند و شما با باز کردن پوشش یا پنل محفظه ی موتور می توانید به آن ها دسترسی پیدا کنید. اگر درب در هنگام بسته شدن خیلی زود متوقف می شود باید محدوده ی زمانی بسته شدن در را افزایش دهید.

برای این کار دستگیره ی کنترل را در جهتی که مشخص شده است (معمولاً ساعت گرد) بچرخانید. اگر در باز نمی شود، محدوده ی زمانی باز شدن آن را هم به همین شیوه می توانید افزایش دهید.

دقت کنید که این زمان را بیش از اندازه زیاد نکنید، در غیر این صورت پولی سست می شود و ممکن است از چرخ دنده جدا شود.

 

ریموت کنترل کار نمی کند

اگر هنگام استفاده از درب های اتوماتیک که دکمه ی ریموت را فشار می دهید هیچ اتفاقی نمی افتد، احتمالاً باتری ها نیاز به تعویض دارند. اولین دلیل عدم فعالیت ریموت ضعیف بودن باتری های آن است.

اگر پس از تعویض باتری ها هنوز هم ریموت کار نمی کند، احتمالاً کنترل دیواری اصلی قفل است، اگر این گونه باشد شما یک چراغ LED چشمک زن روی کنترل دیواری مشاهده خواهید کرد. دکمه ی کنترل کننده را فشار داده و چند ثانیه نگه دارید تا قفل آن باز شود.

 

دوره آموزش نصب درب اتوماتیک به صورت نخصصی در آموزشگاه فنی پایتخت توسط اساتید مجرب و کاردان برگزار می شود.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟