ثبت نام و مشاوره رایگان
نام دوره : آموزش هوشمند سازی ساختمان
مدت دوره مقدماتی : 25 تا 30 ساعت
مدت دوره پیشرفته : 80 تا 100 ساعت
سطح دوره : مبتدی تا پیشرفته
هزینه عادی دوره : 910.000 تومان
هزینه خصوصی دوره : 1.610.000 تومان
دسته بندی : دوره های ویژه

آموزش هوشمند سازی ساختمان

 • مدرس دوره
 • استاد رحمانی - قاضیانی
آموزش هوشمند سازی ساختمان

آموزش هوشمند سازی ساختمان با توجه به زندگی مدرن و پیشرفت روز افزون در عرصه صنعت، مورد توجه فراوان قرار گرفته است. صرفه جویی در مصرف انرژی، کنترل از راه دور و ایجاد امنیت از جمله مواردی ست که هوشمند سازی ساختمان برای ما به ارمغان می آورد. از این رو اخیرا بسیاری از منازل مسکونی و اداری مجهز به سیستم های هوشمند هستند. کارآموزان محترم با فراگیری استانداردها و پروتکل های مرتبط، به صورت عملی با سیستم های هوشمند ساختمان آشنا شده و قادر خواهند بود پس از پایان این دوره اقدام به نصب سیستم های هوشمند ساختمان کنند. خلاصه سرفصل آموزش هوشمند سازی ساختمان در زیر آورده شده است.


سر فصل های هوشمند سازی ساختمان


 • آموزش برق ساختمان و سیم کشی
 • آموزش نحوه توزیع برق در پریزهای یک ساختمان هوشمند
 • آموزش نحوه سیم کشی چشمی ها
 • آموزش نصب سیستم دوربین مدار بسته در هوشمند سازی ساختمان
 • آموزش نصب سیستم دزدگیر در هوشمند سازی ساختمان
 • آموزش نصب سیستم اعلام حریق در هوشمند سازی ساختمان
 • آموزش نصب سیستم درب های اتوماتیک در هوشمند سازی ساختمان
 • آموزش سیستم کنترل نور در سیستم های اتوماتیک
 • آموزش نصب سنسور اندازه گیری و کنترل دما
 • آموزش کنترل هوشمند موتور خانه
 • آموزش سیستم کنترل تردد هوشمند
 • آموزش سیستم هوشمند آنتن مرکزی و توزیع سیگنال
 • آموزش نصب سیستم روشنایی اضطراری
 • آموزش پروتکل های ارتباطی با پروتکل اصلی شبکه TCP/IP و KNX
 • آموزش برنامه ریزی منطقی logic جهتت همکاری زیر سیستم ها با یکدیگر
 • آموزش نحوه کنترل تحت شبکه اینترنت و اینترانت
 • آموزش امکان اتصال از طریق sms، بلوتوث و ایمیل و ...
 • آموزش پروتکل های X10، zigbee، PLCBus برای هوشمند سازی ساختمان
 • آموزش پروتکل Z-wave برای ارتباط وایرلس
 • و...

مزایای آموزشگاه فنی پایتخت


پیشرفت تکنولوژی در زمینه های مختلف باعث شده است تا در سال های اخیر واژه هوشمندسازی ساختمان که به آن BMS گفته می شود بر سر زبان ها افتاده و بسیاری از ساختمان سازان، ساختمان های خود را به این سیستم مجهز نمایند. هوشمندسازی ساختمان به این معناست که در موارد مختلفی مانند باز و بسته شدن درب و پنجره ها، خاموش و روشن کردن چراغ ها، سیستم های سرمایشی و گرمایشی و تهویه مطبوع، جا به جا کردن پرده ها، سیستم های صوتی و تصویری و موارد مختلف این چنینی بر این سیستم ها نظارت می گردد و تحت کنترل شخص عمل می نمایند. به علت مزایای مختلفی که هوشمندسازی ساختمان دارد، استقبال از آموزش های مربوط به این رشته بسیار زیاد بوده و طرفداران زیادی به سمت آن جلب شده اند. آموزش هوشمند سازی ساختمان در آموزشگاه فنی پایتخت توسط مدرسین حرفه ای و با تجربه به افراد علاقمند آموزش داده شده و پس از آن این افراد قادر به ورود به بازار کار و انجام امور هوشمندسازی ساختمان می باشند.

بازار کار حرفه ای هوشمند سازی ساختمان

هوشمندسازی ساختمان دارای مزایای بی شماری می باشد که از جمله آن می توان به افزایش ایمنی با استفاده از نصب دوربین های مدار بسته و دزدگیرها و دستگاه های ثبت ورود اشاره کرد. همچنین اتوماتیک بودن برخی از سیستم ها باعث می شود تا مصرف انرژی تا حد زیادی کاهش یافته و به طول عمر بیشتر دستگاه ها کمک بسیاری نماید. گفته می شود هوشمندسازی ساختمان تا میزان 20 درصد باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد. علاوه بر آن امکان مانیتورینگ و کنترل کردن تمامی تجهیزات توسط کامپیوتر و یا موبایل وجود دارد. تمامی این مزایا باعث شده است تا بسیاری از افراد اقدام به هوشمندسازی ساختمان های خود نمایند. برای انجام این کار نیاز به تخصص و دانش بالا بوده و باید دوره های آموزشی مربوط به آن توسط علاقمندان به این رشته طی گردد. با توجه به مزایایی که برای هوشمندسازی ساختمان گفته شد میزان تقاضا برای این کار بسیار زیاد بوده و نیروی متخصص برای انجام آن با کمبود مواجه می باشد، می توان بازار کار و آینده بسیار خوبی را برای این رشته پیش بینی کرد.

مشاغل مرتبط با هوشمند سازی ساختمان

مشاغل مختلفی در ارتباط با شغل هوشمندسازی ساختمان می باشند که از آن جمله می توان به شغل برق ساختمان اشاره نمود. افرادی که در رشته برق تحصیل اند دارای یک آشنایی نسبی با تجهیزات مختلفی که در هوشمندسازی ساختمان به کار می روند می باشند. این افراد می توانند با شرکت در دوره های آموزشی هوشمندسازی ساختمان با جزئیات کامل در رابطه با انواع تجهیزات و نحوه هوشمندسازی آشنا گردند. علاوه بر آن افرادی که به فروش ابزارآلات و تجهیزات مرتبط با هوشمندسازی ساختمان می پردازند مانند فروشگاه های دوربین های مدار بسته، فروشگاه های درب های اتوماتیک، فروشندگان انواع سنسورهای لامپ ها و سیستم های سرمایشی و گرمایشی و ... در ارتباط با شغل هوشمندسازی ساختمان می باشند. تعامل با این افراد جهت معرفی شما به مشتریان، می تواند باعث جذب مشتری شده و درآمد شما را تا حد زیادی افزایش دهد.

سرمایه مورد نیاز برای ورود به بازار کار

سرمایه یکی از موارد ضروری برای شروع به کار می باشد که باید پیش از راه اندازی کار مورد نظر محاسبات به صورت دقیق بررسی شده و میزان سرمایه ای که مورد نیاز است به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد. هوشمندسازی ساختمان از جمله مشاغلی است که می توان به دو صورت آن را انجام داد. برخی افراد ممکن است به اجرای هوشمندسازی ساختمان پرداخته که در این حالت نیاز به سرمایه خاصی نبوده و تنها باید مهارت های خود را در این کار بالا برد. برای فراگرفتن مهارت های لازم در این حوزه می توان در دوره های آموزشی هوشمندسازی ساختمان که نیاز به پرداخت هزینه ای در حدود 2 میلیون تومان دارند شرکت نموده و سرمایه دیگری برای انجام کار مورد نیاز نخواهد بود. در حالت دیگر، افراد نمایندگی های تجهیزات هوشمندسازی ساختمان را در شهرهای مختلف گرفته و اقدام به فروش این تجهیزات می نمایند. در صورتی که مایل به راه اندازی نمایندگی در این حوزه می باشید نیاز به سرمایه زیادی جهت تهیه این تجهیزات خواهید داشت.

چگونه تعمیرکار حرفه ای هوشمند سازی ساختمان شویم؟

برای این که بتوان به یک تعمیرکار حرفه ای هوشمندسازی ساختمان تبدیل شد نیاز است تا در آموزشگاه های معتبری که در این حوزه وجود دارند ثبت نام کرده و در دوره های هوشمندسازی ساختمان شرکت نمود. در این دوره ها آموزش ها به صورت تئوری و عملی انجام شده و افراد پس از اتمام دوره ها به بازار کار معرفی می گردند. این دوره ها در مدت زمان کوتاهی انجام شده و افراد شاغل و محصل نیز قادر به شرکت کردن در این دوره ها می باشند. کارگاه های مجهزی در این آموزشگاه ها وجود دارند که به صورت عملی به افراد انواع تجهیزات هوشمندسازی را معرفی کرده و نحوه نصب و تعمیرات آن را به این افراد آموزش می دهند. پس از گذراندن دوره های آموزشی هوشمند سازی ساختمان می توان با کار کردن در کنار فردی که دارای سابقه و تجربه بالایی در این حرفه دارد، تجربیات خود را در این کار بالا برد و با کمی صبوری به یک تعمیرکار حرفه ای هوشمندسازی ساختمان تبدیل گشت.

کسب درآمد بالا با هوشمندسازی ساختمان

هوشمندسازی ساختمان از جمله مشاغلی است که به علت اهمیت زیادی که به مبحث هوشمندسازی داده می شود بسیار پر درآمد بوده و افراد شاغل در این حرفه معمولا از درآمد بالایی برخوردار می باشند. خودکار شدن و اتوماتیک شدن تجهیزات و دستگاه های مختلف و راحتی و آسایشی که به دنبال آن می آید باعث شده است تا هوشمندسازی ساختمان در کشورهای مختلف جهان با استقبال زیادی مواجه گردد و تمام ساختمان ها در حال تبدیل شدن به بناهایی هوشمند می باشند تا جایی که باز و بسته کردن شیر آب و گاز نیز به صورت اتوماتیک و با کنترل خود شخص انجام می گیرد. نیروی کار در این رشته بسیار کم بوده و بسیاری از افراد از چگونگی ورود به این شغل اطلاعات کافی ندارند. به دلیل تقاضای زیادی که برای هوشمندسازی ساختمان وجود دارد و نیروی کار کم، درآمد افرادی که در این کار مشغول می باشند بسیار بالا بوده و بسته به فاکتورهای مختلف متغیر می باشد. برای کسب درآمد بالا در این حرفه اولین گام افزایش مهارت های فنی می باشد که می تواند تاثیر بسزایی در میزان درآمد این افراد داشته باشد. در گام بعدی باید توجه داشت که قیمت ها را به صورت رقابتی از مشتریان دریافت کرده تا بتوان در ابتدای مشتریان خود را جذب کرده و به درآمد بالایی دست یافت. انجام تبلیغات مناسب در سایت هایی مانند دیوار و شیپور و یا چاپ تراکت و برچسب در فروشگاه های تجهیزات هوشمندسازی ساختمان می تواند شما را به دیگر افراد معرفی کرد به درآمدتان رونق بخشد. انجام کار با کیفیت در کنار سرعت عمل بالا و داشتن اعتماد به نفس در حین انجام کار از کلیدهای موفقیت در این کار و رسیدن به درآمدهای بالاتر می باشند.

چالش های ورود به بازار کار

چالش های بسیاری وجود دارند که در هنگام راه اندازی شغل هوشمندسازی ساختمان افراد با آن مواجه می گردند و با عبور از این چالش ها پله های موفقیت طی گشته و فرد به عنوان یک تعمیرکار حرفه هوشنمند سازی ساختمان شناخته می شود. شناخت انواع تجهیزات هوشمند سازی و به روز بودن از نکاتی است که در هنگام ورود به این شغل باید مد نظر قرار گیرد. از آن جایی که سیستم های مختلف دائما در حال به روز رسانی بوده و تکنولوژی های جدیدی به آنها اضافه می شود نیاز است تا تکنسین متخصص در این کار با تمام این آپدیت ها آشنایی داشته و قادر به نصب و انجام تعمیرات آنها باشد. مطالعه در راستای هوشمندسازی ساختمان در سطح جهانی می تواند تکنسین های این حرفه را با متدهای روز آشنا کرده و کمک بسیاری در این حوزه به آنها نماید. به عنوان مثال امروزه اکثر سیستم های هوشمند با استفاده از وایرلس کار کرده و افراد فعال در حوزه هوشمندسازی باید کاملا با اصول و قواعد سیستم های وایرلس آشنایی داشته باشند. استانداردهایی که برای اجرای سیستم های هوشمندسازی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند با ولتاژ پایین می باشند. در چند سال گذشته معمولا از ولتاژهای بالا در این کار استفاده می شد که اکنون با توجه به استانداردهای جدید با چالش استفاده از ولتاژهای پایین مواجه هستیم و باید طراحان و پیمانکاران این حرفه کار کردن با ولتاژهای پایین را به درستی فراگیرند. رابطه با پیمانکاران ساختمانی و افراد فعال در حوزه ساخت و ساز می تواند کمک بسیاری به رونق بازار کار هوشمند سازی ساختمان برای تکنسین های این رشته کرده و نیاز است تا ارتباط قوی با این افراد برقرار گردد.

شما را به دیدن این کلیپ زیبا در مورد هوشمندسازی ساختمان دعوت می نماییم:

آیا آموزشگاه مجوز رسمی دارد؟
بله ، آموزشگاه تحت نظر سازمان فنی حرفه ای فعالیت دارد
هزینه دوره های آموزشگاه شامل تخفیف می شود؟
کلیه دوره های آموزشگاه دارای 20 تا 30 درصد تخفیف می باشند
برای کارآموزانی که از شهرستان مراجعه می کنند خوابگاه و محل اسکان وجود دارد؟
کارآموزانی که از شهرستان تشریف می آورند به خوابگاه های مناسبی که زیر نظر آموزشگاه فعالیت دارند معرفی می شوند که از لحاظ کیفیت و قیمت مناسب هستند
بعد از اتمام دوره مدرک ارائه می شود؟
بعد از اتمام دوره مدرک آموزشگاه به کارآموزان ارائه می شود که در سراسر ایران معتبر است و کارآموزانی که تنها مدرک فنی حرفه ای را میخواهند از طرف آموزشگاه به سازمان فنی حرفه ای معرفی می شوند
اگر بعد از اتمام دوره آموزشی در یادگیری دوره مشکل داشتیم چه می شود؟
دوره های آموزشگاه به صورت 100% برای آموزش کارآموزان کافیست و بعد از اتمام دوره کمتر پیش میاید کارآموزی به مشکل بر بخورد،ولی چنانچه این مورد پیش بیاید آموزشگاه برای کارآموز دوره را تجدید خواهد کرد.همین طور کارآموز پس از دوره با مدرس مربوطه در ارتباط است و می تواند هر زمان سوالی برایش پیش بیاید از مدرس مربوطه کمک بخواهد.
مدت زمان برخی کلاس ها و دوره ها زیاد است و بنده نمی توانم در کلاس ها حاضر شوم؟
بیشتر دوره های آموزشگاه به صورت هفتگی یا ماهانه تکرار میشوند، تا آنجاییکه امکان داشته دوره ها منعطف برگزار می شود تا هم کارآموزانی که درس می خوانند و هم کارآموزانی که شاغل هستند نیز بتوانند در دوره ها شرکت نمایند.چنانچه کارآموزی نتواند با کلیه زمانهای آموزشگاه خود را وفق دهد می تواند آن دوره را به صورت خصوصی بردارد در این صورت زمان کلاس ها با کارآموز هماهنگ می شود
 

18 دیدگاه

 1. جواد گفت:

  سلام
  اموزش بطریقه مجازی بخاطر کرونا هم ارائه میدین؟

 2. محمد گفت:

  عرض سلام وادب
  اگه در مورد نحوه برگزاری کلاسهاتوضیح بدین ممنون میشم.

 3. رضا کاظمی گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  من برق کار ساختمان هستم با ۱۵ سال سابقه کار / تصمیم گرفتم در این زمینه دوره های آموزشی رو طی کنم / کلاسها به چه نحوی برگزار میشن / هفته ای یک روز کلاس دارید یا هر روز هفته باید کلاس رفت / از پاسخگویی شما سپاسگزارم رضا کاظمی

 4. مصطفی قاسمی گفت:

  با سلام بنده مهندسی برق قدرت دارم و علاقه زیادی به سیستم های هوشمند ساختمانی دارم و برق ساختمان هم کار کردم.من دقیقا متوجه نشدم که چقدر باید برای یادگیری این نوع سیستم هزینه کنم؟
  همچنین آدرس و تلفن محل آموزشگاه رو هم لطف کنید و بزارید.ممنون

 5. محمد گفت:

  سلام . آیا برای دوره هوشمندسازی ساختمان نیاز است که قبل ازآن دوره برق ساختمان را طی کرده باشیم .

  • فنی پایتخت گفت:

   سلام
   ممکنه شما پروژه ای رو بگیرید که از پایه ساختمان بخواین کاراشو انجام بدین و در اینصورت نیاز هست که برق درجه ۲ رو کار کرده باشید و اگرم بلد باشید که دیگه نیازی به کلاس ندارید در هرصورت بهتره که شما برق درجه ۲ رو بلد باشین
   موفق باشید

 6. صادق فرشچی گفت:

  من هوشمندسازی رو اومدم راضی بودم استاد برای پروژه خیلی کمکم کردند ممنون از شما

 7. ساسان گفت:

  من شنیدم دوره ی جدیدی هستش تو ایران اگه یاد بگیرم میتونم خارج از کشورم ازش استفاده کنم و پولسازه مرسی که این دوره هارو میزارین که استفاده کنیم

  • فنی پایتخت گفت:

   سلام
   بله رشته جدیدی هستش و بسیار بازار کار خوبی داره البته به پرط اینکه کار بلد باشین
   ما تو این دوره سعی کردیم بهترین سرفصل هارو ارائه بدیم
   موفق باشید

 8. فرید گفت:

  چندساعته دوره هاتون من از شهرستانم خوابگاه دارین؟

  • فنی پایتخت گفت:

   سلام
   ۴۰ ساعت دوره آموزشی دارید
   خوابگاه هم هست روزانه از ۳۰ هزار تومان و ماهانه از ۳۰۰ تومان به بالا و با امکانات امنیتی و رفاهی مناسب
   موفق باشید

 9. حسامی گفت:

  با چه پرتکل هایی کار میکنین ؟

  • فنی پایتخت گفت:

   سلام
   بیشتر با پرتکل wifi.BL.لوگو و آردینو
   با این پرتکل ها شما به جای هزینه های گزاف KNX میتونید با ۵ تومان یک اپارتمانو هوشمند کنید .
   موفق باشید

 10. مازیار گفت:

  من میخوام با هزینه کم یه ویلارو هوشمند کنم میتونین کمکم کنین؟

  • فنی پایتخت گفت:

   سلام
   بله استادتون با شرکت های هوشمندسازی همکاری دارند
   میتونند در انجام پروژه کمکتون کنند نیازی به هزینه های سنگین هم نیست
   موفق باشید

 11. فاراربی گفت:

  سلام یعنی با این دوره کاملا میتونم یه خونه رو هوشمند کنم ؟

  • فنی پایتخت گفت:

   سلام
   این دوره ویژه بازار کار هستش و مطمئن باشید مباحثی به شما آموزش میدن که به دردتون بخوره و بتونین استفاده کنین .پایان دوره با استاد در ارتباطید خیالتون راحت باشه
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات مربوط به دوره‌های آموزشی را میتوانید از این قسمت بپرسید ...
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟