اصول نصب پنل های خورشیدی

پنل خورشیدی

آیا با اصول نصب پنل های خورشیدی آشنایی دارید؟آیا می‌دانید نصب آن‌ها چه مزایا و معایبی را به دنبال دارد؟

در این مقاله قصد داریم در ابتدا پنل خورشیدی را برایتان شرح دهیم و پس از آن به بیان اصول نصب پنل های خورشیدی خواهیم پرداخت. در آخر هم مزایا و معایب استفاده از پنل های خورشیدی و کاربرد آن‌ها را به طور مختصر شرح خواهیم داد.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به انجام کارهای فنی علاقه‌مندید، با خواندن این مقاله می‌توانید به راحتی پنل خورشیدی را در محل مناسب خودش نصب کنید.

برای آن که بتوانید پنل‌های خورشیدی را اصولی نصب کنید، لازم است که پیش از نصب، مواردی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال محل نصب پنل‌ها یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید پیش از نصب، به طور دقیق بررسی شود. در این مقاله به توضیح مفصلی در رابطه با این موارد خواهیم پرداخت.

پنل خورشیدی چیست

قبل از آن که به توضیح اصول نصب پنل های خورشیدی، بپردازیم، لازم است که در مورد پنل های خورشیدی اطلاعات کافی داشته باشیم. در این بخش به طور خلاصه درباره این وسیله کاربردی توضیح می‌دهیم.

پنل‌های خورشیدی با استفاده از انرژی خورشید کار می‌کنند و واضح است که باید در محلی نصب شوند که نور خورشید را دریافت کنند. سیستم پنل‌های خورشیدی به گونه‌ای طراحی شده است که انرژی دریافتی از خورشید را به انرژی الکتریسیته تبدیل می‌کنند که به اصطلاح به آن‌ها اثر فوتوولتائیک، گفته می‌شود.

با برخورد فوتون‌ها به سلول‌های خورشیدی، الکترون‌های اتم‌ها جدا می‌شوند. جهت تشکیل یک مدار الکتریکی نیز لازم است که کنداکتورها به منفی و مثبت سلول متصل شوند.

از مونتاژ سلول‌های خورشیدی، صفحه خورشیدی ایجاد می‌شود. در ساخت صفحات خورشیدی از ترکیبات نیمه هادی استفاده می‌شود. در زیر یک شیشه غیر انعکاسی یک نیمه هادی که معمولا از جنس سیسلیکون است، نصب شده است که از فوتون‌های نور خورشید انرژی را دریافت کرده و آن را به برق DC تبدیل می‌کنند. ترکیبات نیمه هادی وظیفه دارند انرژی خورشیدی را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند. از نظر تکنولوژی نیز می‌توان صفحات فوتوولتائیک را در سه دسته صفحات فوتوولتائیک لایه نازک، صفحات فوتوولتائیک پلی کریستال و صفحات مونوکریستال تقسیم بندی کرد. اصول نصب پنل های خورشیدی برای هر کدام از این صفحات متفاوت است.

صفحات خورشیدی مونوکریستال برای آن که بتوانند بالاترین توان الکتریکی را تولید کنند، در یک سطح یکسان ساخته می‌شوند.

صفحات خورشیدی پلی کریستال نیز برای نصب در مناطقی که آب و هوای گرم‌تری دارند، استفاده می‌شود.

صفحات خورشیدی لایه نازک نیز در مکان‌هایی که فضای نصب کافی وجود ندارد، استفاده می‌شود.

در بخش‌های بعدی در مورد محل نصب صفحات خورشیدی به طور کامل و جامع توضیح خواهیم داد و محل نصب‌های متفاوت را بررسی خواهیم کرد.

بخش اول از اصول نصب پنل های خورشیدی

یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای تعیین محل نصب صفحات خورشیدی، بررسی محل نصب می‌باشد. با بررسی محل مورد نظر مشخص می‌شود که آیا این مکان جهت نصب پنل های خورشیدی مناسب است یا خیر. با بررسی مکان در نهایت مشخص می‌شود که آیا می‌توان صفحات خورشیدی را نصب کرد یا خیر و بر اساس پنل مورد نظر و اندازه آن، فرد باید هزینه‌ای را در نظر بگیرد.

زمانی که تصمیم می‌گیریم از صفحات خورشیدی استفاده کنیم، لازم است که دو پرسش را برای خود مطرح کنیم. این دو پرسش عبارت‌اند از:

  • آیا در زمینی که برای نصب در اختیار داریم، مکانی وجود دارد که بتوانیم صفحه یا صفحات خورشیدی مورد نظر را نصب کنیم؟
  • آیا در مکان مورد نظر، موانعی همچون ساختمان‌ها و درختان به شکلی قرار گرفته‌اند که سایه‌ی زیادی را بر روی صفحات ایجاد نکنند؟

در مورد تعیین محل مورد نظر لازم است که در بررسی موقعیت، مکان قرارگیری خورشید را در فصل‌های مختلف سال مد نظر قرار دهیم. به عنوان مثال در فصل تابستان نسبت به فصل زمستان، خورشید در ارتفاع بالاتری قرار می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت که در ماه‌های زمستان، نور خورشید به طور مستقیم بر روی آرایه‌ی خورشیدی می‌تابد.

در مورد پرسش دوم لازم است که در مورد موانع بگوییم که وجود موانع در مکان‌هایی که قصد دارید پرو‌ژه نصب پنل های خورشیدی را انجام دهید، باعث می‌شود انجام پروژه با شکست مواجه شود زیرا آفتاب‌گیری پنل‌ها با وجود موانع دچار مشکل خواهد شد و نصب پنل های خورشیدی، کاربرد مناسبی نخواهد داشت.

در یک نتیجه‌گیری کلی تا این جا باید بدانیم که اولین عامل در اصول نصب پنل های خورشیدی، بررسی مکان مورد نظر می‌باشد. در بررسی مکان مورد نظر عوامل مختلفی را باید مد نظر قرار دهیم که در ادامه هر کدام را به طور جداگانه توضیح خواهیم داد.

برداشت میدانی یکی از مهم ترین اصول نصب پنل های خورشیدی

زمانی که جهت ارزیابی مکان، به محل مورد نظر می‌روید، لازم است که در ابتدا موقعیت قرارگیری آفتاب را بررسی کنید. در واقع باید بررسی کنید که آیا محل مورد نظر از نظر آفتاب‌گیر بودن مناسب نصب پنل های خورشیدی هست یا خیر؟ یا به بیان دیگر باید بررسی شود که آیا در مکان مورد نظر تابش مستقیم نور آفتاب را خواهیم داشت یا خیر؟

بررسی این مورد کار سخت و مشکلی نیست و تنها با یک نگاه کلی به زمین محل نصب، می‌توان متوجه این موضوع شد و وضعیت در دسترس را ارزیابی کرد.

لازم است بدانید که اگر در نیمکره‌ی شمالی قرار دارید، لازم است که در ابتدا در بخش شرقی محل را مورد نظر قرار دهید و پس از آن قسمت جنوبی و در آخر هم به بخش غربی توجه کنید. در حین انجام این کار مطمئن شوید که موانع غیر طبیعی همچون ساختمان‌ها و یا موانع طبیعی همچون درختان بر روی مکان نصب صفحات خورشیدی، سایه‌ای را ایجاد نمی‌کنند.

همچنین اگر در قسمت نیمکره‌ی جنوبی ساکن هستید، لازم است که در ابتدا بخش شرقی را مورد برسی قرار داده و پس از آن بخش شمالی و در نهایت قسمت غربی را مورد نظر قرار دهید و از وجود نداشتن موانعی که ممکن است باعث سایه افکندن بر روی محل نصب شوند، مطمئن شوید.

در آخر هم باید بگوییم که اگر بر روی خط استوا قرار دارید، حتما می‌دانید که خورشید دقیقا از بالای سرتان رد می‌شود و تنها لازم است که شرق و غرب را مورد بررسی قرار دهید و از نبود موانعی که سایه ایجاد می‌کنند، اطمینان حاصل کنید.

یک نقشه تقریبی از محل نصب را ترسیم کنید

پس از آن که بسته به موقعیتی که در آن قرار دارید، یکی از راه‌های بالا را انجام دادید، لازم است که موقعیت تمام زمینی که برای نصب در اختیار دارید را با دقت مورد بررسی قرار داده و مکان‌هایی که پس از بررسی به نظرتان برای نصب پنل های خورشیدی مناسب است را مشخص کرده و در نهایت بهترین آن‌ها را علامت‌گذاری کنید.

پس از انجام این کار، برای آن که بتوانید محل مورد نظر را به خوبی بررسی کنید، می‌توانید از محل مورد نظر به صورت دستی یک نقشه معمولی به عنوان نقشه نصب پنل خورشیدی تهیه کنید. برای تهیه نقشه لازم نیست وقت و دقت زیادی را به خرج دهید، اما همین کار در ادامه‌ی روند نصب تأثیر زیادی دارد و کمک می‌‌کند که اصول نصب پنل های خورشیدی را در مراحل بعدی به خوبی انجام دهید.

در زمانی که مشغول تهیه نقشه هستید، لازم است که علاوه بر در نظر گرفتن موانع موجود در مکان نصب، موانعی که در زمین‌های اطراف وجود دارد را نیز مورد بررسی قرار دهید و در نقشه تمام موانع موجود را در نظر بگیرید.

حتی لازم است که در بررسی موانع، گیاهان کوتاه قد و نهال‌ها را در نظر بگیرید. درست که در حال حاضر مشکلی در محل نصب ایجاد نمی‌کنند اما ممکن است در سال‌های آینده در مسیر تابش اشعه‌ی خورشید، مشکلاتی را به وجود آورند.

در ادامه در مورد اصول نصب پنل های خورشیدی بر روی بام و یا شیروانی توضیحاتی را خواهیم داد.

نحوه نصب پنل خورشیدی

اصول نصب پنل های خورشیدی بر روی بام

اگر مکانی که برای نصب صفحات خورشیدی انتخاب کرده‌اید، بام یا شیروانی است، لازم است در نظر داشته باشید که آیا برای بررسی سیستم که باید هر چند مدت یک بار اتفاق بیفتد، به راحتی به محل نصب دسترسی دارید یا خیر. این مورد را می‌توان یکی از پارامترهای اساسی در اصول نصب پنل های خورشیدی دانست.

برای تعیین جهت محل نصب می‌توانید از یک قطب نما استفاده کنید. به عنوان مثال اگر لازم است که جهت شیروانی به طور دقیق در راستای جنوب قرار گیرد، می‌توانید از پایه‌ی مناسبی استفاده کنید تا در نهایت جهت دقیق را بدست آورید.

همچنین لازم است که شیب بام را به طور دقیق بدانید. برای تعیین شیب بام می‌توانید از ابزاری همچون زاویه‌یاب، نقاله‌ی مغناطیسی چند کاره و یا شابلون استفاده کنید. حتی می‌توانید در صورت دسترسی نداشتن به ابزار گفته شده، تنها با استفاده از یک نقاله‌ی معمولی، شیب شیروانی را تعیین کنید. برای اندازه‌گیری نیز می‌توانید بر روی تیر افقی سقف، پایه‌ی نقاله را قرار داده و زاویه را اندازه‌گیری کنید.

هر پنل خورشیدی جداگانه وزنی ندارد اما اگر در کنار هم قرار بگیرند و سلول‌ها را تشکیل دهند، وزن نسبتا سنگینی را خواهند داشت. اگر لازم باشد که از یک پایه‌ی مورب برای نصب پنل های خورشیدی استفاده کنید، وزن صفحات سنگین خواهد بود و نیاز به نیرو و دقت بیش‌تری در هنگام نصب دارید.

پارامتر دیگری که باید به عنوان اصول نصب پنل های خورشیدی در نظر بگیرید، وضعیت محکم بودن یا نبودن شیروانی است. باید وزن شیروانی را در نظر بگیرید و بررسی کنید که آیا می‌تواند وزن صفحات را تحمل کند یا خیر.

اگر مطمئن شدید سقف می‌تواند وزن صفحه خورشیدی مورد نظر را تحمل کند، می‌توانید به سراغ مرحله‌ی بعدی بروید و لوازمی که جهت نصب به آن احتیاج دارید را یادداشت کرده و تهیه کنید.

اصول نصب پنل های خورشیدی بر روی زمین

اگر مکانی که برای نصب پنل خورشیدی در نظر گرفته‌اید بر روی زمین است، لازم است که در ابتدا ابزاری همچون پایه و قاب را تهیه کرده باشید. این ابزار جهت قرار دادن سلول بر روی آن نیاز هستند.

اگر بتوانید اصول نصب پنل های خورشیدی بر روی زمین را به طور کامل رعایت کنید، باید بدانید که در ادامه نصب آن‌ها بر روی زمین چندین مزیت را به دنبال خواهد داشت، که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جهت تمیز کردن سطح شیشه‌ای پنل باید بدانید که با نصب آن بر روی زمین می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید.
  • همچنین اگر قابی که در اختیار دارید، جای تنظیم زاویه و رگلاژ داشته باشد، با توجه به راستای پرتو خورشید در ماه‌های مختلف فصل‌های سال، می‌توان زاویه‌ی پنل‌ها را به راحتی تغییر داده و دقیقا آن‌ها را در مقابل پرتو نور خورشید قرار دهید.

دقت داشته باشید که باید پایه‌ی مورد نظر را بر روی زمین قرار دهید. قبل از انجام این کار شرایط زمین را به طور کامل بررسی کنید و برای آن که پایه را بر روی زمین قرار دهید، لازم است که فونداسیون مناسبی را در نظر بگیرید.

برای نصب پنل‌ها بر روی زمین، پایه‌هایی به بازار عرضه شده است که قابلیت دنبال کردن مسیر تابش پرتوی نور خورشید را دارند. به بیان دیگر می‌توانند پرتو نور را رهگیری کنند و همانند آنت‌های گردان عمل نمایند. از دیگر قابلیت‌های این پایه‌ها می‌توان به میزان انرژی دریافتی اشاره کرد. در فصل‌ تابستان میزان بالا رفتن این انرژی تا ۵۵ درصد و در فصل زمستان از ۱۵ تا ۲۰ درصد می‌باشد.

در این بخش با اصول نصب پنل های خورشیدی بر روی زمین آشنا شدید، در ادامه به سراغ توضیح نصب این صفحات بر روی دیرک خواهیم پرداخت.

اصول نصب پنل های خورشیدی بر روی دیرک

یکی از دیگر روش‌هایی که می‌توانید برای پنل‌ها، موقعیت دهی دقیقی را داشته باشید، قرار دادن پنل‌های خورشیدی بر روی دیرک، ستون و یا میله است. لازم است که جهت رعایت اصول نصب پنل های خورشیدی ابعاد و وزن پنل انتخابی را مد نظر قرار دهید و متناسب با آن‌ها شالوده‌ی مناسبی را تهیه کنید. همچنین لازم است که وزن دیرک و وزن پنل را نیز بررسی کنید و مطمئن شوید که در هنگام وزش باد، استحکام کافی وجود خواهد داشت. همچنین باید آن قدر مستحکم باشد که در برابر حوادث طبیعی همچون زلزله نیز مقاومت خود را از دست ندهد.

در ادامه لوازمی که جهت نصب پنل های خورشیدی نیاز است را نام برده و به طور مختصر چگونگی نصب را توضیح خواهیم داد.

ابزاری که جهت نصب پنل های خورشیدی به آن ها نیاز داریم

جهت آن که اصول نصب پنل های خورشیدی را رعایت کرده باشید، لازم است که برای نصب از ابزار مناسب استفاده کنید. در این بخش ابزارهای مورد نیاز برای انجام این کار را نام می‌بریم.

برای نصب پنل‌ها به یک سری ابزار ضروری و مهم نیاز داریم. این ابزار ضروری و مهم عبارت‌اند از:

  • تراز
  • قطب نما
  • متر نواری
  • نقاله

جهت نصب پنل بر روی بام یا شیروانی لازم است که یک نردبان را نیز در لیست وسایل ضروری قرار دهید. همچنین حواستان باشید که یک وسیله را جهت عکس‌برداری به همراه داشته باشید، زیرا ممکن است که در برخی از مواقع نیاز به عکس‌برداری فوری از محل مورد نظر باشد.

همچنین پس از آن که محل نصب پنل های خورشیدی را مشخص کردید، می‌توان جهت دانستن فضایی که برای نصب اشغال می‌شود از کارتن‌های مقوایی استفاده کنید و در ابتدا جهت مطمئن شدن از محل نصب، آن‌ها را به جای پنل‌ها قرار دهید و حتی در صورت لزوم آن قدر آن‌ها را جا به جا کنید تا مکان نهایی و دقیق را بدست آورید.

اگر برای اولین بار است که می‌خواهید نصب پنل ها را انجام دهید، بهتر است که این کار را در یک روز آفتابی انجام دهید.

کاربرد پنل های خورشیدی چیست

این پنل‌ها کاربردهای فراوانی دارند که می‌توان به مواردی همچون کاربرد در سیستم‌های الکتریکی خورشیدی تجاری و خانگی که این سیستم‌ها تولید الکتریسیته می‌کنند، کنترل قدرت سیستم اتاقک ها، کنترل حسگر و تجهیزات ارتباطی اشاره کرد. همچنین جهت شارژ کردن تجهیزات گسترده‌ای از سیستم پنل‌های خورشیدی استفاده می‌کنند. حتی در ماشین حساب‌ها نیز پنل‌های خورشیدی را به شکل سلول‌های خورشیدی به کار می‌برند. همچنین از مهم‌ترین کاربرد پنل‌های خورشیدی می‌توان به استفاده از آن‌ها در ساختمان‌های تجاری همچون ساختمان شرکت گوگل که در کالیفرنیا قرار دارد و همچنین برای تأمین انرژی در خانه‌های مسکونی اشاره کرد.

با رعایت اصول نصب پنل های خورشیدی، می‌توان از آن‌ها استفاده‌های بی‌شماری کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به مواردی همچون استفاده از انرژی خورشیدی برای پخت و پز، تأمین روشنایی برای محیط باز، شیرین کردن آب به وسیله‌ی پنل‌های خورشیدی، خشک کن خورشیدی، تأمین آب گرم مورد نیاز، گرم کردن آب جهت استفاده در استخر، استفاده در سیستم‌های تهویه مطبوع، تأمین انرژی برق برای ساختمان، شارژ کردن باتری با استفاده از انرژی خورشیدی و همچنین گرم کردن خانه اشاره کرد.

با توجه به مطالب بالا دانستید که نصب پنل های خورشیدی، کاربردهای بسیار زیادی را به دنبال دارد.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم مهم‌ترین پارامترهایی که باید برای رعایت اصول نصب پنل های خورشیدی در نظر بگیرید را خدمتتان شرح دهیم. دانستیک که در ابتدا مهم‌ترین مورد پیدا کردن محل نصب مناسب است و در ادامه باید با توجه به محل نصب مورد نظر ابزار لازم را تهیه کرده و شروع به نصب پنل خورشیدی نمایید. امیدواریم که مطالب این مقاله جهت نصب پنل‌های خورشیدی برایتان مفید و کارآمد باشد.

مجتمع فنی پایتخت برگزار کننده دور های آموزشی از جمله آموزش فیبر نوری می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟